رزرو هتل ایران بوم گردی

شکارگاه خسروپرویز

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳ خرداد ۱۳۹۶

این شکارگاه، فضایی مستطیل شکل است که ۱۱۰۰ متر طول و ۸۰۰ متر عرض دارد اما متاسفانه هنگام احداث بلوار طاق‌بستان این دیواره در جهت شمال به جنوب قطع شده و باعث به‌وجود آمدن ۲ مقطع شده است. هم اکنون نیز شهرداری کرمانشاه در حال احداث خیابانی در بخش شرقی و جنب دیوار شکارگاه است که باعث تخریب آن است.

در ابتدای کاوش تصور می‌شد قطر دیوارشکارگاه ۸ متر باشد اما هم‌اکنون کاوش‌ها معین کرده که این دیوار ۱۴ متر و ۶۰ سانتی‌متر عرض دارد وبا خشت‌هایی به ابعاد ۴۰ تا ۴۵ سانتی متر و ضخامت ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر ساخته شده است.سر پیکان مفرغی یافته شده در این کاوش تاییدی است بر شکارگاه بودن این مکان.
shekargah2 شکارگاه خسروپرویز

تندیس خسرو پرویز

تور اروپا

در قسمت شرقی نیز در فضایی غیر از دیوار شکارگاه که احتمالا پس از شکارگاه ساخته شده و کاربری آن فعلا مشخص نیست، قطعاتی از ظروف سفالی، خمره‌هایی مربوط به مواد غذایی و تعدادی استخوان حجیم که هنوز مشخص نیست مربوط به چه حیواناتی‌اند به دست آمده است.مطمئنا دراین شکارگاه علاوه برمکان‌هایی برای نگهداری حیوانات، پوشش گیاهی و درختان متنوعی وجود داشته است که مشخص کردن نوع پوشش گیاهی ونوع حیواناتی که احتمالا در این مکان نگهداری می‌شدند از اهداف کاوش است.سرپرست کاوش در شکارگاه خسروپرویز، تصاویر حک شده در طاق‌بستان را مرتبط با این شکارگاه دانست و گفت: تصاویر شکار در طاق‌بستان مطمئنا ازاین شکارگاه الگو گرفته شده است.

در سال‌های گذشته به دلیل ساخت و سازهایی که توسط مردم به دلیل ناآگاهی انجام شده است خسارات جبران‌ناپذیری به این محوطه تاریخی واردآمده است. هم اکنون نیز شهرداری تصمیم دارد در بخش شرقی و جنب دیوار شکارگاه خیابان احداث کند که با این اتفاق بی‌شک این محوطه منحصر به فرد که می‌تواند اطلاعات دقیقی از گذشته‌های دور داشته باشد، نابود می‌شود.

shekargah1 شکارگاه خسروپرویز

shekargah3 شکارگاه خسروپرویز

shekargah4 شکارگاه خسروپرویز

shekargah5 شکارگاه خسروپرویز

shekargah6 شکارگاه خسروپرویز

shekargah7 شکارگاه خسروپرویز

           

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • مهدی

    هر چه جمعیت بیشتر میشود تخریب آثار باستانی هم بیشتر میشود.

    ۲ دی, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین