بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر جویم

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۴ مهر ۱۳۹۳

جویم نام شهریست در جنوب استان فارس ودر جنوب شرقی شهر شیراز قرار دارد. براساس اطلاعات موجود در ۵۴درجه و ۳۳ دقیقه طول شرقی و ۱۵ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی از نصف النهار مبدأ واقع شده‌است. ارتفاع شهر جویم از سطح دریا به طور میانگین ۸۳۵ متر است، و مساحتش در حدود ۳۲۶۰ کیلومتر مربع است. آب و هوای جویم به‌طور کلی گرم و خشک و از لحاظ وفور آب، غنی‌ترین بخش شهرستان است.

پیشینه تاریخی
بنابر مستندات تاریخی، در گذشته‌های بسیار دور استخرهای آب راکد، چشمه‌ها، جویبارها و رودها گرداگرد جویم را فرا گرفته و در مرغزارها و جنگل‌های سرسبز آن، جانوران گوناگون می‌زیسته‌اند. تاریخ‌نگاران، این شهر را به نام «جویم ابواحمد» نیز شناخته‌اند. جویم از دو واژه «جو» و «یم» تشکیل شده‌است. «جو» به معنای جویبار و «یم» به معنای دریا است.

کشاورزی در جویم
عمده‌ترین محصولات کشاورزی جویم گندم، پنبه، ذرت، و مهم‌ترین محصولات باغی، مرکباتی مانند: پرتقال (محلی، والنسیا، توسرخ، نافی) و انواع نارنگی (کله مانتین و کینو)، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج و… هستند.

جویم با تولید سالانه بیش از ۵۵۰۰۰ تن گندم و ۶۰۰۰ تن پنبه و نزدیک به ۱۰۰,۰۰۰ تن انواع مرکبات و هزاران تن انواع دیگر محصولات کشاورزی، همچون نگین سبزی در جنوب استان فارس می‌درخشد. بخش جویم در تولید اکثر محصولات ذکرشده، در لارستان دارای مقام اول می‌باشد.

متاسفانه جویم در بخش کشاورزی نیز به رغم تولید این همه محصول گوناگون، همچنان در گمنامی به سر می‌برد و محصولات این خطه زر خیز اغلب به نام شهرهای همجوار ثبت می‌شود که این مسئله، ناراحتی کشاورزان را به دنبال داشته‌است و دارد. جـویم استعداد کشت اغلب گیاهان دارویی، دانه‌های روغنی و محصـولات باغی مانند زیتون و زرد آلو را در سطح وسیع دارا می‌باشد.زمینه‌های سرمایه گذاری فراوانی در این بخش وجود دارد که از آن جمله می‌توان به کارخانه پنبه پاک کنی، تولید آب میوه، بسته بندی خرما، تولید کنستانتره خوراک دام، صنایع و… اشاره کرد.

96306580 شهر جویم

جویم شهر جویم

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

  • سید محمد حسینی

    بیشتر مردم کشاورزی میکنن و باغ میوه دارن بهترین پرتقالی که تا حالا خوردم پرتقال والنسیا این شهره

    ۷ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *