بلیط هواپیما سوئیت تبریز

سفرنامه مریوان (دریاچه زریوار)

۱۰ اسفند ۱۳۹۷سفرنامه مریوان (دریاچه زریوار) کردستان مریوان

تقریبا دم دم های ظهر بود که راه افتادیم به مقصد مریوان.فروردین ماه بود و مقصد ما هنوز سرد بود.کردستان زیبا و سرسبزو سردسیر، با سرمای دلنشین و مطبوع بهاری.
خلاصه راه افتادیم و پس از سه چهار ساعتی به همدان رسیدیم.شهری که خودش مقصد گردشگری ست و پر از آثار کهن و دیرین از گذشتگان است.ولی چون مقصد ما مریوان بود فقط از همدان گذر کردیم و فرصتی دست نداد تا بیشتر در آنجا بمانیم.
از آنجا به سنندج رسیدیم و باز هم راه را ادامه دادیم به سمت مریوان. جاده کردستان جاده ای پیچ در پیچ و کوهستانی بود.سبز و سرد.جاده ای خلوت و ساکت و پر از لطافت و هوای پاک. نیمه های شب به مریوان رسیدیم و متاسفانه به دلیل ازدحام جمعیت در نوروز و نبودن اتاق خالی در هتل ها مجبور شدیم تا صبح در ماشین بمانیم. البته سخت بود ولی خودش یه جور خاطره بود.صبح که شد به هتلی که دقیقا روبروی دریاچه زریوار بود رفتیم و اتاق خود را تحویل گرفتیم.منظره اش رویایی بود.پنجره اتاقم رو به دریاچه بود. دریاچه ای زیبا و خاص. اين درياچه در فاصله ۲ كيلومتري شمال غربي شهر مريوان قرار دارد. درياچه زريوار بدليل نيزارهاي اطراف و همچنين انواع گياهان آبزي و حاشيه‌اي از جمله بارهنگ آبي، هزارني، نيلوفر آبي، ني، لويي، جگن، بزواش، نعناع و گندميان زيستگاه مناسبي براي انواع جانداران از جمله ماهيان، پرندگان و پستانداران مي‌باشد. پرندگانی مانند: اردك سرسبز، خوتكا، چنگر، گيلار، پرستوي دريايي و انواع كشيم از بوميان درياچه زريوار مي‌باشد. گونه‌هايي از كشيم، گيلار، اردك سرسبز، انواع حواصيل، كاكايي و پرستوي درياچه‌اي را مي‌توان در تمام فصول سال مشاهده نمود. همچنين گونه‌هاي بومي از قبيل سياه ماهي خالدار، سياه ماهي معمولي، عروس ماهي، مارماهي و گونه‌هاي رها شده شامل كپور معمولي، كپور آينه‌اي، فيتوفاك، آمور سفيد، كپور سرگنده مي‌باشد . ۵ گونه پلانكتون گياهي و ۱۷ گونه پلانكتون جانوري در درياچه شناسايي گرديده است. پستانداراني كه در محدوده درياچه زريوار زندگي مي‌كنند شامل: سگ آبي، روباه، گرگ، خوك وحشي، خرگوش و نوعي گربه وحشي مي‌باشد.
خلاصه این دریاچه برای خودش دنیایی است.عصر هنگام پرستوها پر می کشیدند و بر فراز دریاچه نقره فام از این سو به آن سو می رفتند .چه شکوهی . می توانستی قسمتی دیگر از هنرنمایی خالق یکتا راببینی.
به راستی که ایران زیبا هر سمت و سویش زیبایی و جذابیتی دارد. از سرسبزی شمال و غرب کشور تا کویرهایی که در دل ایران جا دارد. خلیج زیبا و بندر های زیبای جنوب و حتی شرق ایران با وجود خشک بودنش داستانی از کتاب زیبای پروردگار است.
مریوان زیبا بود، شهری کوچک با مردمانی متفاوت .با چهره هایی جدید و آداب و رسومی متفات از یکدیگر. همه شهر و بازار و….. را گشتم ولی هیچ کدام به پای دیدن دریاچه و نشستن در کنار آن نمی رسید.دریاچه ای سبز رنگ و جادویی. دو طرف دریاچه جنگل است و پر از درختان بلوط و میوه و حیوانات زیبا و این سرسبزی اطراف تالاب زیباییش را دو چندان کرده است .
به همه کسانی که مسافرت می کنند و از سفر کردن در ایران لذت می برند توصیه می ککنم که حتما دریاچه زریوار مریوان را ببینند و برگی دیگر از کتاب زیبای پروردگار را ورق بزنند.

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *