رزرو هتل فضاگشت
۱۵ دی ۱۳۹۷

سد طرق

اشتراک گذاری

سد طرق از جاهای دیدنی مشهد جز اولین سدهای ساخته شده در استان خراسان رضوی، در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار گرفته است.سد طرق از جاهای دیدنی مشهد در ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتون با دو قوس متقارن است که از ۲۲ بلوک به عرض ۱۴ متر و ارتفاع ۸۱ متر از پی ساخته شده است.
گنجایش سد حدود ۱۳ میلیون متر مکعب است و با هدف تامین بخشی از آب مورد نیاز مشهد احداث شده است.
سد طرق از جاهای دیدنی مشهد علاوه بر استفاده های اقتصادی، به دلیل برخورداری از آب و هوای خوب و جاذبه های طبیعی از نظر سیاحی نیز دارای اهمیت می باشد.
سد طرق در مسیر رودخانه طرق و در مجاورت سد بتونی جدید قرار دارد و تا سال های اخیر قابل بهره برداری بوده است. بنای سد را به امیر علیشیرنوایی ویز سلطان حسین بایقرا نسبت داده اند.
مطالعات این سد قبل از پیروزی انقلاب شروع شد و در نهایت سال ۱۳۶۷ ساخت این سد به پایان رسید.
در جلوی تاج سد طرق بند تاریخی به چشم می خورد که در حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد این موضوع نشان می دهد که از دیرباز تا کنون ذخیره آب برای ما ایرانیان اهیمت ویژه ای داشته است. سرشاخه اصلی تامین کننده آب پشت سد طرق رودخانه طرق به شمار می آید همچنین در سال های اخیر احدات دو تونل شلگرد و عارفی به منظور افزایش حجم ذخیره آب و در نتیجه ذخیره آب شرب شهر مشهد به این سد اضافه شده است.
استان خراسان رضوی با برداشت ۷ هزار و ۲۴۳ میلیون متر مکعب از منابع آبی زیر زمینی رو به رو شده که امروزه با کسری ۱۰۵۸ میلیون متر مکعب در سال مواجه است.میزان بارندگی سال گذشته در مشهد ۱۸.۴ میلی متر بوده که از ابتدا مهرماه تا ۱۲ دی ماه امسال با کاهش ۵۲.۷۱ درصدی به ۸.۷ میلی متر رسیده است.

———————————————————————————————————————————————————————————–
این سد در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتونی دو قوسی متقارن است.

sad Torogh mashhad سد طرق

سد طرق سد طرق

سد طرق سد طرق

 

           
 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  بزرگترین سد استان خراسان رضوی هست.متاسفانه زمانی که ما اونجا رفتیم دیدم که اورژآنس یک جوون رو از آب بیرون کشید که بر اثر نا آشنا بودن به شنا خفه شده بود و خاطره بدی برامون ساخت

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  جای قشنگیه اما برای شنا اصلا خوب نیست و توصیه نمیشه واینکه چند سالیه ارتفاع آب خیلی پایین آمده

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  هم تامين كننده اب و البته با مكاني زيبا چشم نواز و رنگ ابش خيلي زيباست شبيه رنگ اب دريا است. سرریز این سد از نوع نیلوفری است.

  ۲۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  صدای موج آب و صدای عقاب ها در این مکان به گوش می رسد و خیلی آرامش بخش است

  ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *