بلیط هواپیما تور خارجی

شهر بسطام

2014-09-07شهر بسطام سمنان بسطام

بسطام نام شهری در شهرستان شاهرود استان سمنان در ایران است. این شهر در ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود جای دارد. جمعیت بسطام بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۷٫۷۲۴ نفر بوده‌است.

پیشینه تاریخی

تاریخ این شهر قبل از ورود اسلام به ایران مشخص نیست. بنابر یک روایت حاکم خراسان در زمان خسروپرویز که نام وی «بسطام نام» بود، این شهر را بنا گذاشته‌است. با توجه به این روایت این شهر را باید شهرهای تأسیس‌شده در دوران شاپور دوم ساسانی دانست. در دورهٔ عباسیان، این شهر دومین شهر ایالت قومس و تالی دامغان بود و پس از حملهٔ مغول رو به انحطاط رفت.

قدمت این شهر به ۸۰۰۰ سال قبل می‌رسد و آثار معروف آن از تپه معروف سنگ چخماق در شمال بسطام دیرینگی این شهر را به نمایش می‌گذارد. در گذشته رشته قنات‌های بسیاری در این شهرجاری بوده که تماماً دارای آبی گوارا و شیرین بود و در حال حاضر قنواتی مانند قنات صادق خان که قدمت آن به حدود بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد هنوز از اهمیت بسیاری برخوردار است و آب شیرین آن در تابستان بسیار سرد و در زمستان گرم است.

شرایط طبیعی

شهر بسطام آب و هوایی مطبوع در تابستان و سرد در زمستان دارد. باغات زردآلو سراسر شهر را احاطه کرده‌اند. عمده در آمد مردم از همین طریق است. این شهر از سویی به سبب مجاورت کوه‌های شاهوار و ابر دارای زمستانهای سرد و طولانی است و از طرفی دیگر به دلیل همجواری با کویر دارای آب و هوایی کوهپایه‌ای است و بی شک یکی از خوش آب و هواترین نقاط استان سمنان است.

در جلسهٔ هیئت وزیران در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ که در سمنان بر‌گزار شد، این شهر به استناد مادهٔ ۸ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به‌عنوان شهر نمونهٔ گردشگری بین‌المللی تعیین شد.

شهر بسطام

شهر بسطام

شهر بسطام

شهر بسطام

PDFPrint
سوئیت تبریز تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

 • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر
 • رها مسعودی پنج‌شنبه 6 دى 1397 - ساعت 01:31:54

  شهر قدیمی هست که جاذبه های تاریخی زیادی داره

  پاسخ دادن
 • مریم سه‌شنبه 5 بهمن 1395 - ساعت 11:31:29

  با سلام برای گردشگری شهر بسطام در چه ماه و فصلی مناسب تر است؟

  پاسخ دادن
  • اسلوب چهارشنبه 6 بهمن 1395 - ساعت 08:53:18

   با سلام دوست عزیز در طول چهار فصل سال این شهر زیباست ولی اگز شما بخواهید به جنگل ابر هم بروید بهترین موقع اواخر فروردین تا مهرماه می باشد .

 • علی سه‌شنبه 21 دى 1395 - ساعت 08:05:53

  سلام ضمن تشکر از مطالب شما کاش راجع به امازاده محمد مسجد جامع گنبد غازان خان و عارف نامی بایزید و مقبره ایشان و اینکه مجموعه تاریخی بسطام,تنهتنهااثر تاریخی کشور است که اثار مربوط به چهار دوره تاریخی رادر کنار هم و سرپا داردونیز برج و بارو سر اسیاب و…

  پاسخ دادن
  • اسلوب دوشنبه 4 بهمن 1395 - ساعت 23:23:25

   با سلام و تشکر از شما حتما مواردی که فرمودید تهیه و بزودی در سایت قرار می دهیم .

  نظر بدید، جایزه ببرید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)