بلیط هواپیما سوئیت تبریز

قلعه بردستان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۵ مرداد ۱۳۹۸

قلعه بردستان مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان دیر، شهر بردستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۰۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.قلعه بردستان در شرقی ترين بخش و در يک زمين مسطح درمدخل شهر بردستان بنا شده و بر اثر توسعه روستا بخش هائی از آن تخريب شده است. اما ويژگيهای معماری آن ٬ از قبيل گچ بری ها٬ نوع گوشواره ها٬ غرفه ها٬ ديوارهای قطور و بلند و نهايتا ظرافتی كه در انحنای برج سازی و تاق سازی آن به كار رفته ٬ تاريخ قلعه بردستان را قطعا به قبل از دوره قاجار منتسب می سازد.اين ويژگی ها با مختصات معماری قديمی جنوب ايران و با سبک ديوار سازی ساسانی در شاه نشين ريشهر در بوشهر و پيرهداف زير راه و ساير بناهای ساسانی متاثر از معماری ايلامی هماهنگی و شباهت زيادی دارد.قلعه بردستان در حال حاضر عبارت است از يک برج سه طبقه و مجموعه ای از اتاق های كوچک تو در تو كه سقف همه آنها تخريب شده و تنها ستون های آنها باقی مانده است.
طبقه سوم برج مورد استفاده تدافعی بوده و داراي سكوهائی جهت استراحت و تيركش هائی جهت تيراندازی محافظان قلعه بوده است. مصالح اين قلعه شامل سنگ های ساحلی و دريائی ٬ گچ و نوعی ساروج است . قطر برج شش متر و ابعاد طبقات آن ۴*۳ متر می باشد. قطعه ای از ديوارهای جانبی ٬ دو سر در ٬ كميی گچ بری و آثار مخازن آب انبارهای قلعه هنوز باقی است . گچ بری های باقی مانده نمونه هائی از مقرنس كاری است.محيط قلعه حدود ۳۰۰*۱۵۰ متر است. بقايای چوب سازی كه در محل چهار چوب های درهای ورودی قلعه به جا مانده ٬ هنرمندی و دقت نازک كاران بنا را نشان می دهد.

-بردستان-1 قلعه بردستان

از ظاهر بنا پيداست كه اين قلعه در طول حيات خود چندين بار مورد بازسازی قرار گرفته و شايد آخرين بار در زمان محمد خان دشتی در عهد قاجار مرمت شده باشد. در هيچ نقطه ای از اين قلعه ٬ كتيبه يا تاريخی كه قابل خواندن باشد هويدا نيست.
اين قلعه در دوره آبادانی خود كه احتمالا به روزگار ديلميان بــوده است ، دارای سه ديوار بلند ٬ سه حياط ٬ چهار برج بيرونی ٬ چهار برج درونی ٬ يک شاه نشين ٬ دو رديف ديوار داخلی كه هر كدام دارای هشت تا ده اتاق و غرفه و نيز دو غلام گرد انتهائی به عنوان آبدارخانه بوده است. از ظاهر ديوارهای شکسته و پی های باقی مانده چنين بر می آيد كه قلعه ميانی و حياط آن با ديوارهای متقاطعی به صورت شطرنجی ساخته شده بوده و اضلاع عمودی و افقی به صورت ديوار ٬ يكديگر را قطع می كرده و هر يک از اين خانه های شطرنجی ٬ خود دارای تاسيسات جداگانه بوده اند. در اطراف ديوار خارجی و نيز در دوران قلعه ٬ آثار نقب ها،خندق ها، راه های پنهانی و مخازن آذوقه و سلاح موجود است.طبيعی است كه اين قلعه در تمام طول حيات خود٬ دارای كاربرد ٬ مسكونی و محل ذخيره مواد غذائی و اسلحه بوده است.

-بردستان-1 قلعه بردستان
-بردستان-2 قلعه بردستان
-بردستان-3 قلعه بردستان

منابع:سایت خبری دیّر-ویکیپدیا

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *