بلیط هواپیما سوئیت تبریز

ساختمان شتر گلو

۹ شهریور ۱۳۹۳ساختمان شتر گلو استان کرمان ماهان

ساختمان شترگلو که در مشرق شهر ماهان و در مسير قنات وکيل آباد قرار گرفته يکي از ديدني ترين آثار تاريخي دوره قاجار است که به لحاظ معماري خاص از جاذبه هاي منحصر به فرد جنوب شرق کشور محسوب مي شود. ولي به سبب بي توجهي مالکان قبلي رو به ويراني نهاده و اگر با اقدام به موقع سازمان ميراث فرهنگي استان در زمره آثار تاريخي قرار نمي گرفت، يکي از قيمتي ترين بناهاي ماندگار خود را از دست داده بوديم.

در گذشته براي اينکه امنيت باغ ها و خانه هايي که در مسير آب قنات ها و چشمه ها قرار داشتند تامين شود، ورودي و خروجي آب را به گونه اي طراحي مي کردند که هيچ موجود زنده اي نتواند وارد شود. براي اين منظور در زير ديوار خانه ، کانالي به شکل زاويه منفرجه مي ساختند تا آب از يک سمت با ارتفاع مناسبي پايين رفته و از سمت ديگر بنا به قاعده ظروف مرتبط بالا بيايد و از آنجا که شکل اين کانال ها به گردن و گلوي شتر شباهت دارد به چنين سازه اي “شترگلو” مي گفتند که در بيشتر موارد در سايه ذوق و خلاقيت معماران هنرمند ايراني، حوض ها، آب نماها و فواره هاي زيبايي نيز با استفاده از همين روش در خانه هاي حکام و اشراف گذشته احداث مي شد تا در مجموعه درختان سرو و کاج و گل هاي چهار فصل و نيز درختان ميوه، فضايي فرحبخش و پرطراوت پديد آيد.

ويژگي هاي ساختمان شترگلو

در مرکز ساختمان شترگلو ماهان حوضخانه اي زيبا که با سقف بلند و گنبدي شکل و مقرنس کاري شده، قرار دارد. در اطراف اين حوضخانه علاوه بر اتاق ها و رواق هايي که با گچبري هاي زيبا تزئين يافته اند، دهليزهايي تعبيه شده که جريان هوا را از دو بادگير قرينه و زيبا، پس از عبور از خنکاي آبي که به طور مداوم از يک فواره مي جوشد و در حوض و پاشويه ها جريان مي يابد به فضاهاي پيراموني که براي استراحت ساکنان خانه در روزهاي گرم تابستان پيش بيني شده هدايت مي کند. که بي شک يکي از نبوغ آميزترين جلوه هاي هنري و تمهيدات خلاق مهندسان و معماران ايراني در مبارزه انديشمندانه با گرماي تابستان حاشيه کوير را به نمايش مي گذارد. هواي پاک و سالمي که بدون مصرف هرگونه سوخت و هزينه اي طراوت و شادابي کوهستان را تداعي مي کند.

اين ساختمان کم نظير به جهت استفاده از آجرهاي سفالي در پوشش سقف و شيب بندي مناسب و دقيق از آفت نفوذ آب باران در امان مانده و به رغم گذشت ساليان در مجموعه آثار تاريخي ديار کريمان تا امروز که سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري صنايع دستي استان عزم خود را براي مرمت و بازسازي آن جزم کرده است، استوار و پابرجا باقي مانده است. حتي اگر قنات وکيل آباد ماهان نيز از جوشش افتاده باشد، اين بناي ارزشمند مي تواند با استفاده از آب چاه حالت نخستين را بازيافته و به عنوان يک واحد پذيرايي سالانه مورد استفاده هزاران نفر از گردشگران ايراني و خارجي قرار گيرد.

واقعيت اين است به رغم اينکه برخي قسمت هاي بنا در زير تازيانه بي مهري و کج ذوقي هاي صاحبان ملک تخريب شده و جراحات بي تفاوتي نسبت به ميراث تاريخي بر جاي جاي اين اثر بي بديل و زيبا بدچشمي مي کند، ولي انگاره هاي ارزشمندي در گچبري، مقرنس کاري، تارمي هاي آجري، سنگفرش فضاهاي دروني حوضخانه، درب هاي چوبي زيبا با شيشه هاي مشبک و رنگي، ستون ها و سرستون هاي شکيل که با گچبري هاي هنرمندان تزئين يافته اند. آجرکاري هاي زيبا در نماي بيروني، نوع مصالح به کار رفته در مسير آب، فضاي مشجر اطراف ساختمان و… وجود دارد که همه و همه از جاذبه هاي پرطرفدار شيفتگان معماري سنتي ايران به شمار مي روند و لذا بر مسئولان سازمان ميراث فرهنگي است که با استفاده از اعتبارات ضروري نسبت به مرمت و بازسازي ضربتي اين بنا اقدام کنند. تا ضمن حفاظت از اين ميراث کهن گرانبها، که بي شک در منطقه جنوب شرق اثري بي نظير و يگانه به حساب مي آيد زمينه استفاده گردشگران نيز از آن فراهم آيد. چرا که هرگونه تعلل و مسامحه در بازسازي و استفاده بهينه از اين اثر تاريخي خسارتي است که به جهت از دست دادن زمان ندامت و پشيماني تنها حاصل آن خواهد بود.

شترگلو 1

شترگلو

شتر_گلو_ماهان

1024px-عمارت_شتر_گلو_در_ماهان_(_خانه_خاندان_رضوی_نعمت_اللهی)

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفيع

    مي توان گفت تقريبا روبروي شاه نعمت الله و كنار ساختمان هلال احمر است
    داخل این بنا یك فواره بزرگ قرار دارد كه وقتی آب داخل آن جریان داشته باشد، صدای كاروان شتر به گوش می‌رسد.براي همين به اين نام معروف شده

    ۱۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *