بلیط هواپیما سوئیت تبریز

كارخانه كبريت سازی سه ستاره زنجان

۲۶ فروردین ۱۳۹۸كارخانه كبريت سازی سه ستاره زنجان استان زنجان زنجان

كارخانه كبريت سازی سه ستاره زنجان به عنوان نخستين واحد صنعتي زنجان از اهميت ويژه‌اي برخودار بوده و سال‌هاي سال است که مردم با اين کارخانه آشنا هستند. زنجان جزو نخستين‌ها در صنعت کبريت‌سازي است و امروز هم نام زنجان همچنان در صدر قرار دارد، کارخانه کبريت سازي سه ستاره زنجان اگر چه روزگاري داراي جايگاهي در کشور بوده است اما امروز ديگر کارخانه کبريت زنجان کارخانه نيست و به موزه صنعت زنجان تبديل شده است. مردم زنجان با اين کارخانه روزگار گذارنده و بسياري از اهالي زنجان در آن براي نخستين باز در آن مشغول به کار شده اند .

كارخانه كبريت سازی سه ستاره زنجان شامل قسمتهاي دروازه ورودي، فضاي كارخانه و حياط بنا است. دروازه ورودي كارخانه كه رو به خيابان كارگر قرار گرفته، شبيه شير خورشيد بنا شده است و فضاي كارخانه شامل قسمتهاي مختلف مراحل توليد كبريتاست.
درب کارخانه کبریت زنجان که ریشه در تاریخ مردم زنجان دارد پس از سال‌ها بسته بودن به روی شهروندان باز شد ؛ رو نمایی از طرح برتر پروژه سبزه میدان به عنوان بزرگ ترین پروژه مداخله شهرداری در بافت قدیمی و فرسوده شهر زنجان انجام شد که هم زمان با این رونمایی درب کارخانه کبریت سابق زنجان به روی شهروندان باز شد .

این بنا را می‌توان اولین واحد صنعتی زنجان بعد از کارخانه برق به حساب آورد که چند سالی قبل از آغاز جنگ جهانی دوم با سرمایه و مدیریت محمود شالچی در زنجان احداث شده است.این ساختمان به دلیل قرار گرفتن در بافت قدیم زنجان و دودکش آجری منحصر به فرد آن و دستگاههای قدیمی موجود تبدیل به موزه صنعت استان زنجان شده است.این بنا بعلت صنعتی بودن، فاقد تزیینات است و لی لازم به ذکر است که نمای غربی بنا با پنجره‌های هلالی و سیمان کاری رنگین، نمای زیبایی را به خود اختصاص داده است.
بنای کارخانه با شکل مربع مستطیل به طول ۴۰/۲۵و عرض ۲۱/۶۳ در وسط محمله نسبتا” وسیعی قرار گرفته است. پلان معماری بنا به تبع از خط تولید کبریت سازی دارای فضاهای سالن تولید، انبار مواد اولیه، انبار تولیدات و گرمخانه است.

کاربری این مجموعه برای انجام فعالیت ها و اجرای برنامه های فرهنگی در نظر گرفته شده و سوت آن که در گذشته سه بار در روز نواخته می شد که یک بار برای بیدار شدن مردم , یک بار برای خبر دادن نزدیکی وقت کار و بار آخر برای نزدیکی وقت تعطیلی کار بود , از این پس این س.ت در مناسبت های مختلف مناسبتی نواخته خواهد شد.

آدرس : زنجان – خیابان کارگر – نرسیده به بلوار چمران


كارخانه كبريت سازی سه ستاره زنجان
كارخانه كبريت سازی سه ستاره زنجان
كارخانه كبريت سازی سه ستاره زنجان

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *