جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

صفر تا صد شرایط و هزینه تحصیل در فرانسه

تاریخ بروزرسانی :
۳۰ آبان ۱۴۰۲

۱- بررسی تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه به عنوان یکی از وسیع‌ترین کشورهای اروپایی و کشوری با پیشینه تاریخی غنی در حوزه هنر، علم و فرهنگ می‌تواند به عنوان یک تجربه ارزشمند برای متقاضیان به حساب آید. بعضی از قدیمی‌ترین دانشگاه های اروپا در رشته‌های مختلف تحصیلی و قدیمی‌ترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی در فرانسه که بر اساس معیارهای دانشگاه های سطح اول جهان مدرن شده‌اند، اشتیاق متقاضیان برای تحصیل در این کشور را بیشتر می‌کند. هرچند زبان رسمی این کشور فرانسوی است اما بسیاری از دوره‌های آموزشی در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. با این وجود امکان تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان نیز وجود دارد که در ادامه ضمن بررسی شرایط تحصیل در فرانسه، به آن نیز خواهیم پرداخت.

هزینه تحصیل در فرانسه 800x450 صفر تا صد شرایط و هزینه تحصیل در فرانسه

۲- شرایط تحصیل در فرانسه

فرانسه مقصد بسیاری از علاقمندان به علم، هنر و فرهنگ است. تعداد دانشجویان متقاضی حضور و تحصیل در فرانسه به ۳۰۰ هزار نفر در سال می‌رسد. این دانشجویان از سراسر جهان از آفریقا و آسیا گرفته تا اروپا و آمریکا به این کشور سفر می‌کنند. قرارگیری کشور فرانسه در اروپا باعث شده است که شرایط تحصیل در فرانسه برای متقاضیان از اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان کمی متفاوت باشد.
دانشجویان اتحادیه اروپا (EU) و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) می توانند مستقیماً با شرایطی مشابه دانشجویان فرانسوی به دانشگاه های این کشور برای تحصیل در فرانسه درخواست دهند. دانشجویان متقاضی در خارج از اتحادیه اروپا / EEA ملزم به ارسال درخواست از طریق سیستم آنلاین «روش تحصیل در فرانسه» هستند که می‌توانند از همین طریق برای ویزای تحصیلی هم به صورت آنلاین اقدام نمایند. ساکنین قاره‌ی اروپا که تابعیت اروپایی ندارند می‌توانند از طریق سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور محل زندگی خود درخواست دهند.
برای تحصیل در فرانسه ارائه مدرک زبان و تمکن مالی الزامی است.
دانشجویان باید در آزمون DAP (demande d’admission prealable) شرکت و حدنصاب قبولی دانشگاه مقصد را در زبان فرانسه به دست آورند. تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است.
دانشجویان برای تحصیل در فرانسه باید بتوانند اثبات کنند که برای تامین مسائل مالی و هزینه‌های روزمره زندگی مشکلی ندارند. این مورد معمولا با ارائه‌ی حساب بانکی در این کشور قابل حل است. حداقل هزینه‌ها برای زندگی دانشجویی بر اساس اعلام مراجع قانونی این کشور ۸۰۰ یورو در ماه است.
برای تحصیل در فرانسه لازم است مدارکی به مراجع قانونی مهاجرت در این کشور ارسال گردد. این مدارک عبارتند از:
• گواهی رسمی پذیرش یا پیش ثبت نام که توسط دانشگاه مقصد صادر شده باشد
• مجوز تحصیل از کمپس فرانسه که در ادامه به توضیح بیشتر آن خواهیم پرداخت
• گذرنامه یا کارت شناسایی (معتبر برای مدت اقامت متقاضی)
• عکس با شرایط تعریف شده برای شناسنامه/گذرنامه
• کپی مدارک تحصیلی و ترجمه فرانسوی آنها
• پرداخت هزینه ثبت نام
• ثبت نام تامین اجتماعی (رایگان)
• گواهی مسئولیت مدنی
• رزومه (فقط در برخی موارد و فقط برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)
• جلد نامه
• رونوشت سوابق
• کپی مدارک (در صورت موجود نبودن، گواهی فارغ التحصیلی)
• شرکت و قبولی در آزمون های استاندارد مانند GRE، GMAT یا LSAT برای برخی از دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد
• گواهی زبان فرانسه و/یا انگلیسی (بسته به زبان مقطع انتخابی)
• گواهی تمکن مالی
• ویزای دانشجویی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس
• درخواست Préfecture از مقامات محلی فرانسه برای اجازه اقامت بیش از شش ماه در این کشور
• ثبت نام در دانشگاه مقصد برای تحصیل در فرانسه پس از ورود به این کشور و پرداخت حدود ۹۰ یورو به عنوان کمک به زندگی دانشگاهی و دانشجویی

هزینه تحصیل در فرانسه1 800x450 صفر تا صد شرایط و هزینه تحصیل در فرانسه

۳- کمپس فرانسه

کمپس فرانسه آژانس ملی این کشور برای ارتقای آموزش عالی، خدمات دانشجویان بین‌المللی و جابجایی آن‌هاست. این موسسه دانشجویان بین المللی را در سراسر مراحل، از درخواست تا تحصیل در موسسات آموزش عالی فرانسه همراهی و راهنمایی می‌کند.
هدف از تاسیس کمپس فرانسه، ترویج آموزش عالی این کشور در سراسر جهان با ایجاد شبکه‌ای جهانی متشکل از ۲۰۰ دفتر در کشورهای مختلف است. این آژانس اطلاعات لازم را در مورد آموزش عالی و تحصیل در فرانسه در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌دهد، متقاضیان را در انتخاب رشته راهنمایی کرده و به آنها کمک می‌کند فرم درخواست تحصیل در فرانسه را تکمیل و ویزا دریافت کنند.
این آژانس مسئول جابه‌جایی دانشجویانی است که از بورسیه تحصیلی محققان و کارشناسان دولت فرانسه استفاده می‌کنند. همچنین به کسانی که برای تحصیل و یا تحقیق در فرانسه به این کشور دعوت شده‌اند، خدمات می‌دهد.
همچنین مسئول مدیریت بورسیه‌های صادر شده توسط دولت‌های دیگر و موسسات دولتی و خصوصی سایر کشورها برای تحصیل در فرانسه نیز همین آزانس است.
به طور کلی فعالیت‌های آژانس کمپس فرانسه را می توان به چند بخش تقسیم کرد:
• طراحی پروژه‌های آموزشی
• جانمایی و جایجایی دانشجویان در موسسات،
• آموزش مهرت‌های زبانی،
• پذیرش دانشجویان،
• کمک به یافتن مسکن،
• مدیریت اقامت دانشجویان در فرانسه
• پیگیری از آنها و جمع آوری بازخورد.
کمپس فرانسه از موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی در مسیرتوسعه بین المللی آن‌ها در سراسر جهان، حمایت می‌کند. سایت اینترنتی این آزانس campusfrance.org است.

هزینه تحصیل در فرانسه2 800x533 صفر تا صد شرایط و هزینه تحصیل در فرانسه

۴- آزمون GRE، GMAT برای تحصیل در فرانسه

آزمون عمومی GRE یکی از معتبرترین آزمون‌های پذیرش فارغ التحصیلان در سراسر جهان است. این آزمون استدلال کلامی، استدلال کمی، تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتاری تحلیلی متقاضیان را بررسی و رتبه‌بندی می‌کند. مهارت‌هایی که هرچند به یک رشته تحصیلی خاص مرتبط نیستند اما می‌توانند برای همه رشته‌ها تعیین‌کننده باشند.
آزمون GMAT (Graduate Management Admission Test ) یک آزمون ورودی برای فارغ‌التحصیلان در مقاطع بالاتر آموزش و تحصیلات تکمیلی است. نمره GMAT اغلب هنگام ارسال درخواست برای تحصیلات تکمیلی در رشته‌های MBA، کارشناسی ارشد حسابداری یا کارشناسی ارشد مالی مورد نیاز است.

۵- تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

زبان رسمی برای زندگی و آموزش در این کشور فرانسوی است و دانشجویان ملزم به تسلط به این زبان هستند تا بتوانند برنامه‌های آموزشی خود را با موفقیت و بهتر پیگیری کنند. مراجع آموزشی فرانسوی با توجه به اینکه زبان علمی دنیا انگلیسی تعیین شده است و اکثر دانشجویان در سراسر جهان به این زبان تسلط کافی دارند دست به ایجاد دوره‌هایی به زبان انگلیسی در این کشور نموده‌اند. این دوره‌ها معمولا در مقاطع کارشناسی و دکتری هستند.
دانشجویان متقاضی شرکت در دوره‌های فرانسوی زبان ملزم به شرکت در آزمون‌های DELF ، DALF یا TCF و کسب حدنصاب قبولی دانشگاه مورد نظر هستند. در رشته‌های انگلیسی زبان نیز اثبات تسلط به زبان انگلیسی از طریق شرکت در آزمون‌های PTE آکادمیک، آیلتس آکادمیک، تافل iBT یا دولینگو و کسب حدنصاب قبولی دانشگاه مورد نظر انجام می شود. اما تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است.
فرزندان دیپلمات‌های مشغول فعالیت در کشور فرانسه می‌توانند برای تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان درخواست دهند.
داوطلبانی که از یک دانشگاه همکار با توافق نامه همکاری به فرانسه می‌روند و متقاضیانی که مدرک لیسانس فرانسوی، بین المللی، اروپایی دارند، دانشجویانی که از دوره‌های دو زبانه مثل فرانسوی-آلمانی، فرانسوی-ایتالیایی یا فرانسوی-اسپانیایی فارغ‌التحصیل شده‌اند نیز مجاز به تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان هستند.
کسانی که از دولت فرانسه، سازمان‌های بین‌المللی یا دولت‌های خارجی بورسیه دریافت کرده‌اند و اتباع کشورها یا ایالت‌هایی که زبان رسمی آنها زبان فرانسه است می‌توانند برای تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در فرانسه4 800x357 صفر تا صد شرایط و هزینه تحصیل در فرانسه

۶- ویزا و پذیرش تحصیلی فرانسه

متقاضیان تحصیل در فرانسه ملزم به دریافت ویزای تحصیلی از مراجع قانونی این کشور هستند و برای این منظور می‌توانند از طریق سفارت فرانسه و یا Campus France فرآیند مهاجرت تحصیلی خود را پیگیری نمایند.
اولین گام برای دریافت ویزای تحصیل در فرانسه ثبت نام در وب سایت رسمی کنسولگری فرانسه است. سپس باید زمانی را برای مصاحبه حضوری یا اصطلاحا قرار ملاقات در سفارت فرانسه را تعیین کنند. برای اینکار باید تقویم آنلاین این سایت را بررسی نموده و بهترین زمان خالی شامل روز و ساعت مصاحبه را رزرو و به این سفارت اعلام نمایند.
با توجه به زمان‌بر بودن پروسه‌ی بررسی مدارک و اعطای ویزای تحصیلی بهتر است این زمان حداقلسه ماه ( ۹۰ روز) پیش از زمان تعیین شده برای حضور در فرانسه باشد تا مشکلی در خصوص تاخیر در ورود برای متقاضی ایجاد نشود.
هزینه‌ی ویزای دانشجویی بسته به شرایطی مثل محل زندگی و تابعیت فرد داوطلب مهاجرت متفاوت بوده و بین ۵۰ تا ۱۰۰ یورو متغیر است.
پس از ثبت نام، شرکت در مصاحبه‌ی حضوری، ارائه مدارک و پرداخت وجوه مربوطه، متقاضیان مجوز تحصیل در فرانسه باید تا اعلام نتیجه‌ی بررسی‌های مراجع قانونی این کشور منتظر بمانند و پس از تایید آن مجاز به حضور در کشور فرانسه برای تحصیل هستند.
دانشجویان با اخذ ویزای تحصیلی مجاز به کار پاره وقت و سفر در محدوده‌ی شنگن هستند.

هزینه تحصیل در فرانسه5 800x532 صفر تا صد شرایط و هزینه تحصیل در فرانسه

۷- کار حین تحصیل در فرانسه

دولت فرانسه برای رفاه حال دانشجویان بین‌المللی به متقاضیان اجازه‌ی کار پاره وقت در این کشور را اعطا کرده‌اند. کار حین تحصیل در فرانسه به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا ضمن تحصیل، تجربیات عملی در زمینه‌ی تحصیلی خود را به دست آورند و با محیط کار در این کشور آشنا شوند. همچنین پاره‌ای از هزینه‌های زندگی خود در این کشور را تامین کنند. اخذ ویزای تحصیلی VLS-TS (“étudiant”) به دانشجویان مجوز ۹۶۴ ساعت کار در سال معادل ۲۰ ساعت در هفته را می‌دهد. تخطی از این مقدار ممکن است باعث بروز مشکلاتی در ویزای تحصیلی دانشجویان شود.

۸- تحصیل پزشکی در فرانسه

یکی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در تمام دنیا و کشور ما، ایران، پزشکی است. به همین دلیل در این قسمت به ذکر شرایط و هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه می‌پردازیم.
وب سایت های دانشگاه های فرانسه معمولاً تمام اطلاعات لازم را در خصوص تحصیل پزشکی در فرانسه ارائه می‌کنند. معتبر بودن مدرک پزشکی اخذشده در کشور فرانسه به دلیل سطح بالای علمی و ارائه دوره‌ها در سطح جهانی، سالانه متقاضیان بسیاری را از سراسر دنیا به این کشور جذب می‌کند.
با توجه به اعتبار مدرک تحصیل پزشکی در فرانسه در WHO و MCI و هزینه های نسبتاً پایین نسبت به سایر کشورهای پیشرفته مانند آمریکا یا انگلیس تحصیل این رشته در کشور فرانسه نوید آینده‌ی بهتر و یافتن ساده‌تر شغل در آینده را می‌دهد. همچنین دانشجویانی که از دانشگاه‌های فرانسه فراغ‌التحصیل شوند مجاز به دریافت اجازه اقامت موقت یک‌ساله در این کشور برای یافتن کار هستند که می‌تواند مسیر زندگی متقاضیان را تغییر دهد.
حداقل سن مجاز برای تحصیل پزشکی در فرانسه ۱۷ سال بوده و متقاضیان ملزم به ارائه گواهی پایان تحصیلات متوسطه و ارسال ریز نمرات هستند. نمرات دیپلم متقاضیان نباید از ۷۰ از صد پایین‌تر باشد و داشتن نمرات عای در دروسی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و زبان یک امتیاز محسوب می‌شود.
تسلط به زبان فرانسه و ارائه گواهی مهارت DELF/DALF/TCF/TEF و در بعضی موارد شرکت در آزمون GMAT/GRE وتسلط به زبان انگلیسی ممکن از سوی دانشگاه مقصد درخوواست گردد.
ارائه انگیزه‌نامه و بیانیه هدف (SOP) که نشاندهنده تاثیر تحصیل در آینده‌ی شغلی و علاقمندی متقاضی به رشته‌ی پزشکی است نیز جزو الزامات تحصیل پزشکی در فرانسه است.
دانشگاه های مختلف ممکن است الزامات بیشتری برای تحصیل پزشکی در فرانسه داشته باشند که با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه مقصد می‌توان از آن‌ها مطلع شد.

هزینه تحصیل در فرانسه6 صفر تا صد شرایط و هزینه تحصیل در فرانسه

۹- هزینه تحصیل در فرانسه

هر چند هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی توسط دولت فرانسه تعیین می شود و در تمام دانشگاه های این کشور یکسان است اما هزینه‌ تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی بیشتر از دانش‌آموزان شهروند کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ یا سوئیس در نظر گرفته شده است. شهریه دریافتی از دانشجویان را می توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:
• هزینه‌ی تحصیل در دوره‌های کارشناسی برای شهروندان اروپایی ۱۷۰ یورو در سال است
• در حالیکه دوره‌های کارشناسی برای دانشجویان بین المللی۲۷۷۰ یورو در سال هزینه دارد
• هزینه‌ی تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد برای شهروندان اروپایی ۲۴۳ یورو در سال است
• در حالیکه دوره‌های کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی۳۷۷۰ یورو در سال هزینه دارد
• هزینه تحصیل در فرانسه در دوره‌های دکتری (PhD) برای شهروندان اروپایی و دانشجویان بین‌المللی یکسان بوده و ۳۸۰ یورو در سال هزینه دارد.
• هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی۴۲۰ یورو (۵۱۲ دلار) در سال است.
این هزینه‌ها مربوط به دانشگاه های دولتی فرانسه است و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی از این مقدار بالاتر خواهد بود.

منبع: سروش فردا

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 5]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *