بلیط هواپیما سوئیت تبریز

سیمین شهر

زمان مطالعه : < 1 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۶ فروردین ۱۳۹۳

سیمین‌شَهر یکی از شهرهای نوبنیاد در استان گلستان در شمال شرقی ایران است. این شهر در میانه راه فرعی شهر آق‌قلا به گمیشان قرار دارد.

سیمین‌شهر در بخش گمیشان شهرستان ترکمن واقع شده و جمعیت آن ۶۹۶۴ نفر می‌‌باشد. اومچلی، قارقی و کتوک سه روستایی هستند که مجموعاً و در کنار هم شهر جدید سیمین‌شهر را تشکیل داده اند. مرکز این شهر در روستای اومچلی واقع است که از نقاط قدیمی و مهم در تاریخ مردم ترکمن می‌‌باشد.کلمه سیمین که در زبان فارسی به معنی نقره‌ای است به جای معادل کومش یا گومش که در زبان ترکمنی به معنی نقره است و در نام شهر گمیشان (یا گمش دفه یا کمش تپه) نیز به کار رفته، به عنوان نامی مرتبط با تاریخ و جغرافیای منطقه برای این شهر جدید انتخاب و بکار گرفته شده است. رودخانه بزرگ گرگان‌رود از میان این شهر می گذرد.
شغل عمده مردمان این شهر کشاورزی و دامپروری می‌باشد و اندکی از مردم به کار صیادی در دریا مشغول هستند. این شهر گازکشی شده و کتابخانه‌ای دارد به نام کتابخانه مختوم‌قلی فراغی.این شهر دارای یک میدان می باشد که بدلیل بی توجهی همچنان نیمه کاره مانده است واین شهر زادگاه بخشی(نوازنده موسیقی سنتی ترکمن)بزرگ ،شهیرونامدار جهان مرحوم قزاق پنق می باشد.یکی ازجاذبه های زیبای این شهر پل چوبی بود که بدلیل احداث پل جدیداین پل تخریب شد تا تنها جاذبه قشنگ این شهر درخاطره های مردم این شهر فقط بماند.

siminshahr سیمین شهر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • طاها

    جانم سیمین شهر مخصوصا امچلی
    جانم تورکمن

    ۸ بهمن, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *