بلیط هواپیما

قرآن نگل

۲ مرداد ۱۳۹۶

روستاي نگل مركز دهستاني به نام نگل از توابع بخش «كلاترزان» سنندج است كه در ۶۵ كيلومتري غرب سنندج و در مسير جاده سنندج – مريوان واقع شده است. درباره پيشينه تاريخي روستا اطلاع زيادي در دست نيست و منابع و مأخذ تاريخي استان نيز چيز زيادي بدست نمي دهند.
البته در كتاب هاي تاريخي «حديقه ناصريه» و «تحفه ناصريه» مطالب مشابهي بدين شرح آمده است:

«در يكي از دهات اين منطقه كه نگل اسم دارد، مسير قديمي كه به مسجد عبدالله عمر يا عبدالله عمران مشهور است و قرآني در اين مسجد هست خيلي بزرگ كه به خط كوفي نوشته شده است.»
در داخل مسجد روستاي نگل قرآن خطي از دوران گذشته وجود دارد كه بنا به اعتقادات و باورهاي مردم يكي از چهار قرآن خطي است كه در زمان خليفه سوم (عثمان بن عفان) به رشته تحرير درآمده و به چهار اقليم دنيا فرستاده شده است. به همين جهت مردم اعتقادات زيادي به اين كلام الهي دارند و از آن در حل مشكلات و گرفتاري هاي زندگي طلب ياري و استمداد مي جويند و قسم به آن را گناهي بزرگ و نابخشودني مي دانند.
چگونگي انتقال اين قرآن به روستاي نگل كاملاً روشن نيست اما با توجه به گفته ها وحكايات عامه مردم در دوران صفويه اين امانت الهي از دل خاك بيرون آمده و در محل مسجد قديمي به منظور زيارت اهالي منطقه قرار داده شده است.قرآن نگل يكي از آثار ارزشمند و ماندگار دوران پس از اسلام است و از جمله مهم ترين جاذبه هاي ديني، فرهنگي و تاريخي استان كردستان به شمار مي آيد كه علاوه بر ارزشمندي از منظر اعتقادات مذهبي و ديني به لحاظ تاريخي نيز داراي ارزش بسياري در ميان مردم منطقه است.

* مشخصات قرآن نگل
قطع قرآن رحلي بزرگ، جنس جلد آن چرم و رنگ آن قهوه اي تيره است. صفحات قرآن ضخيم و به علت تشابهي كه با پوست دارد، در بين مردم به پوست آهو شهرت يافته است.
خط قرآن كوفي و داراي نقطه و اعراب و در قسمت سر سوره ها و شماره هاي آيات مطلاو مزين به نقوش گياهي است.براساس شواهد و شيوه نگارش و اعراب گذاري آن احتمالاً اين قرآن در سده هاي چهارم يا پنجم هجري قمري نگاشته شده است.با توجه به تحقيقات به عمل آمده در خصوص اعراب گذاري قرآن كريم، موضوع اعراب گذاري در زمان حضرت علي(ع) صورت گرفته است و دليل عمده آن، جلوگيري از قرائت اشتباه و ناهمگون از معاني قرآن بوده كه به جهت فقدان نقطه واعراب گذاري برخي را دچار شك و شبهه مي كرده است.
اين قرآن از جمله ارزشمند ترين و نفيس ترين قرآن هاي خطي دوران خود است كه متأسفانه بر اثر سرقت هاي پياپي آن و عدم حفاظت و نگهداري اصولي تا حدي صدماتي را متحمل شده است.
براي آخرين بار در سال ۱۳۷۱ قرآن مزبور مورد سرقت قرار گرفت كه با تلاش نيروي انتظامي كشف و در مراسمي با شكوه به روستاي نگل بازگردانده شد.
متأسفانه تاكنون هيچ گونه برنامه بررسي، مطالعاتي و مرمتي درستي درباره اين قرآن نفيس صورت نگرفته و از اين جهت براي حفاظت و صيانت آن نياز مبرمي به انجام امور حفاظتي و تحقيقاتي احساس مي شود.
قرآن نگل

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

قرآن نگل

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *