بلیط هواپیما تور خارجی

قلعه باجول

2013-11-28قلعه باجول لرستان الیگودرز

قلعه باجول یا قلعه ناکام كه در روستاي آب باريك عليا و در 35 كيلومتري شرق اليگودرز ودر نزدیکی هفت چشمه که ازچشمه های قدیمی این منطقه است قرار دارد

قلعه اربای باجول متعلق به دوره زنديه و اوايل دوره قاجاريه است. برج مدورآجري، ايواني با دو ستون سنگي، نقش برجسته‌هاي شكار، گل و گلدان، درخت و صحنه شكارشير توسط اژدها از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد اين بناي تاريخي است.

قلعه باجول يا قلعه ناكام در گذشته يك خانه اربابي بوده كه بزرگ منطقه در آن سكونت داشته است.

پربازدیدترین ها:

قلعه باجول در گذشته داراي دو برج بوده و از آن به عنوان جايگاه حفاظتي استفاده شده است، متاسفانه يك برج قلعه تخريب و

اداره میراث فرهنگی در راستاي اهداف حفاظتي خود در خصوص بناي مذكور اقداماتي نظير برچيدن اندودهاي فرسوده ديوارها، اجراي اندودگل و خاك و نماسازي ديواره‌هاي حياط را انجام داده است.

قلعه باجول از معدود بناهای تاریخی این دیار که از گزند حوادث طبیعی و تخریب انسانی جان سالم به در برده است.

مصالح این بنا غالبا اجرهای پخته مکعبی شکل ۱۵در ۱۵ ومصالح سقف نیز تیرهای چوبی و الوار میباشد شکل بنا به صورت چهار گوش که در ضلع شمالی ان خان نشین و محل زندگی ارباب بوده است ودر ضلع غربی درب اصلی مخصوص ورود خان و مهما نهای ویژه بوده و مطبخ و انبار علوفه قرار دارد ودر اضلاع جنوب و شرق درب هایی مشاهده میشود که به روایت بزرگان محل ومطلعین مخصوص ورود خدمه و حیوانات و …بوده است .

و حیاط این بنا مستطیل شکل و به وسیله یک حوض سنگی مزین شده است و کف ان بوسیله اجرهای مکعبی شکل فرش گردیده است در ایوان ان ۲ ستون استوانه ای سنگی به قطر ۴۰ سانتیمترو ارتفاع ۱۸۰ سانتیمتربکار رفته و ودر پیشانی زیرین ایوان و به طول ایوان به ارتفاع ۸۰ سانتیمتربوسیله سنگی با اشکال گل و گیاه وصحنه های شکار که نشانه لطافت روحی و سلحشوری مردمان منطقه بوده است .

این بنا در دهه۸۰ به ثبت اثار ملی کشور رسیده است وهرساله مبالغی جهت مرمت و تعمیر این بنا توسط اداره میراث فرهنگی الیگودرز هزینه این بنا میگردد مالکیت این بنا در اختیار میراث فرهنگی الیگودرز میباشد که عده ای نیز تحت عنوان بازماندگان موسسین و ساکنان اولیه بنا ادعا هایی نیز دارند

آدرس: 35 کیلومتری شرق الیگودرز
قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

PDFPrint

جاجیگا تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

 • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر
 • حمید سه‌شنبه 12 آذر 1392 - ساعت 11:24:28

  این عکس هایی که گذاشتبد مربوط به سنگ نگاره های باجول واقع در خوزستان ایذه و روستای باجول هست. که عکس پادشاهان ایلیمایی اند لطفا دقت کنید

  پاسخ دادن
 • سید محمد پنج‌شنبه 18 خرداد 1396 - ساعت 11:50:17

  عالیه برا اولین بار دیدم

  پاسخ دادن
 • فرشید نصیری از مالکان قلعه دوشنبه 14 آبان 1397 - ساعت 10:38:22

  با سلام وخسته نباشید.پدر بزرگ بنده مرحوم کدخدا میرزاحسین نصیری مدت زیادی را در این قلعه به سر برده اند و پاسدار و نگهبان این میراث ارزش مند بوده اند.واز ان استفاده عمومی و شخصی نموده اند و همواره این قعله را در نهایت نگهداری و سلامت حفظ کرده اند.اما متاسفانه میراث فرهنگی بدون توجه به این زحمات این قلعه را تصرف نموده و هیچ ارزشی برای بازماندگان قائل نشده است .و صرفا این نگهبانی را وظیفه دانسته. حضرت علي در اهميت حقوق مردم مي فرمايد: سوگند به خدا اگر تمام شب را بر روي خارهاي سعدان (خار سه شعبه و گزنده) به سر ببرم و يا با غل و زنجير به اين سو و آن سو کشيده شوم، خوش تر دارم تا خدا و پيامبرش را در روز قيامت، در حالي ملاقات کنم که به بعضي از بندگان خدا ستم نموده و به ناحق چيزي از اموال عمومي را غصب کرده باشم .

  پاسخ دادن
 • لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)