بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر نور

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۱ فروردین ۱۳۹۷

شهرستان نور در گذشته با نام سالده یکی از شهرک‌های شهرستان تاریخی آمل بوده‌است. در جدیدترین کشفیات باستان شناسی در این شهر آثاری از دورهٔ اشکانیان پیدا شده‌است. این شهرستان در غرب استان واقع شده‌است و مرکز آن شهر نور است. نور یکی از قدیمی‌ترین نواحی شهرنشین طبرستان (مازندران کنونی) بوده که به گواهی تاریخ، رستمدار نام داشته‌است. تمیشه نام پایتخت بخش ساحلی حکومت رویان بوده که بنای کنونی شهر نور بر آن قرار دارد. نام دیگر قدیمی آن که حتی ساکنان کنونی آن نیز گهگاه به جای نور به کار می‌برند، سولده است. نام کنونی نور از رودخانه نور گرفته شده که از کوههای البرز سرچشمه می‌گیرد.

شهرستان نور به عنوان پایتخت ساحلی ایران نام‌گذاری شده‌است.


تقسیمات کشوری
شهر نور در سالهای نه چندان دور با نام سالده بخشی از شهرستان آمل بوده‌است. که این شهرستان پس از جدا شدن از آمل دارای سه بخش مرکزی، بلده و چمستان می‌باشد. بخش مرکزی شامل شهرهای نور (مرکز شهرستان)، رویان (علمده) و ایزدشهر می‌باشد و از روستاهای مهم آن رستم رود، تاشکوه علیا و سفلی است. بخش چمستان به مرکزیت شهری به همین نام که در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی نور، در مجاورت شهرستان آمل قرار دارد. بخش بلده نیز به مرکزیت شهری قدیمی به همین نام در ۸۵ کیلومتری جنوب شهر نور قرار دارد و پل ارتباطی میان دو جاده مهم هراز و چالوس است.

نور1 شهر نور

نور2 شهر نور

نور3 شهر نور

نور4 شهر نور

نور5 شهر نور

نور6 شهر نور

نور7 شهر نور

نور8 شهر نور

نور9 شهر نور

نور10 شهر نور

نور11 شهر نور

نور12 شهر نور

نور13 شهر نور

نور14 شهر نور

نور15 شهر نور

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  یه پارک جنگلی داره خیلی خوشکله و سرسبز طبیعت قشنگی داره هر فصل زیبایی خودش رو به نمایش میذاره.

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  در مورد شهر نور فقط میشه اینو گفت که طبیعت خیلی زیبا و بکری داره.اگه مسیرتون به نور افتاد حتما از پارک جنگلیش دیدن کنید که معرکس

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • كريم

  Very Nice place

  ۱۴ مرداد, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *