بلیط هواپیما سوئیت تبریز

غار ملحدو

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۱ اسفند ۱۳۹۷

غار ملحدو از جمله غارهای تاریخی استان سمنان است که در آن آثاری از قرن ششم هجری قمری، مربوط به اسماعلیان، مشاهده شده است. این غار یکی از زیباترین غارهای ایران است که از لحاظ زمین شناسی از غارهای مهم سمنان به شمار می رود. غار ملحدو در ۱۷ کیلو متری بیارجمند و در ۴ کیلومتری جاده ای در سینه کش کوه قرار دارد. دهانه این غار به شکل طاق تراشیده شده و مشرف به کل منطقه است؛ همچنین در داخل این غار آب جریان دارد.

این غار توسط آقای حسن رضوانی از باستان‌شناسان سازمان میراث فرهنگی کشف شده است؛ با توجه به تاریخ غار ملحدو که محل استقرار پیروان حسن صبا بوده و کوهها را بعنوان محل استقرار و محل امن انتخاب می کردند طبیعی است که باید دارای امنیت باشد.
غار یا قلعه ملحدو (ملحدین) از نظر موقعیت جغرافیایی بر دامنه کوه تیره رشته کوهی در جنوب غربی روستای دزیان و با امتداد خاوری و باختری که با رشته های فرعی جنوب دامغان پیوستگی دارد قرار گرفته است.این غار یک دهانه ورودی دارد و دارای یک تالار اصلی و دهلیزهای متعدد است. دسترسی به آن مشکل و بشکلی است که یک نفر در دهانه غار می تواند جلوی چندین نفر هجوم آورنده را بگیرد. همچنین در غار ملحدو سمنان راهرویی باریک قرار گرفته است. در طبقه دوم آن نیز بالکن مانندی با آبشار سنگ بسیار زیبایی وجود دارد که جریان آب بر روی آن برقرار است.
زمان مناسب بازدید
اواخر بهار و فصل تابستان با توجه به آب و هوای مناسب تر، برای غارنوردی بهتر است.
اگر به قصد غارنوردی از این مکان بازدید می کنید بهتر است پوشاک مناسب، ساک غار، چکمه، چراق قوه و وسایل موردنیاز این تفریح را به همراه داشته باشید.
در کتاب خداوند الموت به گروهی از فرقه اسماعیلیه تحت امر حسن صباح اشاره شده که به روستای قلعه بالا گسیل و به علت حفظ جان و هراس از دام دشمنان در غاری در حوالی ارتفاعات این روستا سکنی گزیدند و این گروه معروف به ملاحدین و بعدها محل سکونتشان معروف به غار ملاحدین که در اصطلاح اهالی غار ملحدو نام گرفته است. هنوز هم نمونه‌هایی از آثار بجای مانده از آنان طی سالیان دراز وجود دارد.

مسیر خودروی شخصی بعد از بیارجمند و در فاصله کمی، خانخودی قرار دارد که در ابتدای ورود به روستا، وارد فرعی سمت راست شده و کمی بعد و قبل از رسیدن به روستای قلعه احمد، از کنار امام زاده و مزار روستا بسمت آب بند در فاصله ۱۰۰متر جاده رفته و با بالارفتن از تپه به راهی مال رو می رسیم که سمت راست را در پیش گرفته و در فاصله کمی به دهانه غاری می رسیم که ۳ ورودی دارد و بهتر است از ورودی اول وارد غار شد.

آدرس : سمنان – کیلومتر ۱۲۵جنوب شرق شاهرود -۱۷ کیلومتری بیارجمند – غار ملحدو

غار ملحدو
غار ملحدو بیارجمند غار ملحدو
غار ملحدو بیارجمند غار ملحدو
غار ملحدو بیارجمند غار ملحدو

منبع : بزنیم بیرون

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *