بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شمس العماره تهران

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

تهران جاهای دیدنی و جاذبه های تاریخی فراوانی دارد یکی از جاهای دیدنی و بسیار ارزشمند تهران عمارت شمس العماره است . شمس العماره یکی از بناهای مرتفع و مشخص و جالب تهران قدیم است . گویا ناصرالدین شاه قبل از سفر اروپا بر اثر دیدن تصاویر بناها و آسمان خراشهای کشورهای غربی تمایل پیدا می کند بنای مرتفعی نظیر بناهای فرنگستان در پایتخت ممالک محروسه خود ایجاد نماید تا از بالای آن خود و زنانش بتوانند منظره شهر تهران و دورنمای اطراف را تماشا کنند . شاه در حدود سال ۱۲۸۲ ه.ق این قصد خود را با دوستعلی خان نظام الدوله معیرالممالک در میان می نهد و او را برای ساختن چنین بنائی در سمت شرقی ارگ سلطنتی مامور می کند. جاهای دیدنی تهران با گذشته و تاریخ دیرینه خود گویای فرهنگ غنی و کهنی است که در ایران باستان بوده است.
معیرالممالک بزودی بوسیله استادان و معماران ماهر آن زمان مانند علی محمد کاشی طرح عمارت را ریخته و پی کنی آنرا شروع می کند. ساختمان آن پس از دو سال یعنی در سال ۱۲۸۴ ه.ق بپایان می رسد و آنرا شمس العماره نامیده تاریخ بنایش را بحساب جمل “کاخ شاهنشاه” می یابند.
شمس العماره هم از نظر نقشه و شکل ظاهری و هم از نظر آرایش داخلی یکی از بناهای تاریخی و زیبا و جالب تهران است و آینه کاریها و نقاشیها و گچ بریهای ازاره ها و دیوارها و سقف های آن از حیث نمایش شیوه های مختلف و متنوع تزئینات داخلی بناها در ایران بی نظیر است.
لازم به ذکر است این بنای در پنج طبقه و با سرمایه معیرالممالک ساخته شد و مخارج آن از هر جهت با اثاثه و فرش و غیره به چهل هزار تومان بالغ گردید .

shams

shams1

shamsol-emareh
250px-View_of_Shams-ol-Emareh

800px-Shams-ol-Emareh_Iwan

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفيع

  شمس‌العماره دارای پنج طبقه و ۳۵ متر ارتفاع است که در زمان ساخت بلندترین ساختمان آن دوره در تهران بوده‌است و اولین ساختمانی بود که از فلز در سازهٔ آن استفاده کرده‌اند. اين بنا در مجموعه كاخ گلستان قرار دارد.

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  شمس العماره از بناهای تاریخی وابسته به قجرها که در زمان خودش بلندترین برج در تهران بوده و به نوعی رصد کل تهران از این برج میسر بوده است

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  قرار است ساعت شمس‌العماره تعمیر و کاخ گلستان هزینه نگهداری و تعمیرش را پرداخت کند.

  ۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  عمارت شمس العماره واقعا برای علاقه مندان به معماری جای خیلی خاصی هست

  ۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علی طاهرخانچی

  این عمارت واقعا زیبایی بود و طرح ونقشه هی حیرت انگیزی داشت.

  ۴ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *