رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۷ شهریور ۱۴۰۰

سد وشمگیر آق قلا

اشتراک گذاری

سد وشمگیر آق قلا ،در استان گلستان و در شهرستان آق قلا و در فاصلهٔ ۶۲ کیلومتری شمال شرق گرگان و در محلی بنام روستای عباس آباد بر روی رودخانهٔ گرگان احداث شده است. فاصله آن تا ساحل دریای خزر ۷۰ کیلومتر و تا مرز بین ایران و ترکمنستان ۲۴ کیلومتر است.سد وشمگیر به نام یکی از حکمرانان زیاری سده ۴ هجری قمری، در محلی به نام سنگ سوار، بر روی رودخانه گرگان‌رود، در سال ۱۳۴۹ ساخته شده است. این سد دارای یک مخزن اصلی با طراحی اولیه ۶۰ میلیون مترمکعب و سه منبع ذخیره است که ذخیره اول با ظرفیت ۱۸ میلیون مترمکعب، همزمان با احداث سد، تعبیه و ساخته شده است و ذخیره دوم با ظرفیت ۱۲ میلیون مترمکعب در سال ۱۳۶۳ احداث و ذخیره سوم با ظرفیت ۶ میلیون مترمکعب است.

هدف اولیه احداث سد، تنظیم و تقسیم ۳۲۵ میلیون مترمکعب آب زراعی سالانه برای آبیاری ۲۵۰۰۰ هکتار اراضی تحت کشت است. ولی در حال حاضر آب قابل تقسیم، سالانه ۱۷۰ میلیون مترمکعب پیش‌بینی و منظور می‌شود. این مجموعه که قابل دسترسی برای همگان است، استعداد فراوانی برای توسعه گردشگری و برنامه‌های آموزشی و بازدیدهای دسته جمعی دارد. این مجموعه یكی از ایستگاه‌های سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی بوده و آمار آن را به سازمان بین المللی مربوط ارسال می‌گردد.

سد وشمگیر

مشخصات عمومی سد

این سد با طول تاج ۴۳۰ متر و حداکثر ارتفاع آن از پی ۲۰ متر و از نوع خاکی همگن با مصالح سیلتی و رسی احداث شده است و اکنون دارای یک مخزن اصلی و سه مخزن فرعی است. در نخستین آبگیری در سال ۱۳۴۹ حجم مخزن اصلی در ارتفاع ۱۲۶ متر از سطح دریا ۶۰ میلیون متر مکعب و حجم مخزن فرعی اول ۱۸ میلیون متر مکعب بوده است. مخزن فرعی شماره ۲ آن نیز با ظرفیت ۱۲ میلیون متر مکعب در سال ۱۳۶۲ احداث شده و در سال ۱۳۶۹ نیز مخزن سوم با ظرفیت ۶ میلیون متر مکعب ساخته شده است. این سد با یک مخزن اصلی و سه مخزن فرعی قبلاً از حجم مخازن ۹۶ میلیون متر مکعبی برخوردار بوده ولی اکنون به حدود ۴۵ میلیون متر مکعب رسیده است.

حجم آب تنظیمی این سد در ابتدای بهره‌برداری ۱۷۵ میلیون متر مکعب بوده که به علت رسوبات سالیان گذشته اکنون به حدود ۱۱۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

سد-وشمگیر سد وشمگیر

سد-وشمگیر2 سد وشمگیر

سد وشمگیر

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *