رزرو هتل تفریحات کیش

شهر تاریخی گم گم چرداول

۲۸ آبان ۱۴۰۰

آثار موجود در کوهستان‌های بانکول شیروان در استان ایلام، نشان از وجود یک شهر ساسانی به قدمت شهرهای تاریخی سیمره و دره‌شهر دارد. شهر تاریخی گم گم چرداول مربوط به دوره ساسانیان است. در شهرستان چرداول، بخش مرکزی، ۷ کیلومتری جنوب شهر آسمان‌آباد، دامنه کوه بانکول واقع شده است . این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۶۸۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهر تاریخی گم‌گم در منطقه بسیار خوش آب و هوایی قرار دارد. استان ایلام به دلیل قرار گرفتن بین ایران و تمدن بین‌النهرین و قرارگیری در محدوده رشته کوه زاگرس از مراکز بسیار بااهمیت تاریخی و باستان‌شناسی ایران است. که بررسی‌های باستان‌شناسان هر روز بر ارزش آن می‌افزاید.

شهر تاریخی گم گم شهر تاریخی گم گم

شهر گم گم

شهر گم گم، سالیان دراز در پناه اعتقادات مذهبی و سنتی مردم که تخریب گور و جست و جوی ویرانه را ناشایست می دانند. در آرامشی جاودانه و به دور از قیل و قال کلنگ بود اما خواب هزارساله اش در اوایل قرن جاری با کلنگ باستان شناسان اروپایی برآشفت. درپی آن «دمورگان» فرانسوی و دیگرانی مانندخانم«فریااستارک» بلژیکی ازآن دیدار کردند. نتیجه پژوهش و بررسی این دیرینه شناسان برای مجامع پژوهش تاریخی عجیب و غیرمنتظره بود. دمورگان اعلام کرد این محوطه تاریخی که هم اینک در زیر آوارخاک قرار گرفته «ماداکتو» پایتخت دوم و گمشده عیلام است.

تور اروپا

این خبر در عهد قاجار، این محوطه تاریخی را به مرکز توجه پژوهشگران و البته قاچاقچیان اموال تاریخی تبدیل کرد. در دهه های بعد پژوهشگرانی مانند« استین» انگلیسی و برخی پژوهشگران ایرانی ادعای مورگان را باطل و این خرابه را مربوط به شهری به اسم «مهرجان قذق» و مربوط به دوره ساسانی _ اسلامی دانستند.

 

این شهر تا قبل از حمله اعراب با نام مهران قذق شناخته می ‌شد. که با حمله اعراب و مقاومت مردم ساکنان این شهر، ویران و مردمانش به نهاوند و خوزستان و کرمانشاه و جاهای دیگر کوچانده شدند تا از قدرت سیاسی آنها کاسته شود.

گم گم

نحوه دسترسی

گم گم در شهرستان چرداول، بخش مرکزی، ۷ کیلومتری جنوب شهر آسمان ‌آباد، دامنه کوه بانکول واقع شده است.

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *