رزرو هتل ایران بوم گردی

شهر بسطام

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۶ شهریور ۱۳۹۳

بسطام نام شهری در شهرستان شاهرود استان سمنان در ایران است. این شهر در ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود جای دارد. جمعیت بسطام بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۷٫۷۲۴ نفر بوده‌است.

پیشینه تاریخی

تاریخ این شهر قبل از ورود اسلام به ایران مشخص نیست. بنابر یک روایت حاکم خراسان در زمان خسروپرویز که نام وی «بسطام نام» بود، این شهر را بنا گذاشته‌است. با توجه به این روایت این شهر را باید شهرهای تأسیس‌شده در دوران شاپور دوم ساسانی دانست. در دورهٔ عباسیان، این شهر دومین شهر ایالت قومس و تالی دامغان بود و پس از حملهٔ مغول رو به انحطاط رفت.

قدمت این شهر به ۸۰۰۰ سال قبل می‌رسد و آثار معروف آن از تپه معروف سنگ چخماق در شمال بسطام دیرینگی این شهر را به نمایش می‌گذارد. در گذشته رشته قنات‌های بسیاری در این شهرجاری بوده که تماماً دارای آبی گوارا و شیرین بود و در حال حاضر قنواتی مانند قنات صادق خان که قدمت آن به حدود بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد هنوز از اهمیت بسیاری برخوردار است و آب شیرین آن در تابستان بسیار سرد و در زمستان گرم است.

شرایط طبیعی

شهر بسطام آب و هوایی مطبوع در تابستان و سرد در زمستان دارد. باغات زردآلو سراسر شهر را احاطه کرده‌اند. عمده در آمد مردم از همین طریق است. این شهر از سویی به سبب مجاورت کوه‌های شاهوار و ابر دارای زمستانهای سرد و طولانی است و از طرفی دیگر به دلیل همجواری با کویر دارای آب و هوایی کوهپایه‌ای است و بی شک یکی از خوش آب و هواترین نقاط استان سمنان است.

در جلسهٔ هیئت وزیران در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ که در سمنان بر‌گزار شد، این شهر به استناد مادهٔ ۸ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به‌عنوان شهر نمونهٔ گردشگری بین‌المللی تعیین شد.

بسطام 1 شهر بسطام

بسطام 2 شهر بسطام

بسطام شهر بسطام

مسجد-جامع-بسطام5 شهر بسطام

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  اینجا چنار های بسیار سر به فلک کشیده و زیبایی داره و به خاطر همین مشخصه که شهر بسیار خنک هست

  ۸ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  شهر قدیمی هست که جاذبه های تاریخی زیادی داره

  ۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مریم

  با سلام برای گردشگری شهر بسطام در چه ماه و فصلی مناسب تر است؟

  ۵ بهمن, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام دوست عزیز در طول چهار فصل سال این شهر زیباست ولی اگز شما بخواهید به جنگل ابر هم بروید بهترین موقع اواخر فروردین تا مهرماه می باشد .

   ۶ بهمن, ۱۳۹۵
 • علی

  سلام ضمن تشکر از مطالب شما کاش راجع به امازاده محمد مسجد جامع گنبد غازان خان و عارف نامی بایزید و مقبره ایشان و اینکه مجموعه تاریخی بسطام,تنهتنهااثر تاریخی کشور است که اثار مربوط به چهار دوره تاریخی رادر کنار هم و سرپا داردونیز برج و بارو سر اسیاب و…

  ۲۱ دی, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما حتما مواردی که فرمودید تهیه و بزودی در سایت قرار می دهیم .

   ۴ بهمن, ۱۳۹۵

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین