رزرو هتل فضاگشت
۷ بهمن ۱۳۹۷

غارمزدوران

اشتراک گذاری

این غار در دو کیلومتری شرق قریة «مزدوران» شهر مشهد و در ارتفاعات «چاهک» و «شورلق» واقع شده است. قدمت این غار به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد و با شمارة ۶۵۲ در ردیف آثار تاریخی به ثبت رسیده است. غار مزدوران در ۹۵ کیلومتری جاده مشهد – سرخس و در ۳ کیلومتری مزدوران واقع است. دهانه غار در میان تخته سنگی رو به مشرق قرار دارد. عرض ورودی آن ۲ متر و ارتفاع آن ۵/۲ متر است. این غار که از نظر وسعت ، غار بزرگی محسوب می شود ، دارای ۱۰۰ متر طول و ۵۰ متر عرض و ۲۰ متر ارتفاع است. ستون های استالاگمیت متنوع اما در تعداد کم در این غار یافت می شود. درون غار خشک است و برای تهیه آب باید از چشمه بزرگی که در نزدیکی غار وجود دارد، استفاده کرد. در نزدیکی مزدوران چشمه های آب گرم معدنی نیز وجود دارد. این غار که قدمت آن را تا هزارة‌ دوم پیش از میلاد تخمین می زنند در ارتفاعات چاهک و شورلق واقع شده است.
غار مزدوران یا مزداوند در ۹۵ کیلومتری مشهد و در ارتفاعات چاهک و شورلق است که دهانه آن در میان تخته سنگی رو به مشرق میباشد و عرض ورودی این غار ۲متر و ارتفاع آن ۵/۲متر است که پس از آن تالاری ۱۰۰متری با عرض ۵۰متر و ارتفاع ۲۰متر قرار دارد.
تمام طول این غار با ستون ها و تشکیلات آهکی بسیار جالب پوشیده شده و یک تالار بزرگ در این غار وجود دارد که محل زندگی خفاش‌های کمیاب از نوع ” نعل اسبی ” است که این روزها به دلیل برق ‌کشی محوطه غار خفاش‌ها مجبور به پناه بردن به گوشه‌های دنج و تاریک غار شده اند.
غار مزدوران در سال۱۳۳۵ توسط دو غار نورد کشف شد که هم اکنون به دلیل نزدیک بودن به جاده و وجود چشمه های آب گرم معدنی در نزدیکی غار گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.همچنین در نزدیکی این غارمزدوران غار دیگری به نام بزنگان وجود دارد که قدمت این غار به دوره پیش از میلاد می رسد و از لحاظ تاریخی در زمره آثار تاریخی ایران قرار دارد که با شماره ۶۵۹ به ثبت رسیده است.این غار در روستای بزنگان در ۱۲۸ کیلومتری شرق مشهد در یک منطقه دشتی قرار دارد و رشته کوه زیبای آن در بین کوهنوردان کشور شهرت زیادی دارد.

غار مزدوران  غارمزدوران

غار مزدوران  غارمزدوران

غار مزدوران  غارمزدوران

           
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    غار مناسب افراد معمولي نيست و بدون امكانات نميشه حركت كرد بيشتر مناسب صخره نورد ها و غار نورد ها است

    ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *