رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۵ شهریور ۱۴۰۰

قلعه لاو مبارکه

لینک این مطلب کپی شد!

قلعه لاو مبارکه در استان اصفهان در یکی از روستاهای زیبای شهرستان مبارکه به نام روستای لاو واقع شده است .قدمت این قلعه به دوره قاجار بر می گردد و برخی قسمتهای آن هنوز مسکونی است.قلعه تاريخی لاو در روستای لاو در بخش مركزی شهر مباركه واقع گرديده و مساحت آن حدود ۳۶۰۰ متر مربع و قدمت آن مربوط به دوره قاجار است. قسمتهايی از آن دارای سكنه و بخش عمده آن بصورت متروكه ميباشد. متاسفانه اين قلعه تاريخی بدست عوامل طبيعی در حال تخريب است و نياز به مرمت اضطراری دارد، لازم بذكر است حدود ده سال پيش مقداري اشياء عتيقه توسط اهالی در اين مكان كشف و مورد سرقت قرار گرفت.

-لاو-مبارکه قلعه لاو مبارکه

بدليل بافت تاريخی روستای لاو، در صورت مرمت اين قلعه و تبديل آن به يك ميهمان خانه سنتی اين مكان ميتواند پذيرای گردشگران زيادی باشد.این قلعه که به «قلعه نوِ» در روستای لاو معروف است است بخشهایی از آن جهت خانه سازی مورد تخریب توسط روستاییان قرار گرفته است. بخش وسیعی از این روستا را قلعه‌ ای قدیمی ‌تر تشکیل می ‌دهد که بیش از قلعه نو توسط روستاییان تخریب شده است.

این قلعه برج و باروی زیبا و عجیبی دارد و تجسم قلعه ‌ای است که مردمش یکباره آن را ترک کرده‌ اند و هنوز راه‌ های دسترسی به آن با دیوارهای بلند به هم وصل شده و طاق و تویزه‌ های آن بدون کوچک ‌ترین فرسودگی به حیات ادامه می‌ دهند اما هر بار برای ساخت خانه ‌ای سیمانی بیل مکانیکی ‌ها به کار می ‌افتند تا ویرانش کنند. قلعه نو دروازه‌ بزرگی دارد. بسیاری از گچبریهای آن هنوز سالم مانده و منحصر به‌ فرد است. هر چند بخش‌ های انتهایی قلعه تبدیل به خانه‌ های کوچکی شده‌ اند که برخی از روستایی‌ ها در آن سکونت دارند. از ماجرای قدمت و وضعیت زندگی مردم در قلعه‌ قدیمی که مربوط به دوره صفوی است اطلاعات بسیار کمی در دست است. گویا در دوره ‌ای مردم به دلیل نامعلومی قلعه قدیمی را ترک‌ کرده ‌اند و به قلعه نو، که در فاصله‌ کمی از آن قرار دارد، رفته‌ اند. اخیرا میراث فرهنگی تصمیم به بازسازی قلعه نو گرفته است.

-لاو-مبارکه1 قلعه لاو مبارکه

نحوه دسترسی

استان اصفهان، شهرستان مبارکه، بخش مرکزی، دهستان طالخونچه، روستای لاو. فاصله این روستا تا شهر مبارکه ۱۶ کیلومتر و تا مرکز استان ۷۵ کیلومتر است.

 

 

-لاو-1 قلعه لاو مبارکه

-لاو-2 قلعه لاو مبارکه

-لاو قلعه لاو مبارکه

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *