جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

قلعه ساسان قزوین

تاریخ بروزرسانی :
۵ شهریور ۱۴۰۲

قلعه ساسان قزوین که به آرامگاه بزرگ نیز معروف است در استان قزوین، دهستان طارم قرار دارد و بر فراز تپه بلندی ساخته شده است. این بنا در عین سادگی نمایانگر جلوه زیبایی از معماری دوران ساسانی و اوایل اسلام و تزئینات آجرکاری این دوره است. برج یا قلعه ساسان (آرامگاه بزرگ) با شماره ۲۳۱۲ در تاریخ ۷۸/۱/۱۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

قلعه ساسان قزوین قلعه ساسان قزوین

معماری قلعه ساسان قزوین

آرامگاه بزرگ (قلعه ساسان) برجی هشت ضلعی است كه در قسمت دورتا دور پایین آن دیواری به ارتفاع دو متر بنا شده كه بر روی پایه مزبور، ستون های استوار سنگی بر آورده اند كه تا ارتفاع یك متر به شكل چهار بر و از آن به بعد تا زیر گنبد به شكل مدور ادامه یافته اند. این برج دارای پنجره ای در جانب شرقی و یك ورودی با سردری رفیع و با شكوه در سمت جنوب است. هر ضلع برج از خارج ۶/۵۰ و از داخل ۴/۲۵ متر می باشد. در كنج میان دو ضلع و در داخل یكی از ستون ها پله پیچی به عرض ۸۰ سانتی متر جا سازی شده كه به بام برج راه می یافته است. احتمال داده می شود گنبد این برج، دو پوش و به صورت هرمی بوده و جزو نخستین بناها به این شیوه است.

قلعه ساسان قزوین1 قلعه ساسان قزوین

در بنای برج های دو گانه سنگی تارم، شیوه معماری ساسانی از طرز پی بندی و دیوار سازی استوارشان به نحو چشمگیری قابل تشخیص است. این بنا از سه جهت دارای شیب تند است که تا حدی دسترسی به بنا را روی تپه را دشوار می سازد. در حال حاضر، آب دریاچه سدی که در نزدیکی آن قرار دارد، تا پای این تپه ادامه یافته و چشم انداز زیبایی را پدید آورده است. قلعه ساسان در شمال غربی شهر قزوین قرار دارد. این قلعه از شهر قزوین حدود ۱۲۵ کیلومتر فاصله دارد.

قلعه ساسان قزوین2 قلعه ساسان قزوین

قلعه ساسان قزوین3 قلعه ساسان قزوین

قلعه ساسان قزوین4 قلعه ساسان قزوین

قلعه ساسان قزوین5 قلعه ساسان قزوین

قلعه ساسان قزوین6 قلعه ساسان قزوین

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *