رزرو هتل فضاگشت
۴ مرداد ۱۳۹۳

شهر کنارتخته

اشتراک گذاری

کُنارتَخته شهری در استان فارس ایران بین شهر کازرون و شهر برازجان از استان بوشهر است. کنارتخته مرکز بخش کنارتخته و کمارج و از توابع شهرستان کازرون میباشد.

موقعیت جغرافیایی

اجاره خودرو

این شهر در منتهی‌الیه جنوب غربی استان فارس و کنار مرز استان فارس با بوشهر واقع شده است. کنارتخته در مسیر جاده بین‌المللی شیراز – بوشهر واقع گردیده است . فاصله کنارتخته تا شیراز ۱۶۵ کیلومتر و فاصله تا بندر بوشهر ۱۱۰ کیلومتر است.

محلات

شهر کنارتـخته دارای چهار محله به نامهای بنکی، کمانکشی، گوریگاه و ترک آباد است. همچنین روستاهای زیادی از جمله جعفرجن/بنه سید/محل دین/چرون/رودک/کمارج/بناف/ مشایخ/پیر مهلت و … دارد. شهرکنارتخته در سال ۱۳۶۹ با الحاق روستای گوریگاه به محله های کنارتخته ،کمانکشی و بنکی با درجه یک رسماً بعنوان یکی از شهرهای استان فارس تاسیس گردیده است .

شهر کنارتخته با وسعتی معادل ۶ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۴۵۰۰ نفر مرکز بخش کنارتخته و کمارج در مجاورت استان بوشهر در ۵۱ درجه و۲۳ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و۳۱ دقیقه عرض شمالی و ۵۰۵ مترارتفاع از سطح دریا قرار دارد. فاصله این شهر تا مرکز استان فارس «شیراز» ۱۷۵ کیلومتر و تا مرکز استان بوشهر «بندر بوشهر» ۱۲۰ کیلومتر می باشد.منطقه دارای آب و هوائی گرم که در فصل تابستان میانگین دما به ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد و متوسط بارندگی در سال ۴۰۰ میلیمتر می باشد و با بهاری زیبا و سرسبز همه ساله در ایام نوروز پذیرای خیل کثیری از هم وطنان گرامی می باشد.

محصولات

محصولات آن خرما، جو و گندم و صیفی‌جات است که انواع خرمای این دیار بسیار ممتاز و صادراتی است. اقتصاد این منطقه مبتنی بر کشاورزی است. بخش کنارتخته و کمارج با داشتن حدود ۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی به صورت دیم و آبی و بالغ بر ۷۰ هزار هکتار مراتع و حدود ۱۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت نخیلات، ۲۰ هزار رأس دام سبک و ۱۰۰۰ رأس دام سنگین و جایگاه ویژه ای در تولید محصولات زراعی و دامی و باغی دارد که به وسیله سد انحرافی چرون بر روی رودخانه شاپور آبیاری میگردد. متأسفانه به دلیل پدیده خشکسالی در چند سال گذشته منابع آبی منطقه به شدت کاهش یافته است و کشاورزان دچار خسارات زیادی شده اند

آب و هوا

این منطقه یعنی کنارتخته که جزئی از مناطق محروم کشور به شمار می‌آید بهاری کوتاه و بسیار زیبا دارد اما در تابستان از آب و هوایی بسیار گرم و تا حدودی شرجی برخوردار است،، پاییز در این منطقه ترکیبی از تابستان و زمستان است، ایام زمستان کوتاه اما سرد و خشک می‌باشد . عموماً نوروز در کنارتخته از اوایل اسفند ماه شروع و تا اول سال نو ادامه دارد . بدلیل گرمای به وجود آمده مردم جهت گذراندن سیزده بدر مجبورند به مناطق خارج منطقه مراجعه نمایند امروز برابر با ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ هوا مانند گرمای تابستان نشان داده می شود

اماکن دیدنی کنارتخته

کاروانسرای قدیمی :ای که در بازار قدیم و پشت حسینیه سیدالشهدا واقع شده که قدمتش به دوره ی صفویه بر می گردد. آب انبار :که در کنار حسینیه سیدالشهدا قرار داشت.

کنارتخته 1 شهر کنارتخته

کنارتخته شهر کنارتخته

           
 

نظر کاربران :

 • رها مسعودی

  کنارتخته خیلی گرم بود .اصلا تابستون نرین.. تو جاده شیراز بوشهره..محصولشم بیشتر خرما هستش

  ۱ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • امیر

   خوشحال میشیم به برازجان و شهرستان دشتستان بزرگ سفر کنید ، با قدمتی بیش از ۱۰/۰۰۰ سال و همچنین دشتستان سرزمین مادری کوروش کبیر می‌باشد ، و دارای سه کاخ هخامنشی و بیش از ۷۰ اثر باستانی و شهر باستانی و… و همچنین در ایام نوروز آب و هوایی بی نظیر دارد

   ۲۷ دی, ۱۳۹۸

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *