رزرو هتل فضاگشت
۱۳ شهریور ۱۴۰۲

غار زینگان صالح آباد

اشتراک گذاری

غار زینگان صالح آباد در ۵ کیلومتری جنوب شرقی این شهر و ۲۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام واقع شده است. این غار که به دلیل روباز بودن، بیشتر به تنگ شبیه است تا غار، بیش از ۱ کیلومتر طول دارد . دارای آب فراوان و قندیل‌های طبیعی و دهلیزهای آبگیر می‌باشد. برای طی مسیر آن باید در برخی نقاط از داخل آب عبور کرد. هوای داخل غار بسیار سرد و مطبوع بوده و به همین دلیل آن را غار بهشت نیز می‌نامند.

غار-زینه-گان1 غار زینگان

دمای غار زینگان صالح آباد

در فصل تابستان با وجود گرمای بالای منطقه دشت صالح آباد که به حدود ۵۰ درجه بالای صفر می رسد. در میان غار زینگان انگار باران می بارد و بوی سبزه و گل ها در میان نیزارها روح و تن را به میهمانی می خواند. این غار طبیعی روباز دارای صدها متر طول، آب فراوان، دهليزهای آبگیر و قندیل های متعدد است . از آبچك های طبيعی باران طبيعی نقش می بندد و دل به میهمانی خنكی دعوت می كند. اختلاف هوای داخل غار با بيرون بيش از ۲۰ درجه سانتی گراد تفاوت دارد و به همين علت غار زينگان به غار بهشت معروف است.

سرخس ها و جلبك ها، گل ها و گياهان و رنگ سنگ ها و پيچ و خم غار انگار نقاشی طبيعی است كه چشمها را به زيبايی فرا می خواند. بهترین زمان برای پیمایش غار زینگان بهار و تابستان است.
درون تنگه و در تمام طول مسیر آب زلالی جاری است و در بیشتر قسمتها باید از درون آب عبور کنید. مسیر در قسمتهایی بسیار تنگ میشود و به سختی میتوان از آن عبور کرد. پيمايش كامل مسير مساوی است با خيس شدن بيشتر قسمت های بدن!
طول تنگ زینه گان به گفته یکی از اهالی منطقه حدود ۶ کیلومتر است که البته در جاهایی از آن کاملا باز می‌شود.

غار-زینه-گان12 غار زینگان

داخل غار

در حرکت از این منطقه با دو آبشار ۳ تا ۴ متری در مسیر مواجه میشویم که برای ادامه مسیر مجبور به عبور از آن ها هستیم. در اين منطقه علاوه بر تنگه اصلی كه به دلیل جاری بودن آب درون آن شهرت بيشتری يافته است. تنگه های زيبا به وفور ديده می شود كه هر يك انسان را به درون دنيای اعجاب آور خود می كشاند.
اگر چه غار طبیعی زینگان برای بیشتر مردم كشور ناشناخته مانده است. اما زیبایی منحصر به فرد و شكل گیری اين غار در دل منطقه ای گرمسيری از قابليت های فراوانی برای جلب طبيعت گردان داخلی و خارجی برخوردار است. به شرط اين كه معرفی شود و امکانات رفاهی لازم در نزدیکی آن فراهم شود ؛ البته با مدیریت حفظ شرایط طبیعی آن.

غار-زینه-گان5 غار زینگان

نحوه دسترسی به غار زینگان صالح آباد

این غار شگفت انگیز در ۱۰ كیلومتری بخش صالح آباد ایلام واقع شده است.
مسیر دسترسی به غار زینگان بدین ترتیب است که باید از از شهر ایلام به صالح آباد واقع در ۵۰ کیلومتری غرب ایلام سفر کنید. این غار در صالح آباد کاملا شناخته شده است و تابلویی در نزدیکی امامزاده صالح مسیر را نشان میدهد.
از درون صالح آباد تا ورودی تنگ زینگان حدود ۵ کیلومتر جاده خاکی نه چندان مناسب برای ماشینهای سواری وجود دارد که عبور از این جاده خاکی نزدیک به ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

غار-زینگان غار زینگان

غار-زینگان2 غار زینگان

غار-زینگان3 غار زینگان

غار-زینگان4 غار زینگان

غار-زینگان5 غار زینگان

غار-زینگانن2 غار زینگان

غار-زینه-گان10 غار زینگان

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *