رزرو هتل تفریحات کیش

قلعه مارکوه ، هزار سال راوی تاریخ

۲۱ اسفند ۱۴۰۱

یکی از جاذبه های تاریخی غرب مازندران، قلعه مارکوه رامسر است که پس از هزار سال همچنان استوار رازهای نهفته ادوار مختلف تاریخ را برای اهالی و مسافران و گردشگران بازگو می کند و دیدن از این شناسنامه در واقع رفتن به دل تاریخ و طبیعت زیبای منطقه است.
قلعه مارکوه در ۶ کیلومتری شرق شهر رامسر و سه کیلومتری ساحل دریا در شهر کتالم از توابع شهرستان رامسر واقع است، این قلعه سال ۷۹ با شماره ۳۴۸۴ به عنوان یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

قلعه مارکو

بر اساس کاوش هایی که سال ۸۲ روی این قلعه انجام شد، کارشناسان امر کاربرد آن را یک دژ راهبردی در منطقه ارزیابی کردند و معتقد هستند که قدمت آن نیز به دوره اسلامی و احتمالا قرن سوم هجری قمری باز می گردد.

تور اروپا

این دژ نظامی که برج و باروهایش همچنان پابرجاست و به بام شهرستان رامسر شهرت دارد، قلعه ای در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا و بر فراز کوهی با همین نام است که همگان را به تماشای چشم اندازی حیرت انگیز و پهنه وسیعی از دریا ، سر سبزی زمین های چای و شالی و کوه های اطراف دعوت می کند.

هنگامی که بر فراز این قلعه ایستادی به راحتی می توانی از شمال تا دریا، از شرق تا تنکابن، از غرب تا رامسر و از جنوب نیز کوه های البرز را تحت نظر بگیری و مجذوب چشم اندازهای اطراف بشوید.

قلعه یا دژ شامل مجموعه ای از بناها با برج ها و باروهای مستحکمی است که در گذشته در مرتفع ترین نقطه اطراف شهر ساخته می شد . یکی از مهم ترین دلایل ساخت این قلعه ها در نقاط مرتفع علاوه بر تسلط کامل مدافعان بر مهاجمان ، شیب های تند تپه ها یا کوه ها بود که امکان دسترسی دشمن به قلعه را دشوار می کرد.
برای رسیدن به این مکان تاریخی و صعود به قله مارکوه باید از ۳۲۰ پله ای که در ضلع جنوبی آن و در روستای. ‘ طلارسر ‘ قرار گرفته، استفاده کرد، ارتفاع کم پله های مارپیچ بتنی و عبور از میان انبوه درختان با پوشش گیاهی زیبا و بوته های شمشاد جنگلی و گل سنگ ها ، پله نوردی را لذت بخش می کند.
پس از پیمودن اندکی از این مسیر رفتن به دل تاریخ ، علاوه بر نمایان شدن منظره چشم نواز دژ و باروی سنگی قلعه ، منظره شهر ، دریا و زمین های سبز شالیکاری کتالم و رامسر خستگی مسیر را از تن به در و لذت پله نوردی را دلچسب تر می کند

وجه تسمیه نام این قلعه

در مورد نام قلعه مارکوه ، نظرهای گوناگونی وجود دارد ؛ عده ای وجود مار در این کوه را علت نامگذاری آن می دانند . البته با توجه به این که در گویش محلی استفاده از کلمه فارسی ‘مار’ رایج نبوده، احتمال درست بودن این وجه تسمیه بسیار کم است.
عده ای دیگر از محققان هم انتخاب نام قلعه مارکوه را مربوط به آیین مهرپرستی پیش از اسلام می دانند و معتقدند کلمه مار در اینجا همان مادر به گویش محلی است و با توجه به این که بسیاری از کلمات امروزی در گویش محلی ریشه در کلمات آیین مهرپرستی دارد، می توان گفت که در اینجا هم مار به معنی مادر اشاره به مهر یا میترا دارد. این محققان نتیجه می گیرند که احتمالا این کوه از جایگاه مقدسی هم در میان مردمان آن دوران برخوردار بود.

قلعه مارکو

دارای چشم انداز کم نظیر طبیعی

بر اساس یافته های باستان شناسان در این قلعه مارکوه کتالم رامسر که در بهار سال ۸۲ کاوش شده بود لوازمی شامل ابزار یراق اسب ها ، پیکان ها ، نیزه ها و غیره که کامل کاربرد نظامی است بدتست آمده است.

به گفته آنان این قلعه به عنوان یک دژ راهبردی منطقه یادشده در دوره اسلامی و قرون سوم ، ششم و هفتم هجری قمری شناخته می شد البته نظرات متفاوتی هم در مورد قدمت این بنا مطرح شده است.

مصالح به کار رفته در این بنا متشکل از سنگ های رودخانه ای، آهک و ملات ساروج است که برخی معتقد بودند این سازه متعلق به دوره ساسانی و قبل از اسلام است ، ولی با نمونه های آجری که در این کاوش ها به دست آمد و پس از بررسی متخصصین پژوهشکده باستانشناسی کشور، قدمت این بنا به دوران اسلامی بر می گردد.
بر اساس بررسی های انجام شده مساحت قلعه مارکوه حدود ۶۰۰ متر مربع است، وضع داخلی قلعه مارکوه از لحاظ وسعت به نحوی است که گنجایش صد سرباز را دارد و این تعداد به راحتی می توانستند در آن سکنی گزینند.
نکته با اهمیت این که از بالای این بنا براحتی می توان از شمال تا دریا، از شرق تا تنکابن، از غرب تا رامسر و از جنوب نیز کوههای البرز را تحت نظر داشت.

قلعه مارکوه به گفته اهالی تنها اثر تاریخی و پر بازدید در منطقه کتالم است که با وجود وضعیت کنونی که دارد، هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می کند و هر سال بر جمعیت این شمار افزوده می شود.

کارشناسان امر بناها و اماکن تاریخی هر شهری را نقطه عطفی برای درآمدزایی پایدار و رونق گردشگری همان منطقه می دانند که باید نهایت بهره برداری را از آن برد چرا که این آثار ظرفیت های علمی و گردشگری محسوب می شوند.

قلعه تاریخی مارکوه هم در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا و بر فراز کوهی با همین نام قرار دارد ، قلعه ای که با وسعت دید و چشم انداز ۳۶۰ درجه ای ، گردشگران را به تماشای پهنه وسیعی از دریا ، کوه و جلگه و جشنواره ای از رنگ ها در طبیعت دعوت می کند.

قلعه مارکو

طول ضلع شرقی این قلعه تاریخی بیش از ۷۰ متر و قعر آن بیش از ۳۰ متر و ارتفاعش ۳۰ متر و طول ضلع غربی آن ۹ متر تمام است، ضلع شمالی با سنگی که در امتداد آن قرار دارد به ۲ قسمت تقسیم می شود، قسمت غربی آن بیش از ۸۰ متر و قسمت شرقی آن که از سر سنگ جدا می گردد ۱۵ متر است.

ظرفیت ملی است

استاد رشته گردشگری در غرب مازندران قلعه تاریخی مارکو کتالم رامسر را ظرفیت ملی در حوزه گردشگری دانست و گفت: این قلعه ظرفیت بزرگ بخش گردشگری استان مازندران است که باید نهایت حفاظت و بهره برداری را از آن برد.
محمدرضا اورمزدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این قلعه در مساحتی حدود ۶۰۰ مترمربع در بخش کتالم رامسر واقع شده که ۳۰۰ پله دارد.
وی خاطرنشان کرد: قلعه مارکو دید ۳۶۰ درجه دارد که این مهم یکی از ویژگی های که می شود در بحث گردشگری و حتی چشم انداز از آن استفاده برد.
وی تصریح کرد : مزارع و باغ های و دشت های پایین دست گرفته تا دریای خزر و شهر رامسر و شهرهای شرق گیلان تا شهر کلارآباد در محدوده دید این قلعه کم نظیر هستند.
این فعال و پژوهشگرحوزه گردشگری تصریح کرد: این قلعه در انتهای روستای نیاسته کتالم رامسر واقع شده که دارای مناظر بی طبیعی است یعنی مسافران هم از تاریخ و هم از طبیعت آن لذت می برند.
اورمزدی اضافه کرد: مسوولان نهادهای مربوط با هدف بهره برداری در حوزه گردشگری باید نقشه راه اصولی این قلعه را تهیه و امکانات مربوط خدماتی آن نیز برای گردشگران فراهم بشود.

این قلعه در سه کیلومتری ساحل دریا قرار دارد.

شهر کتالم و ساداتشهر با حدود ۲۰ هزار نفر جمعیت از توابع شهرستان ۸۵ هزار نفری رامسر قرار دارد.
شهرستان رامسر به علت برخورداری از جاذبه های طبیعی ، تاریخی و گردشگری منحصربفرد نظیر جنگل، دریا ، کوه ، جلگه و اماکن اقامتی مانند هتل قدیم ، هتل جدید ، کاخ موزه و آب های گرم معدنی از دیرباز به عنوان عروس شهرهای ایران مطرح بوده و به همین خاطر سالانه پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر است.

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *