رزرو هتل فضاگشت
۳ تیر ۱۴۰۳

روشهای آبیاری باغچه گل و گیاهان در مسافرت

اشتراک گذاری

روشهای آبیاری باغچه گل و گیاهان در مسافرت را در این مطلب بررسی می کنیم چرا که دغدغه خیلی ها در سفر مراقبت از گیاهان منزل در نبودشان می باشد. قطعا لازم است قبل از این‌که از خانه بیرون بروید، اقدامات لازم برای نگهداری و آبیاری گیاهان‌تان را درنظربگیرید تا خدای نکرده موقع بازگشت از سفر با گلدان‌های خشک‌ و گیاهان پژمرده رو‌به‌رو نشوید. روش‌های خاصی برای آبیاری اتوماتیک گیاهان وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا گیاهانتان را زنده و سر حال تا زمان بازگشت از سفر نگه دارید. در ادامه قصد داریم برخی از روش های آبیاری گیاهان در مسافرت را با شما در میان بگذاریم تا در زمان سفر دیگر دغدغه آبیاری گیاهان خود را نداشته باشید.

روشهای آبیاری باغچه گل و گیاهان در مسافرت

اجاره خودرو

کمک گرفتن از همسایه های یا دوستان

اگر قصد دارید برای نگهداری از گیاهان از همسایه‌ها و یا دوستان خود کمک بگیرید، حتما در مورد نحوه آبیاری هر یک از گلدان‌ها توضیحات لازم را روی هر گلدان به صورت یادداشت قرار دهید تا کسی که برای آبیاری به منزل شما می‌آید، سردرگم نشود و به اندازه کافی به هر یک از گیاهان شما آب برساند. حتما در یادداشت‌های خود در مورد آب و نور مورد نیاز برای هر یک از گیاهان خود توضیحات جداگانه بنویسید تا در نبود شما همه چیز تحت کنترل باشد.

اگر گیاه خاصی دارید که آسیب پذیر است، حتما در مورد آن با فردی که مسئولیت آبیاری را در نبود شما به عهده گرفته صحبت کنید. کنترل وضعیت آب و خاک گیاهان قبل از خروج از خانه و آبیاری کامل گیاهان یک روز قبل از سفر هم جز برنامه‌هایی است که باید پیش از سفر انجام دهیم.

استفاده از شلنگ و تایمر

آبیاری گیاهان در زمان مسافرت یک چالش است که با استفاده از روش‌های مناسب می‌توانید این مشکل را حل کنید و در زمان سفر هم به خوبی از گیاهان خود نگهداری نمایید. استفاده از شلنگ و تایمر، بطری شیشه‌ای، گلخانه کوچک، سیستم قطره‌ای و گلدان‌های مخصوص با قابلیت آبیاری اتوماتیک جز بهترین روش های آبیاری گیاهان در مسافرت است.

استفاده از شلنگ و تایمر راهکاری بسیار ساده ولی تاثیر گذاری برای آبیاری گیاهان در زمان سفر است، برای اجرای این روش باید یک شلنگ نازک را در گلدان‌های خود قرار دهید و شلنگ را به تایمر مخصوص وصل کنید تا در بازه زمانی مشخص شده بدون نیاز به حضور شما آبیاری گیاهان به خوبی انجام شود. این روش برای فصل‌های گرم سال گزینه بسیار مناسبی برای جلوگیری از خشک شدن گیاهان شما است.

روشهای آبیاری باغچه گل و گیاهان در مسافرت

حمام گیاهان

اگر تعداد گلدان‌های شما در خانه زیاد است و در حمام خانه وان هم دارید، به جای اینکه برای آبیاری روزانه گیاهان از خانواده یا دوستان کمک بخواهید وان حمام را پر از آب کنید و گیاهان خود را در حمام قرار دهید، به این شکل رطوبت مورد نیاز گیاهان تا حد قابل توجهی برای چند روز تامین می‌شود. تنها مشکل این روش این است که رطوبت ثابتی که با نگهداری طولانی مدت گلدان‌ها در آب ایجاد می‌شود، برای همه گیاهان خوب نیست. برای اینکه به وان حمام شما هم آسیبی نرسد، حتما قبل از قرار دادن گلدان‌ها در وان یک پارچه ضخیم یا حوله را کف وان پهن کنید و سپس گیاهان را داخل وان قرار دهید. این روش یکی از بهترین روش های آبیاری گیاهان در مسافرت است، به خصوص وقتی که مدت زمان سفر شما طولانی است.

روشهای آبیاری باغچه گل و گیاهان در مسافرت

آبیاری اتوماتیک

اگر تعداد گیاهان شما در خانه کمتر از انگشتان یک دست است، آبیاری اتوماتیک یکی از بهترین روش های آبیاری گیاهان در مسافرت است البته این روش بیشتر مناسب کسانی می‌باشد که تعداد گیاهان خانگی آنها محدود است و ابعاد گیاهان آنها خیلی بزرگ نیست، زیرا این روش برای گلدان‌های بزرگ خیلی روش منطقی محسوب نمی‌شود.

روش آبیاری فیتیله‌ای

روش آبیاری فیتیله‌ای یکی از متداول ترین روش های آبیاری گیاهان در مسافرت است، در این روش شما باید از یک نخ فیتیله بلند کمک بگیرید. این روش آبیاری برای سفرهای طولانی بسیار گزینه مناسبی است. از این روش می‌توانید به راحتی برای آبیاری چند گلدان به صورت همزمان استفاده کنید. نخ کاموایی گزینه مناسبی برای اجرای این روش آبیاری محسوب می‌شود، برای انجام این روش ابتدا نخ کاموا را به تعداد گلدان‌ها و به اندازه‌ لازم تقسیم کنید، سپس ظرف مورد نظرتان را از آب پر کرده و انتهای کاموا را به اندازه‌ چندسانتی‌متر در داخل آب قرار دهید و سر دیگر کاموا را داخل خاک گلدان‌ها فرو کنید.

روشهای آبیاری باغچه گل و گیاهان در مسافرت

ساخت گلخانه خانگی

ساخت گلخانه خانگی یک روش بسیار کاربردی و ایده آل برای آبیاری گیاهان کسانی است که عازم سفرهای طولانی هستند. برای ساخت گلخانه خانگی شما به چند کیسه پلاستیکی، یک دستگاه رطوبت رسان یا همان بخور سرد و یک قفسه کوچک برای نگهداری از گیاهان نیاز دارید. توجه داشته باشید هرگز از این روش برای گیاهانی که در نور مستقیم خورشید قرار دارند، استفاده نکنید زیرا این کار موجب افزایش بیش از حد گرما و در نهایت از بین رفتن گیاه می‌شود. همچنین استفاده از این روش برای آبیاری کاکتوس‌ها مناسب نیست و شما باید کاکتوس‌های خود را در فضای مجزا از گلخانه خانگی نگه دارید.

قرار دادن بطری آب در گلدان

قرار دادن بطری آب در گلدان یکی از بهترین و مرسوم ترین روش های آبیاری گیاهان در مسافرت است که برای سفرهای کوتاه مدت می‌توان به راحتی از این روش کاربردی استفاده کرد. این روش بسیار آسان، کاربردی و ارزان قیمت است و فقط برای انجام آن به یک بطری پلاستیکی آب معدنی نیاز دارید، شما به کمک این روش می‌توانید به راحتی از بطری‌های پلاستیکی‌تان دوباره و چند باره استفاده کنید و گیاه را تا چند روز سیراب نمایید.

برای اجرای این روش آبیاری باید ابتدا چند سوراخ کوچک روی بدنه بطری پلاستیکی ایجاد کنید، برای سوراخ کردن بطری می‌توانید از میخ استفاده نمایید. سپس بطری را به کمک یک بیلچه در داخل گلدان دفن کنید، حدود دو تا چهارسانتی‌متر از بدنه‌ بطری می‌تواند از سطح خاک بیرون باشد. حالا بطری را از آب پر کنید و در آن را ببندید تا آب بخار نشود، این سیستم آبیاری ساده و ارزان در مدت سفر شما گیاهانتان را سیراب می‌کند.

روشهای آبیاری باغچه گل و گیاهان در مسافرت

زیر گلدانی پر از آب

یکی از روش‌های جذب آب گیاهان، جذب آب از ریشه است و شما در طول سفر می‌توانید از این طریق به گیاهان خود آب برسانید. برای اجرای این روش آبیاری شما فقط به یک زیر گلدانی پر از آب احتیاج دارید تا با قرار دادن آن زیر گلدان، آب کافی برای گیاه در زمان سفر شما تامین شود. این روش جز بهترین و آسان ترین روش های آبیاری گیاهان در مسافرت است که طرفداران زیادی هم دارد. معمولا از این روش آبیاری برای گیاهان حساس به کمبود آب استفاده می‌کنند، زیرگلدانی که برای این کار انتخاب می‌کنید باید از ابعاد گلدان شما اندکی بزرگتر باشد تا بتواند آب را برای مدت طولانی ذخیره کند.

روشهای آبیاری باغچه گل و گیاهان در مسافرت

سیستم قطره چکانی

سیستم قطره چکانی یک راه حل جایگزین برای بطری‌های شیشه‌ای و سایر روش‌های معرفی شده است. در این روش شما به یک منبع آب برای آبیاری گیاهان خود نیاز دارید تا به وسیله یک لوله نازک به خاک گلدان شما متصل شود و همچون یک چاه آب در کنار گلدان شما امر آبیاری را به صورت مستمر تا زمان بازگشت شما از سفر انجام دهد. این روش کاربردی بهترین گزینه برای جلوگیری از خشک شدن خاک گلدان شما است و جز یکی از بهترین روش های آبیاری گیاهان در مسافرت محسوب می‌شود.

از آب بانک برای آبیاری استفاده کنید!

آب بانک یک وسیله بسیار ساده ولی کاربردی است که در اغلب مغازه‌های فروش لوازم باغبانی می‌توانید به راحتی آن را پیدا کنید. این ابزار ساده جز روش های آبیاری گیاهان در مسافرت محسوب می‌شود که از دو قسمت شکل گرفته است، قسمت بالایی آن از پلاستیک ساخته شده و قسمت پایینی آن که در خاک قرار می‌گیرد، از جنس سفال است. این وسیله کاربردی می‌تواند آب گلدان‌ها را به صورت مداوم تامین کند و برای تامین آب گیاهان در سفرهای طولانی گزینه بسیار مناسبی است. استفاده از آب بانک مزیت‌های زیادی دارد که مهمترین آنها جلوگیری از ماندن آب اضافه در گلدان و پوسیدن ریشه‌ گیاهان است.

یک باغبان استخدام کنید

اگر تعداد گیاهان شما در خانه زیاد است برای آبیاری گیاهان در زمان سفر نیاز به یک نیروی کمکی خواهید داشت و روش‌های معرفی شده برای شما خیلی کاربردی نخواهد بود. در چنین شرایطی اگر مدت سفر شما کوتاه است، از خانواده و یا دوستان خود برای آبیاری گیاهان کمک بگیرید و از آنها خواهش کنید تا طبق برنامه‌ ریزی برای آبیاری گیاهان به خانه شما سر بزنند. اما اگر مدت سفر شما طولانی است و کسی از خانواده و یا دوستان مسئولیت آبیاری گیاهان را قبول نمی‌کند، حتما برای آبیاری گیاهان خود یک باغبان استخدام کنید تا به صورت مستمر برای آبیاری گیاهان به خانه شما بیایید.

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *