رزرو هتل ایران بوم گردی

شهر قطب آباد

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ آبان ۱۳۹۹

قُطب‌آباد شهری است که در بخش کردیان شهرستان جهرم استان فارس در جنوب ایران واقع شده است .این شهر در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیتی برابر با ۷٬۴۷۶ نفر داشته‌است و دروازه ورودی جنوب ایران و بنادر و جزایر خلیج فارس یه شمار می‌رود. اقتصاد قطب‌آباد بیشتر برپایه کشاورزی و باغداری است و این شهر به قطب گندم و شهر خوشه‌های طلایی معروف است.قطب‌آباد در جنوب استان فارس و شرق شهرستان جهرم واقع گردیده‌است و از شمال به شهرستان فسا، از جنوب به جهرم، از شرق به شهرستان داراب و زرین‌دشت و از غرب به شهرستان خفر منتهی می‌شود. ارتفاع این شهر از سطح دریا در حدود ۱۰۶۰ متر است و در طول جغرافیایی ۵۳ درجه و ۳۸ دقیقه شمالی و عرض ۲۵ درجه و ۸ دقیقه شرقی واقع شده است .

قطب آباد

تاریخچه

بانی شهر قطب‌آباد «قطب‌الدین عبدالله بن محیی بن محمود» معروف به «عبدالله قطب محیی» از عارفان نیمه دوم قرن نهم هجری و نویسنده کتاب «مکاتیب قطب» است. وی این شهر را به منظور تشکیل یک اجتماع شهری مستقل و متشکل از مریدان خود تأسیس می‌نماید و آن را «اخوان‌آباد» یا «دارالعباده» نام‌گزاری می‌کند. این شهر در ابتدا به عنوان یک مرکز علمی برای پرورش اندیشمندان بوده‌است. وی در نامه‌ای به مریدان خود دربارهٔ قطب‌آباد می‌گوید:

«چنین معلوم شد که عمارت «اخوان‌آباد» تمام یا قریب به اتمام است، چون «دارالعباده» خدای عزوجل راست آورد و تمام شد، اکنون وقت عبادت است، وظیفه اخوان آنکه احوال و اوقات خود را مضبوط سازند وساعات شبانه روز را توزیعی کنند و… باقی اوقات جهت اداء وظایف طاعات از صلوات و تلاوت و تسبیح و تفکّرو غیر ذلک.»

آب و هوا

قطب‌آباد در منطقهٔ نیمه‌خشک گرم قرار گرفته و آب و هوایی نسبتاً گرم و خشک بر آن منطقه حاکم بوده و دارای تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی نسبتاً سرد می‌باشد.

جمعیت و مردم

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۷٬۴۷۶ نفر (۲٬۲۵۰ خانوار) بوده‌است. قطب‌آباد دومین شهر پرجمعیت شهرستان جهرم و ۵۱مین شهر پرجمعیت استان فارس است و جمعیت آن از مراکز ۴ شهرستان بختگان، بیضا، خفر و سرچهان در استان فارس بیشتر است. مردم قطب‌آباد عمدتاً شیعه و فارسی‌زبان هستند.

قطب آباد

جاهای دیدنی قطب آباد

از آثار تاریخی این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چهارطاقی مربوط به زمان ساسانیان
سد بند و بست مربوط به زمان ساسانیان
قلعه تبر مربوط به دوران خلفای اموی
امامزاده بی‌بی هور از نوادگان امام موسی کاظم که قدمت بنای آن به دوره ایلخانیان می‌رسد.
کاروانسراها و آب انبار مخک مربوط به دوران صفویه و قاجاریه
پل رشه مربوط به دوران صفویه
آسیاب قطب‌آباد مربوط به دوران قاجاریه

از آثار باستانی این شهر می‌توان به آسیاب بزرگ و کوچک، برج قلعه دار، برج سهرابی اشاره کرد. نامگذاری شهر به زمان قطب‌الدین محیی برمی گردد.

قطب آباد شهر قطب آباد

شرایط اقلیمی منطقه ایجاب می‌کند که قطب‌آباد یک منطقهٔ کشاورزی باشد. باغ‌های مرکبات و زراعت (به‌ویژه گندم، جو، ذرت، صیفی‌جات)، دو پایهٔ عمدهٔ کشاورزی قطب‌آباد را تشکیل می‌دهند. سایر مردم عمدتاً به دامداری، تجارت و مشاغل خدماتی و اداری مشغولند.صنعت دیگر پایه اقتصاد قطب‌آباد است؛ مراکز صنعتی همچون منطقه ویژه اقتصادی جهرم، بندر خشک جهرم، پتروشیمی جهرم، نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم، شهرک صنعتی جهرم و ناحیه صنعتی کوثر جهرم، همگی در بخش کردیان قرار دارند.

 

قطب آباد

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

 • یوسفی

  با سلام و درود ، در مورد قطب آباد به سبب قرار داشتن در مسیر ایل باصری با تعداد دام های بیشمار در گذر بهار ه و پاییز همین بس که محلی مناسب برای اتراق و منزلگاه موقت در مراتع و محل مزارع جو و گندم ایل شب و روزی را ان حوالی با آرامش و راحت خیالی می گذراندند . هم چنین نزدیکترین مرکز خرید مایحتاج ایل هم بوده است . دلیل ان هم ساکن شدن تعدادی زیادی از ایل نشینان در خطه و حوالی قطب اباد مانند آبادی یوسف اباد ، چدرویه تمام ساکنان، باصری ایل بوده و هنوز هم هستند و اموات خیلی افراد از ایل هم اکنون نزد امام زاده بی بی حور (ع ) به خاک سپرده شده اند . مهمترین موقعیت بعدی این آبادی مهم از قدیم الایام قرار داشتن قطب آباد بر مسیر گذرگاه فسا جهرم – بندر بوده است و گواه آن کاروانسرای بزرگ تخته سنگ ( صفویه ) چدرویه و دیگر برج نگهبانی کنار راه ارتباطی که ان یکی برج هنوز بنام برج اکبر از افراد باصری نام گذاری شده است که این نام به سبب استفاده بعد از از کار افتادن گذرگاه و تخلیه برج او از ان استفاده می کرده است . این برج در هر ۱۷ کیلومتر تا جهرم و فسا یک برج بنا شده بود که اکنون یکی هم در کنار رودخانه شور جهرم و ان دگری هم برج دیدبانی اکبر هنوز آثاری از ان باقیست . همه برجها روی تپه و بلندی احاطه بر محیط اطراف بود ه است . جاده قدیم شیراز جهرم نیز از میان قطب آباد گذر میکرد که مستلزم آبادانی و رونق ان میشد . بعد از احداث جاده میان بر کمی از رونق آن کاسته اشد . ولی اکنون در حال یکپارچه شدن به شهر جهرم و حومه است . البته برجهای دیدبانی در زمان پهلول اول ساخته شده و برای امنیت جاده بنای ساخت ان مطرح بوده است و هم دارای بازداشتگاه و سایر امکانات مفید زمان خود بوده است . ظاهرا نیم طبقه هم بر پشت بام برخی از قسمتهای ان برجها نمایانگر محل مناسب دیدبانی بوده است . ایل سالی دوبار از جوار قطب آباد گذر میکرده است . همه مایحتاج مورد نیازا یل را فراهم می کرد . خیلی از افراد ایل دوستانی از اهالی قطب آباد داشتند که مراوده بازرگانی یا تجارت ساده با یکدیگر داشتند . روح همه در گذشتگان اهالی ایلی و اهالی قطب آباد شاد باشد . بر قرار باشید

  ۲۴ اسفند, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • نورالدین صدرا

  با سلام خدمت قطب آبادی های عزیز آیا از خانواده خود شیخ محیی الدین محمد کوشکناری کسی بر جا مانده یا کسی مدعی هست که از بازماندگان این بزرگوار باشد با تشکر، فرزندان انصار کوشکناری که بقه جدمان به نام شیخ أنصار در کنار مسجد جامع و چسبیده به مخروبه مسجد شیخ نورالدین هنوز معروف و مشخص مانده ، هر که خوبی کرد آخرت باز یافت
  خداوند رحمی بر حال ما کند که نتوانستیم ره رو آنان باشیم ، یا الله مدد

  ۲۷ خرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  مردم خیلی خوب و زحمت کشی داره ولی اینکه بگم جای دیدنی خاصی داشته باشه نداره

  ۷ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  جای خاصی نداره این مکان هایی هم که نوشتین اصلا جایی نیستن که راحت بتونید برید ببینید.برای ۱ ساعت دیدن میخوره.بین جهرم و فسا هست

  ۲۷ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • د. س

  جمعیت شهر قطب آباد در آخرین سر شماری سال ۱۳۹۵ هشت هزار نفر می‌باشد ولی جمعیت بخش کُردیان که قطب‌آباد مرکز آن است دو برابر یا بیشتر می‌باشد. ضمنا زبان های رایج علاوه بر فارسی ، کُردی و عربی می‌باشد.

  ۱۳ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • ستایش

  قطب اباد وطن من است.با مردمانی مهربان.ساده و دلسوز.

  ۲۱ مرداد, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  • ارزو عباسی

   قطب اباد چه جور شهریه؟ هر چی می گردم تو نت چیزی دستگیرم نمی شه می تونی بهم اطلاعات بدی از شهرت؟

   ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما