بلیط هواپیما تور خارجی

قلعه باجول

تاریخ انتشار : ۷ آذر, ۱۳۹۲ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۲ آبان ۱۳۹۶
قلعه باجول لرستان الیگودرز

قلعه باجول یا قلعه ناکام که در روستای آب باریک علیا و در ۳۵ کیلومتری شرق الیگودرز ودر نزدیکی هفت چشمه که ازچشمه های قدیمی این منطقه است قرار دارد

قلعه اربای باجول متعلق به دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه است. برج مدورآجری، ایوانی با دو ستون سنگی، نقش برجسته‌های شکار، گل و گلدان، درخت و صحنه شکارشیر توسط اژدها از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بنای تاریخی است.

قلعه باجول یا قلعه ناکام در گذشته یک خانه اربابی بوده که بزرگ منطقه در آن سکونت داشته است.

پربازدیدترین ها:

قلعه باجول در گذشته دارای دو برج بوده و از آن به عنوان جایگاه حفاظتی استفاده شده است، متاسفانه یک برج قلعه تخریب و

اداره میراث فرهنگی در راستای اهداف حفاظتی خود در خصوص بنای مذکور اقداماتی نظیر برچیدن اندودهای فرسوده دیوارها، اجرای اندودگل و خاک و نماسازی دیواره‌های حیاط را انجام داده است.

قلعه باجول از معدود بناهای تاریخی این دیار که از گزند حوادث طبیعی و تخریب انسانی جان سالم به در برده است.

مصالح این بنا غالبا اجرهای پخته مکعبی شکل ۱۵در ۱۵ ومصالح سقف نیز تیرهای چوبی و الوار میباشد شکل بنا به صورت چهار گوش که در ضلع شمالی ان خان نشین و محل زندگی ارباب بوده است ودر ضلع غربی درب اصلی مخصوص ورود خان و مهما نهای ویژه بوده و مطبخ و انبار علوفه قرار دارد ودر اضلاع جنوب و شرق درب هایی مشاهده میشود که به روایت بزرگان محل ومطلعین مخصوص ورود خدمه و حیوانات و …بوده است .

و حیاط این بنا مستطیل شکل و به وسیله یک حوض سنگی مزین شده است و کف ان بوسیله اجرهای مکعبی شکل فرش گردیده است در ایوان ان ۲ ستون استوانه ای سنگی به قطر ۴۰ سانتیمترو ارتفاع ۱۸۰ سانتیمتربکار رفته و ودر پیشانی زیرین ایوان و به طول ایوان به ارتفاع ۸۰ سانتیمتربوسیله سنگی با اشکال گل و گیاه وصحنه های شکار که نشانه لطافت روحی و سلحشوری مردمان منطقه بوده است .

این بنا در دهه۸۰ به ثبت اثار ملی کشور رسیده است وهرساله مبالغی جهت مرمت و تعمیر این بنا توسط اداره میراث فرهنگی الیگودرز هزینه این بنا میگردد مالکیت این بنا در اختیار میراث فرهنگی الیگودرز میباشد که عده ای نیز تحت عنوان بازماندگان موسسین و ساکنان اولیه بنا ادعا هایی نیز دارند

آدرس: ۳۵ کیلومتری شرق الیگودرز
قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

قلعه باجول

PDFPrint

سوئیت تبریز تور
 

نظر کاربران :

 • فرشید نصیری از مالکان قلعه

  با سلام وخسته نباشید.پدر بزرگ بنده مرحوم کدخدا میرزاحسین نصیری مدت زیادی را در این قلعه به سر برده اند و پاسدار و نگهبان این میراث ارزش مند بوده اند.واز ان استفاده عمومی و شخصی نموده اند و همواره این قعله را در نهایت نگهداری و سلامت حفظ کرده اند.اما متاسفانه میراث فرهنگی بدون توجه به این زحمات این قلعه را تصرف نموده و هیچ ارزشی برای بازماندگان قائل نشده است .و صرفا این نگهبانی را وظیفه دانسته. حضرت علی در اهمیت حقوق مردم می فرماید: سوگند به خدا اگر تمام شب را بر روی خارهای سعدان (خار سه شعبه و گزنده) به سر ببرم و یا با غل و زنجیر به این سو و آن سو کشیده شوم، خوش تر دارم تا خدا و پیامبرش را در روز قیامت، در حالی ملاقات کنم که به بعضی از بندگان خدا ستم نموده و به ناحق چیزی از اموال عمومی را غصب کرده باشم .

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۰:۳۸:۲۲ پاسخ دادن
 • سید محمد

  عالیه برا اولین بار دیدم

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۱:۵۰:۱۷ پاسخ دادن
 • حمید

  این عکس هایی که گذاشتبد مربوط به سنگ نگاره های باجول واقع در خوزستان ایذه و روستای باجول هست. که عکس پادشاهان ایلیمایی اند لطفا دقت کنید

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۱:۲۴:۲۸ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *