رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱ شهریور ۱۳۹۳

شهر رانکوه

اشتراک گذاری

بخش رانکوه آخرین بخش شرقی استان گیلان است . از شمال به دریای خزر ، از شرق به تنکابن مازندران ، از جنوب به رودبار الموت و رودبار حسینقلی خانی یا رودبار محمد زمان خانی و از غرب به دیلمان و لاهیجان محدود می شود . حد اصلی رانکوه در مشرق دریاسر بوده است . اما حدود صد سال است که لنگرود و دهکده های اطراف آن از لاهیجان جدا شده و به رانکوه ملحق شده است . از آن وقت تا امروز این بخش به نام رانکوه و لنگرود خوانده می شود .پهنای آن از کناره های لنگرود تا رودسورخانی که مازندران را از گیلان جدا می کند ، چهل چهار کیلومتر و درازای آن از مصب پلرود تا گردنه ی گون کل پنجاه و سه کیلومتر است زمین هموار و دشت آن ، از پای ارتفاعات تا کناره ی دریای خزر در امتداد املش نوزده تا بیست کیلومتر در نزدیکی سامان مازندران به سه کیلومتر می رسد و اراضی کوهستان آن شامل اشکور و سمام و شاهجان است .
شهر رانکوه در بخش رانکوه شهرستان املش واقع گردیده و مختصات جغرافیایی آن ۵۰ درجه و ۱۳ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۲ دقیقه عرض شمالی می باشد . از لحاظ موقعیت نسبی این شهر در منتها الیه بخش جلگه ای و ابتدای بخش پایکوهی شهرستان املش واقع گردیده و نسبت به سواحل دریای خزر نیز حدود ۱۵ کیلومتر فاصله دارد . رودخانه کیارود در حاشیه بخش شرقی شهر به صورت شمالی – جنوبی جریان دارد .

شهر رانکوه از توابع شهرستان املش استان گیلان می باشد . رانکوه نسبت به رشت ( مرکز استان گیلان ) حدود ۷۳ کیلومتر فاصله دارد .

وضع توپوگرافی :

شهر رانکوه در انتهای بخش جلگه ای و ابتدای بخش پایکوهی استان گیلان واقع گردیده ، بنابراین قسمتهایی از شهر شیبدار بوده و بقیه قسمت ها تقریبا مسطح و هموار هستند . بطور کلی اراضی بخش شمالی و تا حدودی مرکزی شهر همچنین قسمت کوچکی از بخش جنوبی دارای شیب تقریبا مناسب بوده ، در صورتیکه مابین قسمتهای مذکور ، راضی با شیب تند وجود دارد .

رانکوه 2 شهر رانکوه

رانکوه 3 شهر رانکوه

رانکوه 4 شهر رانکوه

رانکوه 5 شهر رانکوه

رانکوه 6 شهر رانکوه

رانکوه شهر رانکوه

           
 

نظر کاربران :

 • فاطمه قاسمی

  سلام میشه لطفادرمورد محلی به نام کرگرود که شنیدم بسیارزیباست و آیا از رامدشت راه داره توضیح بدین ؟دقیقا کجاست . متشکرم

  ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  شهر رانکوه واقعا زیباست از امکانات کمیت داره ولی از نظر زیبایی بسیار زیباست و اگر میتونید فصل بهار برین تا طبیعت زیبا و همچنین هوای پاکشو تنفس کنید

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  واقعا جای خیلی سر سبز و با صفایی هست.اما متاسفانه مدتی هست ساختو ساز زیاد شده و داره بکر بودنشو از دست میده.هر جا خوب و قشنگ باشه میان ساختو ساز میکنن و خرابش میکنن

  ۱۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *