بلیط هواپیما سوئیت تبریز

قورچی باشی

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۱ فروردین ۱۳۹۳

قورچی‌باشی شهری است در بخش کمره شهرستان خمین استان مرکزی ایران. این شهر تا مرکز شهرستان خمین ۲۲ کیلومتر فاصله دارد.تاسیس شهرداری این شهر به سالهای اخیر باز می‌گردد و تقریبا می‌توان گفت هنوز حال و هوای روستا گونه خویش را حفظ کرده است. ساختار این شهر در ابتدا از دو روستا تشکیل شده بود که نامهای انها عبارتند از “قورچی باشی ” و “قلعه سیبک” که قورچی باشی قسمت شرقی و قلعه سیبک قسمت غربی این شهر را تشکیل داده اند.این شهر در مسیر عبوری خمین به شازند قرار دارد که در این اواخر نیز با تکمیل شدن قسمتی از راه‌ها در مسیر عبوری از راهها این شهر به شهر ازنا ( لرستان ) نیز ارتباط پیدا کرده است.

نام قورچی‌باشی بر دو نظر واقع شده است در کتابهای علمی می خوانیم نام این شهر از زمان صفویه بر روی این شهر باقی مانده که نام یکی از افسران ارشد بوده و معنای ان ” سردار اسلحه داران” است و خود این کلمه یک کلمه مغولی است ولی نظر اهالی قدیمی نام این شهر بر این منوال است که این منطقه در قدیم دارای اب و هوای خوشی بوده است و به همین دلیل مورد هجوم افرادی از قبیله‌های مختلف قرار گرفته و هر کس یک منطقه از این دشت را تصرف کرده و به تبع نام ان را قوروق چی باشی قرار داده اند ولی بعد ها به قورچی باشی تغییر نام داده که البته نظر اول سندیت بیشتری دارد و در واقع می‌توان گفت نظر دوم هیچ سندیتی ندارد و فقط نظر عوام شهر را در بر می‌گیرد .

موقعیت این شهر در مرکزیت یک دشت وسیع قرار دارد که توسط کوه‌هایی احاطه شده است که می‌توان از میان این کوهها به کوههای معروفی به نامهای الوند(طویل ترن کوه استان مرکزی)،بیشه علی(مرتفع ترین کوه منطقه و محل تفریح اهالی)،یامبولاق، کلنگه، شیر خانی و کوه سیاه اشاره کرد.

فعالیت اغلب اهالی این شهر بر کشاورزی و دامپروری واقع شده است . خاک این منطقه با وجود حدود۱۵۰ چاه آب عمیق و دهها قنات بسیار حاصلخیز می‌باشد و محصولاتی چون گندم ، جو ،گلزا و لوبیا بیشترین محصولات این شهر را تشکیل می‌دهند . و محصولات دیگری چون سیب زمینی ، هویج، پیاز و سایر اقلام نیز در این منطقه به عمل می ایند که تقریبا می‌توان گفت این محصولات صرفا به مصرف خانگی می‌رسند ، خالی از لطف نیست که گفته شود در زمان های گذشته این منطقه صرفا دارای باغات میوه بسیار بوده که با امدن محصولی چون لوبیا که می‌توان گفت از بهترین نوع لوبیای موجود در کشور است و اغلب به نام لوبیای خمین در عوام نامبرده می‌شود( در حالی که خمین کشت لوبیای بسیار پایینی را دارد و محصول این شهر پیاز است) اکثر درختان این منطقه قطع شده و به زمین های مسطح تبدیل شده اند. دامپرورری در این منطقه نیز بیشتر در شمول دو حیوان گاو و گوسفند است و کمتر مشاهده می‌شود حیوان دیگری در این شهر پرورش داده شود.ناگفته نماند که دامپرورری در این منطقه هنوز به درجه صنعتی و دامداری های بزرگ نرسیده است و هنوز هم حیوانات در محدوده شهر و داخل منازل نگه داری می‌شوند.

در قدیم گروهی از ساکنان قورچی‌باشی را ارمنیان تشکیل می‌دادند.ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ارامنه این شهر همراه مسلملنان در این شهر تا پیروزی انقلاب اسلامی زندگی می‌کرده اند و پس از پیروزی انقلاب این شهر را ترک گفته اند و قبرستان مخصوص ارامنه در این شهر که با نام قبرستان ارامنه در بین مردم مشهور است در شرقی ترین قسمت این شهر هنوز پا بر جاست و در سالهای اخیر نیز از طرف سازمان میراث فرهنگی به عنوان اثر تاریخی ثبت شده است .

این شهر یکی از آخرین شهرهای در حال گازکشی در استان مرکزی است و کتاب‌خانه آن هم در حال تأسیس است.پمپ بنزین این شهر نیز در حال تاسیس است و رایزنی هایی نیز درباره دانشگاه ازاد این شهر در حال انجام است . دانشگاه پیام نور این شهر نیز احداث شده است که به علت پیدا نشدن مکان مناسب در روستای چهار چشمه احداث گردیده و هم اکنون نیز فعالیت می‌کند . کارخانه لبنی متین صبح نیز در شهرک صنعتی این شهر در حال احداث است. سالن ورزشی نیز در دست ساخت است .

شهر قورچی‌باشی یک کارخانه تولید فرآورده‌های لبنی با زیربنایی برابر با ۴ هزار متر مربع دارد.همچنین در نزذیکی این شهر کوهی با نام بیشه قرار دارد که در بین شهروندان به بیشه علی(ع) معروف است که از دیر باز محل تفریح و سپری کردن اوقات فراغت اهالی این منطقه بوده است.این کوه هم اکنون در استان دارای شهرت زیادی است ،همه ساله افراد زیادی برای گردشگری به این مکان خوش آب وهوا سفر می‌کنند.

ghoorchibashi قورچی باشی

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *