رزرو هتل

غار اردل

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۳ دی ۱۳۹۲

موقعیت

غار کوچک و فرسایش ساخته اردل در مسیر راه جونقان به اردل و در حدود ۴ کیلومتری تونل اردل قرار دارد. دهانه غار حدود ۳۰۰ متر بالاتر از جاده و در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در مسیر حرکت از سمت تونل به سوی جونقان، با نگاه به سمت چپ جاده در خطی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر بالاتر از جاده می​توانیم به راحتی دهانه غار را ببینیم.

ساختمان

سنگ​های این بخش از کوه، لایه لایه و مملو از شکستگی هستند، به همین جهت فرسایش (باد، باران، برف، یخ زدگی، و حرارت خورشید) بر آن​ها اثر گذاشته و فضاهایی زیبا در منطقه پدید آورده است که غار اردل یکی از آن​هاست. درون غار مدور و دارای سقفی گنبد مانند است، قطر کف غار حدود ۱۲ متر و فاصله کف تا سقف هم حدود ۱۰ متر است. غار با دهانه​ای به ابعاد ۵/۱×۲ متر به بیرون راه دارد. دیوارها و سقف تماماً از سنگ​های قالبی مکعب شکل اند و گویی سنگ تراشان آن​ها را با ابزار بریده و شکل داده​اند. ایوانی به عرض ۳ متر به طور ممتد در دو طرف غار قرار دارد. غارنشینان کف آن را تسطیح کرده و به شکل سکونتگاهی مناسب در آورده​اند.

ویژگی

حفاران گودالی به عمق حدود ۵/۱ متر در کف غار کنده​اند که از نظر باستان شناسی بسیار جالب است؛ به این ترتیب که لایه​های خاکف زغال، و خاکستر به طور متوالی در آن دیده می​شوند. این لایه​ها نشان دهنده سکونت بلند مدت در غارند. در نزدیکی غار و در ادامه سمت چپ ایوان از داخل غار، دروازه​ای فرسایش ساخته قرار دارد که ساختمان آن از عجایب پدیده​های طبیعت ساخته است. غار از دیدگاه مطالعه چگونگی زندگی انسان​های غارنشین و یافتن ابزارهای مورد استفاده آن​ها ارزش ویژه دارد.

غار اردل غار اردل

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفیع

    برای ورود به این غار با کمک از هیات غارنوردی و دوستان تیم به مشکل خاصی برنخوردیم و همکاری بسیارعالی بود

    ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جنوب گردی