بلیط هواپیما سوئیت تبریز

قدیمی ترین فرودگاه خاورمیانه

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۹ مهر ۱۳۹۹

میدانستید که قدیمی ترین فرودگاه خاورمیانه متعلق به ایران است؟ می دانستید که از عمر این فرودگاه بیش از یک قرن می گذرد؟اولین فرودگاه ایران در سال ۱۲۸۷ در مسجد سلیمان ( شهر اولین ها ) شروع به کار کرد!این فرودگاه، نخستین نقطه خاورمیانه‌ است که به‌صورت رسمی صاحب فرودگاه شد و از آن هواپیما بر‌می‌خاست و هم‌اکنون نیز با نام فرودگاه شهید آسیایی شناخته می‌شود.فرودگاه مسجد سلیمان به دنبال فعالیت‌های کشف میادین نفتی در این شهر افتتاح شد.زمانی که اولین هواپیما در مسجد سلیمان نشست فرودگاهی وجود نداشت و تنها زمین مسطحی بود که برای نشستن هواپیما در نظر گرفته شده بود، با افزایش تردد انگلیسی ها در مسجد سلیمان تصمیم گرفته شد در همان مکان فرودگاهی تاسیس شود که در حال حاضر با آن گلگیر گفته می شود.

قدیمی ترین فرودگاههای خاورمیانه

اين فرودگاه در منطقه اي به نام یکمهه حدفاصل بین روستاهای امیرآباد و سبزآباد و پای تپه ای سنگی به نام کوه زورون (زائران) ساخته شده و تمامی سنگ های استفاده شده در ساخت باند پرواز این فرودگاه از این کوه استخراج شده( لازم به توصیح میباشد که باندهای پرواز این فرودگاه به‌صورت سنگفرش بوده که فضای خالی بین سنگها با ملات سیمان پر شده بود) و در زمان جنگ جهانی اول جهت رساندن سوخت و سایر اقلام نظامی به روسیه و همچنین در تعیین سرنوشت جنگ نقش بسیار مهمی داشته است. این فرودگاه از دو باند متقاطع شمالی _ جنوبی و شرقی _ غربی ساخته شده که با توجه به وزش بادهای فصلی امکان استفاده از این فرودگاه را در تمام فصلهای سال برای هواپیماهای ملخی و کوچک امکان پذیر می نموده .

فرودگاه مسجد سليمان هم با پايان كار شركت نفت و انگليس ها در مسجد سليمان به فراموشي سپرده شد و تعطيل شد. اين فرودگاه هم مانند قلعه مرغي سرانجام غريبي دارد. روزگاري فرودگاه مسجد سليمان محلي براي رفت و آمد انگليسي ها و شركت نفتي ها بود اما الان رها شده است. این فرودگاه هم اکنون با نام فرودگاه شهید آسیایی شناخته می شود. شرکتهای هواپیمایی بسیاری در گذشته در این فرودگاه مشغول بکار بودند . از جمله شرکتهایی که در فرودگاه مسجد سلیمان بیشترین فعالیت و خدمات را ارایه می کردند می‌توان به شرکت کی ال ام هلند و بریتیش ایرویز انگلستان اشاره کرد. بعد از ملی شدن صنعت نفت و تشکیل وزرات نفت در ایران و به دنبال آن خرید چندین فروند هواپیما برای وزارت نفت، این هواپیماها نیز در کنار سایر شرکتهای خدمات دهنده مسیرهای متعددی را در دست گرفتند.

قدیمی ترین فرودگاه خاورمیانه

هواپیما ها در آسمان مسجد سلیمان بال می گشودند و پرواز آن ها نقل محافل مردم شگفت زده می شد. خاطرات آن روزگاران ، تاریخ شفاهی ارزشمندی است که شنیدن و مرور هر کدام ، هنوز هم آدمی را به وجد می آورد و افتخاری آمیخته با غرور را بر وجود او مستولی می سازد.(به نقل از سامانه شرکت هواپیمایی نفت ایران)
روزگاری فرودگاه مسجد سلیمان محلی برای رفت و آمد انگلیسی ها و شركت نفتی ها بود اما الان رها شده است. هرچند هنوز آن را تبدیل به پارك و بوستان نكرده اند.از دیگر ویژگی های برجسته ی فرودگاه مسجدسلیمان، موقعیت جغرافیایی آن است که به گفته یکی از هوانوردان با سابقه کشور در جهان کم نظیر است. همانطور که می دانید اغلب فرودگاه ها در مناطق مختلف، در بستر و هم سطح شهرها احداث شده اند، در حالی که فرودگاه مسجد سلیمان به علت تپه ای بودن منطقه، در بالای شهر قرار گرفته و از این دست فرودگاه ها در جهان کمتر دیده می شود.

قدیمی ترین فرودگاه خاورمیانه

           
چاپ

لینک های مرتبط :

خرید بلیت هواپیما با اسنپ تریپ بلیط هواپیما
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *