رزرو هتل فضاگشت
۲۴ اسفند ۱۳۹۷

غار پبده لالی

اشتراک گذاری

غار پبده در ۲۴ کیلومتری شمال لالی در استان خوزستان قرار دارد. سال ها تصور می شد که غار یبده قدیمی ترین زیستگاه بشر در ایران به شمار می رود که تاکنون شناسایی شده است.غار پبده حدود ۱۰۳ متر طول دارد. طول‌ نخستین دهانه ورودی غار ۴۰/۵ متر و ارتفاع آن ۳ متر است. ارتفاع دهانه‌ دوم، ۱۰/۱ متر و ارتفاع آن ۱۰/۳ متر ‌است. از در غار ۹۰ متر که به درون بیایید، به یک حفره‌ هوایی با درازایی نزدیک به ۲۸ متر می‌رسید. در ضمن دهانه‌ نخست تا دهانه‌ دوم غار شش متر از یکدیگر فاصله دارند و گهستونی درباره بیشترین و کمترین اندازه‌های غار “پبده” که در شهرستان لالی قراردارد و کمترین عرض غار پبده ۶ متر و بیشترین عرض غار ۷۰/۱۹ متر است و همچنین کمترین ارتفاع تالار اصلی ۲ متر و بیشترین بلندای آن ۲۸ متر است.

در بهار سال ۱۹۴۹ پروفسور گیرشمن نخستین بار در ایران بقایایی از انسان عهد هزاره چهاردهم قبل از میلاد را در حفاری غاری در(تنگ پبده) در کوههای بختیاری واقع در اطراف لالی کشف کرد.
انسان در آن موقع یک نوع ظرف سفالین ناهموار را که به طور ناقص پخته بود به کار می برد و ابزارهای ابتدائی شکار را هم ساخته بود . در آن عصر انسان در سوراخهایی که در جوانب پر درخت کوهها حفر می شد و به وسیله شاخه های درختان مسقف می گردید زندگی می کرد و یا غالبا در یکی از غارها یا پناگاههای سنگی بسر می برد.

سنگ‌چین‌هایی در درون غار وجود دارد که به نظر دست‌ساز می‌رسند , حفره‌ای بزرگ نیز در کف میانه‌ غار وجود دارد که حوضچه‌ای را به وجود آورده و احتمالا کاربرد آن آب‌انبار بوده است.
زیبایی غار پبده بسیار شیرین و دور از انتظاراست وپس از گذشتن از دهانه کوچک غار، به تالار بزرگی می‌رسیم که سقف گنبدی بسیار زیبایی دارد. دیوارهای این گنبد، سفیدرنگ است که خال‌های منظم مشکی‌رنگ، رویش نقش بسته‌اند، درست همانند پارچه سفیدی که رویش پولک ریخته باشند.
غار پبده در انتهای شهرستان لالی در شمال خوزستان، در گستره‌ای عشایری در مسیر آبشار “آرپناه” و در کوه انبار سفید درارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. نام “پبده” که برروی این غار گذاشته‌ شده‌ است، از نام طایفه‌ای می‌آید که در روزگاران گذشته در این گستره زندگی می‌کرده‌اند.
در انتهای غار یک سقف گنبدی زیبا به صورت سنگ یک پارچه سفید از جنس خارا با روکش سفید گچی وجود داشت که تشکیل خال های منظم بی شباهت به نشیمن گاه خفاش ها و یا پوست پلنگ نبود.در یکی از بخش‌های این غار کودهای حیوانی بر روی هم فشرده شده که ضخامت آن حدود ۴۰ سانتی‌متر بوده وممکن است با پاکسازی این کودها، بتوان به یافته‌های باستان‌شناسی بیشتری دست پیدا کرد.

آدرس : ایران – خوزستان – لالی‎ ۳۵ کیلومتری شهرستان لالی، مسیر راه آبشارهای آرپناه، کوه انبار سفید

غار پبده لالی
غار پبده لالی غار پبده لالی
غار پبده لالی غار پبده لالی
غار پبده لالی غار پبده لالی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *