سد طرق | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

سد طرق

دسته بندی مطالب بر اساس :
2014-03-18سد طرق خراسان رضوی مشهد

سد طرق از جاهای دیدنی مشهد جز اولین سدهای ساخته شده در استان خراسان رضوی، در 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار گرفته است.
سد طرق از جاهای دیدنی مشهد در 24 کیلومتری جنوب شرقی مشهد و بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتون با دو قوس متقارن است که از 22 بلوک به عرض 14 متر و ارتفاع 81 متر از پی ساخته شده است.
گنجایش سد حدود 13 میلیون متر مکعب است و با هدف تامین بخشی از آب مورد نیاز مشهد احداث شده است.
سد طرق از جاهای دیدنی مشهد علاوه بر استفاده های اقتصادی، به دلیل برخورداری از آب و هوای خوب و جاذبه های طبیعی از نظر سیاحی نیز دارای اهمیت می باشد.
بند طرق در مسیر رودخانه طرق و در مجاورت سد بتونی جدید قرار دارد و تا سال های اخیر قابل بهره برداری بوده است. بنای سد را به امیر علیشیرنوایی ویز سلطان حسین بایقرا نسبت داده اند.
مطالعات این سد قبل از پیروزی انقلاب شروع شد و در نهایت سال 1367 ساخت این سد به پایان رسید.
در جلوی تاج سد طرق بند تاریخی به چشم می خورد که در حدود 400 سال قدمت دارد این موضوع نشان می دهد که از دیرباز تا کنون ذخیره آب برای ما ایرانیان اهیمت ویژه ای داشته است. سرشاخه اصلی تامین کننده آب پشت این سد رودخانه طرق به شمار می آید همچنین در سال های اخیر احدات دو تونل شلگرد و عارفی به منظور افزایش حجم ذخیره آب و در نتیجه ذخیره آب شرب شهر مشهد به این سد اضافه شده است.
استان خراسان رضوی با برداشت 7 هزار و 243 میلیون متر مکعب از منابع آبی زیر زمینی رو به رو شده که امروزه با کسری 1058 میلیون متر مکعب در سال مواجه است.
میزان بارندگی سال گذشته در مشهد 18.4 میلی متر بوده که از ابتدا مهرماه تا 12 دی ماه امسال با کاهش 52.71 درصدی به 8.7 میلی متر رسیده است.

———————————————————————————————————————————————————————————–
این سد در 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتونی دو قوسی متقارن است.

سد طرق

سد طرق

سد طرق

 

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.