جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

قلعه لَمبسَر

تاریخ بروزرسانی :
۲۴ مهر ۱۳۹۲

قلعه لمبسر در شمال شرقی روستای رازمیان در بخش رودبارشهرستان از توابع شهرستان قزوین قرار دارد. این قلعه یکی از عظیم‌ترین و وسیع‌ترین قلعه‌های ایران می‌باشد که به عنوان یک دژ نظامی تمام عیار و خارق‌العاده، در خدمت اسماعیلیان بوده است. این قلعه با مساحت ۱۹۲×۴۸۰ متر، در بالای کوهی وسیع و مسطح واقع شده و پرتگاه‌های مخوفی آن را دربر گرفته‌اند. این قلعه از شمال تا جنوب ۱۵۰ متر شیب دارد و دارای اطاق‌ها، ساختمان‌ها و آب‌انبارهایی به شکل مکعب مستطیل می‌باشد. آب قلعه از رودخانه نینه‌رود تأمین و توسط آبراهه‌ای که در دل سنگ حفر شده، در چندین آب‌انبار ذخیره می‌‌شده است.

در خصوص سال ساخت این بنا در هیچ از یک متون تاریخی ذکری به میان نیامده است. این قلعه به دلیل موقعیت خاص خود، پس از قلعه الموت مهم‌ترین قلعه اسماعیلیان بوده است. با توجه به منابع تاریخی، این قلعه ابتدا در دست شخصی به نام رشاموج بوده اما کیا حسن امید که از نزدیکان و معتقدان حسن صباح بوده و به عنوان جانشین وی تعیین می‌شود، به همراه چند تن دیگر این قلعه را تصرف نموده و به آبادانی آن می‌پردازند. کیا حسن مدت ۲۰ سال ساکن این قلعه بوده است.

قلعه لمبسر قلعه لَمبسَر

قلعه لمبسر2 قلعه لَمبسَر

قلعه لمبسر4 قلعه لَمبسَر

قلعه لمبسر5 قلعه لَمبسَر

قلعه لمبسر6 قلعه لَمبسَر

قلعه لمبسر7 قلعه لَمبسَر

قلعه لمبسر92 قلعه لَمبسَر

قلعه لمبسر10 قلعه لَمبسَر

قلعه لمبسر11 قلعه لَمبسَر

قلعه لمبسر12 قلعه لَمبسَر

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 5]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

  • احمدعلی باقری

    لطفاوقتی این تصاویرزیباوسایرتصاویررامنتشرمی کنید اطلاعات بیشتری درموردراههای دسترسی آسان-فصل مناسب جهت بازدید-وازهمه مهمتردرباره امکانات این مکانها مانندمکان اقامتی -استراحتی-رستوران و…….خلاصه مکانهائی که موردنیازهربازدیدکننده ای می باشدرابنویسید.باتشکرازانتشاراین تصاویرزیبا

    ۲۷ مهر, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد