بلیط هواپیما

لافت ، بندر بادگیرهای ایرانی جهانی می‌شود

زمان مطالعه : < 1 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ خرداد ۱۳۹۶

با انجام پلان مدیریتی و ضوابط حریم بافت تاریخی لافت، نخستین گام در جهت آماده‌سازی و تهیه پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یک بندر ایرانی جهانی می‌شود از سوی کارشناسان برداشته شد.

به گزارش تسنیم، اشکان مختاری – معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان اظهار داشت: «پلان مدیریتی بافت تاریخی لافت با اعتباری بالغ بر ۵۰۰‌میلیون ریال در حال انجام است.»

وی افزود: «همزمان با اجرای پروژه پلان مدیریتی، حریم این بافت تاریخی تهیه و ضوابط اختصاصی و عمومی آن نیز تعیین می‌شود. این درحالی است که علاوه بر این پروژه‌ها، الگوهای معماری بافت تاریخی لافت نیز مستندسازی می‌شود.»

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان این اقدامات را در راستای تهیه پرونده ثبت جهانی بندر لافت دانست و گفت: «با توجه به اینکه بافت تاریخی لافت از پتانسیل ثبت جهانی برخوردار است، این اقدامات می‌تواند گام اولیه در تهیه پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی بندر لافت باشد.»

بافت تاریخی بندر لافت یکی از بافت‌های ارزشمند جنوب کشور محسوب می‌شود که دارای چندین نمونه منحصربه‌فرد بادگیر است. همچنین مصالح مورد استفاده در بناها و خانه‌های تاریخی بومی و از خشت و گچ نیم‌کوب است. این در حالی است که بندر لافت معروف به بندر بادگیرها و جهت قرار‌گیری بادگیرها نیز به‌سمت بادهای موسمی و رو به دریا است.

بندر تاریخی لافت لافت ، بندر بادگیرهای ایرانی جهانی می‌شود

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *