رزرو هتل فضاگشت
۱۴ تیر ۱۳۹۳

شهر سوخته را در موزه ملی ایران ببینید

اشتراک گذاری

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۴/۱۴ – تهران – ایرنا – نمایشگاه شهر سوخته؛ گذشته ما، تمدن بشری به مناسبت ثبت جهانی شهر سوخته در بخش ایران باستان موزه ملی ایران برپا شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این نمایشگاه ۵۰ اثر به دست آمده از شهر سوخته به معرض دید عموم گذاشته شده است.

اجاره خودرو

اول تیرماه جاری مصادف با ۲۲ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی در سی و هشتمین اجلاس یونسکو که در شهر دوحه قطر برگزار شد، پرونده ی شهر سوخته از طرف ایران مطرح و بدون رأی مخالف ثبت جهانی شد.

شهر سوختهˈ در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل – زاهدان واقع شده و بنا بر تخمین ها بیش از پنج هزار سال قدمت دارد.

این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و در چهار دوره بین سال های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد سکونت گاه اقوام منطقه بود.

** سلطانی فر: آثار شهر سوخته نشانه هویت ایرانیان است

معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بازدید از نمایشگاه شهر سوخته؛ گذشته ما، تمدن بشری گفت: آثار و اشیاء به دست آمده از محوطه تاریخی شهر سوخته نشانگر هویت و توانمندی های علمی و فرهنگی ایرانیان در گذشته دور است.

به گزارش روز جمعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: با توجه به موفقیت اخیر سازمان میراث فرهنگی در زمینه ثبت جهانی شهر سوخته به عنوان هفدهمین اثر میراث جهانی کشورمان، نمایش آثار کشف شده از این محوطه تاریخی لازم بود، که این مهم با تلاش همکاران ما در موزه ملی ایران، میسر شد.

سلطانی فر در رابطه با اهمیت محوطه تاریخی شهر سوخته، یادآور شد: این محوطه نخستین شهر شکل گرفته در ۵ هزار سال پیش است، اشیاء، اسناد و عکس هایی که در نمایشگاه شهر سوخته؛ گذشته ما، تمدن بشری به نمایش درآمده به ویژه اطلاعات مربوط به چشم مصنوعی و جمجمه ای که مورد عمل جراحی قرار گرفته است، نشانگر هویت و توانمندی های علمی و فرهنگی ایرانیان در گذشته دور است.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: برخی آثار و اشیاء به دست آمده از شهر سوخته، رابطه بین دره سند، بین النهرین و آسیای مرکزی را نشان می دهد، این اشیاء متعلق به قبور مختلف است که بیانگر ارتباط مردمان شهر سوخته با سایر نقاط است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین به اهمیت و ویژگی های منحصربفرد موزه ملی ایران اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه اشیاء موجود در موزه ملی ایران از کاوش های باستان شناسی به دست آمده است این موزه یکی از موزه های منحصربفرد و ویژه در جهان محسوب می شود.

وی در پایان افزود: اشیاء و آثار شاخصی که از محوطه های مهم تاریخی همچون چغازنبیل و تخت جمشید در موزه ملی ایران موجود است، اهمیت و شاخص بودن این موزه را بیش از پیش روشن می کند.

81225248-5802475 شهر سوخته را در موزه ملی ایران ببینید

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *