بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهرک‌ها و دهکده‌های صنایع‌دستی در کشور ایجاد می شود

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۷ آذر ۱۳۹۶

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، ویدا توحدی اظهار کرد: با توجه به اینکه ایران اکنون رتبه اول شهر‌ها و دهکده‌های جهانی صنایع‌دستی در دنیا را دارد به‌منظور حمایت هرچه بیشتر از هنرمندان فعال در این شهر‌ها و دهکده‌های جهانی و تقویت زیرساخت‌های تولید، فروش و صادرات در این مناطق، شهرک‎های صنایع‌دستی برای اولین بار ایجاد می‌شود.
وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی میراث‌فرهنگی، دستگاه‌های مختلف اجرایی موظف به همکاری با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای تقویت زیرساخت‌های شهر‌ها و دهکده‌های جهانی صنایع‌دستی هستند.
توحدی گفت: بر اساس بند ب ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه نیز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری موظف است به‌منظور حفظ و صیانت از میراث‌فرهنگی اقدامات لازم را با همکاری و هماهنگی سایر دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط شناسایی، مستند‌سازی، حفاظت و مرمت و معرفی میراث‌فرهنگی اعم از ملموس و ناملموس، میراث طبیعی، ایجاد شهرهای جهانی صنایع دستی و احیای هنرهای سنتی در حال زوال در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و ثبت در در فهرست میراث جهانی را طبق بودجه سنواتی به‌عمل آورد.
مشاور معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری عنوان کرد: ایجاد شهرک‌های صنایع دستی در شهر‌ها و دهکده‌های جهانی صنایع‌دستی برای اولین بار در ایران انجام می‌شود و این مهم می‌تواند به تأمین زیرساخت‌های شهر‌ها و دهکده‌های جهانی صنایع‌دستی در ایران که روندی روبه‌رشد دارد کمک کند.
به گزارش ایرنا اخیرا با ثبت اسامی دو شهر مریوان (کردستان) و سیرجان (کرمان) و روستای کلپورگان (سیستان و بلوچستان) در شورای جهانی صنایع دستی، ایران با ۶ شهر و یک دهکده جهانی در رتبه اول دنیا در این صنعت ایستاد.
پیش از این مشهد به‌عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها، لالجین به‌ عنوان شهر جهانی سفال، اصفهان به‌ عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی و تبریز به ‌عنوان شهر جهانی فرش دستباف ثبت‌جهانی شده بود.
روستای کلپورگان، نخستین دهکده جهانی است که در این زمینه به ثبت جهانی رسیده است.

صنایع دستی

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *