بلیط هواپیما تور خارجی

سد طرق

2014-03-18سد طرق خراسان رضوی مشهد

سد طرق از جاهای دیدنی مشهد جز اولین سدهای ساخته شده در استان خراسان رضوی، در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار گرفته است.سد طرق از جاهای دیدنی مشهد در ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتون با دو قوس متقارن است که از ۲۲ بلوک به عرض ۱۴ متر و ارتفاع ۸۱ متر از پی ساخته شده است.
گنجایش سد حدود ۱۳ میلیون متر مکعب است و با هدف تامین بخشی از آب مورد نیاز مشهد احداث شده است.
سد طرق از جاهای دیدنی مشهد علاوه بر استفاده های اقتصادی، به دلیل برخورداری از آب و هوای خوب و جاذبه های طبیعی از نظر سیاحی نیز دارای اهمیت می باشد.
سد طرق در مسیر رودخانه طرق و در مجاورت سد بتونی جدید قرار دارد و تا سال های اخیر قابل بهره برداری بوده است. بنای سد را به امیر علیشیرنوایی ویز سلطان حسین بایقرا نسبت داده اند.
مطالعات این سد قبل از پیروزی انقلاب شروع شد و در نهایت سال ۱۳۶۷ ساخت این سد به پایان رسید.
در جلوی تاج سد طرق بند تاریخی به چشم می خورد که در حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد این موضوع نشان می دهد که از دیرباز تا کنون ذخیره آب برای ما ایرانیان اهیمت ویژه ای داشته است. سرشاخه اصلی تامین کننده آب پشت سد طرق رودخانه طرق به شمار می آید همچنین در سال های اخیر احدات دو تونل شلگرد و عارفی به منظور افزایش حجم ذخیره آب و در نتیجه ذخیره آب شرب شهر مشهد به این سد اضافه شده است.
استان خراسان رضوی با برداشت ۷ هزار و ۲۴۳ میلیون متر مکعب از منابع آبی زیر زمینی رو به رو شده که امروزه با کسری ۱۰۵۸ میلیون متر مکعب در سال مواجه است.میزان بارندگی سال گذشته در مشهد ۱۸٫۴ میلی متر بوده که از ابتدا مهرماه تا ۱۲ دی ماه امسال با کاهش ۵۲٫۷۱ درصدی به ۸٫۷ میلی متر رسیده است.

———————————————————————————————————————————————————————————–
این سد در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتونی دو قوسی متقارن است.

سد طرق

سد طرق

سد طرق

 

PDFPrint
سوئیت تبریز تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

 • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر
 • حسن حسن زاده

  هم تامین کننده اب و البته با مکانی زیبا چشم نواز و رنگ ابش خیلی زیباست شبیه رنگ اب دریا است. سرریز این سد از نوع نیلوفری است.

  شنبه 29 دى 1397 - ساعت 16:44:16 پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  صدای موج آب و صدای عقاب ها در این مکان به گوش می رسد و خیلی آرامش بخش است

  سه‌شنبه 18 دى 1397 - ساعت 11:05:07 پاسخ دادن
 • نظر بدید، جایزه ببرید!نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)