رزرو هتل فضاگشت
۱۸ شهریور ۱۳۹۲

عباس آباد تنکابن

اشتراک گذاری

عباس‌آباد (تنکابن) از شهرهای بخش عباس‌آباد (تنکابن) در شهرستان عباس آباد (تنکابن) در استان مازندران و واقع در ناحیه شرقی شهرستان تنکابن ایران است. این شهر از شمال به دریای خزر، از جنوب به منطقه کلاردشت، از غرب به شهر نشتارود و از شرق به شهر سلمانشهر (متل قوی سابق) متصل می‌گردد. عباس آباد (تنکابن) بر اساس آخرین آمار سازمان سرشماری ایران در سال ۱۳۸۹ جمعیتی بالغ بر ۱۲۱۳۹ نفر را دارد و شهرهای کلارآباد و سلمانشهر زیر مجموعه اداری آن می‌باشند.
yasin1350_10120000_1_Fixed عباس آباد تنکابن
این شهرستان دارای روستاهای زیادی است. (مشهدی سرا- سیدمحله- کاظم کلا- پلنگ کلا- لنگا- ماشال اباد- پرچ ور- هردوآبرود- محمدحسین آباد- امرجکلا- شل محله- شهیدمحله- پسنده علیاوسفلی – دراسرا- تازه آباد-تیلور سر- جمشید آباد – چارز- کیاده-یالبندان-خوشامیان-اسبچین و…)
شغل اصلی مردمان این شهر کشاورزی و باغداری می‌باشد. کشت برنج در فصل بهارآغاز شده و تا اواسط تابستان برداشت می‌شود. کیوی، پرتغال، نارنگی از مهم‌ترین محصولات باغداری این شهر می‌باشد. همچنین پرورش گل و گیاه در این شهر رونق بسیاری دارد.
گویش مردم این شهر طبری متعادل می‌باشد و درایام مهم سال همانند عید نوروز و مراسم عزاداری و جشنها نیز دارای آئین خاص خود می‌باشند. باگسترش روزافزون شهرک سازی مناظر سرسبز این شهردرخطرنابودی قرار گرفته‌است. این فرآیند به قدری شدت یافته که اکثر مردم اقدام به فروش زمینهای کشاورزی خود نموده‌اند. ازاماکن مذهبی این شهر می‌توان به بقعه سیدکیا ابولحسن واقع درمزار شهدای مشهدیسرا اشاره کرد.
در مهرماه ۱۳۸۸ بخش عباس آباد (تنکابن) به شهرستان ارتقاء یافت.

تاریخچه

اجاره خودرو

چارلز فرانسیس مکنزی که در سال ۱۸۵۹ میلادی از این محل عبور کرده چنین وصفی در خصوص آن ارائه می‌دهد: «به دره زیبایی(عباس آباد) رسیدیم، این ده موقعیت خوبی دارد و روی پشته‌ای سرسبز و به فاصله کمی از کنار دریا قرار دارد. موقعیت عباس آباد از دهات بسیاری که تا کنون دیده بودم مناسبتر می‌نمود. نام این ده به شاه عباس مربوط نیست و نام یکی از اهالی محل است که بانی آن بوده….. در این ده بیست و پنج خانه هست. یک قبرستان دارد که مانند سایر قبرستان‌های ایران، هیچگونه تزئیناتی نداشت.»

تقسیمات کشوری
•شهرستان عباس‌آباد*
◦دهستان کلارآباد
◦دهستان لنگارود
شهرها: سلمان شهر، عباس آباد و کلارآباد.

•شهر عباس آباد تبدیل به شهرستان شده است.و دارای سه بخش به نام سلمانشهر عباس آباد و کلارآباد است.

مناظر دیدنی :

-جاده جنگلی عباس آباد به کلاردشت
-پارک جنگلی خرماچال واقع در کیلومتر ۷ جاده کلاردشت
-پارک تفریحی مدرس
-پارک ساحلی و طرح توریستی و دریا

اماکن زیارتی :

-امامزاده سیدکیا ابوالحسن واقع در زیارت ور مشهدیسرا کیلومتر ۳ جاده کلاردشت
-امامزاده ایوب پیغمبر واقع در پرچور کیلومتر ۸ جاده کلاردشت
-امام زاده آقا سیدعلی واقع در کیلومتر ۳ جاده اصلی عباس آباد سلمانشهر مجاورت هتل گل
– امامزاده آقا سیدعلی واقع در کیلومتر ۱۲ جاده کلاردشت

           
 

نظر کاربران :

 • لنگایی ریکا

  عباس اباد دارای تاریخ کهن می باشد و در گذشته نیز لنگا نامیده میشد که از شهر های منطقه ی رویان طبرستان بوده است. افتخار کمه یتا لنگایی هسمه.

  ۲۲ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • نوربخش

  من متولد عباس آباد هستم ۲۲سال آنجا زندگی کردم به دلایل کاری ساکن مشهد هستم به امید خدا بعد از بازنشتگی طی ۲سال آینده به وطنم بر می گردم ولی حیف مثل اون قدیم نیست ولی دوستش دارم

  ۳ فروردین, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • نوربخش

   واقعا حیف که عکسهای قدیمی عباس آباد نیست که اون خاطرات زنده بشه

   ۳ فروردین, ۱۳۹۸
 • مهرنوش زاده رفيع

  من هم مدتي در تازه آباد ساكن بودم
  روستايي بسيار تميز، آب و هوايي عالي و سبز
  يكي از بهترين زمانها برايم بود اين روستا تا دريا فاصله دارد اما با كمي پياده روي از جنگلهاي سرسبز و بهشت سر در مياوريد

  ۲۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نقی ترک چورن

   شهر عباس آباد
   نه روستا

   ۳۰ خرداد, ۱۳۹۹
 • حشمت

  بهترين منطقه آب و هوايي كه تا به حال در ايران گردي هايي كه كردم به ياد دارم از اينرو اين مكان را برأي زندگي به تهران ترجيح داده ام و ١٥ ساليست كه دراين منطقه ساكن ام .

  ۱۱ مهر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *