رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۷ تیر ۱۳۹۶

روستای یامپی

لینک این مطلب کپی شد!

روستای یامپی در استان گلستان قرار دارد و جزء شهرستان آق قلا می باشد، روستایی مهاجرنشین که قدمت آن شاید به خیلی بیشتر از یک قرن نرسد. در حدود هفت کیلومتری جنوب غربی شهرستان آق قلا و پانزده کیلومتری شمال مرکز استان قرار گرفته است. اگر از یامپی خطی مستقیم به طرف جنوب بکشیم مارا به فرودگاه بین المللی گرگان می رساند و اگر عکس آن عمل کنیم به روستای صحنه سفلی و به سمت غرب به یکی از روستاهای شهرستان بندرترکمن بنام اسلام تپه(شاه تپه قدیم) و از شرق به روستای حاجی قره خواهد برد. راه ارتباطی روستا آسفالته بوده و از سمت شمال به جاده آق قلاـ بندرترکمن وصل می گردد .


علت نامگذاری روستا

آنچه که مسلم است برای اولین بار این روستا با نام “یاقا” خوانده می شده و اما

براساس مطالعات و پرسشگریهای بعمل آمده در خصوص نام روستا:

به اعتقاد عده ای از روستائیان؛ نام روستا برگرفته از کلمه «یامپ» به معنی کلبه کج می باشد، کلبه ای که در اوایل شکل گیری روستا برپا شده بود و ساکنین اولیه با همین نام روستا را نامگذاری می کنند.

عده ای دیگر معتقدند علت نامگذاری روستا برگرفته از طایفه یامپی می باشد که برای اولین بار در این روستا ساکن شده اند؛ البته نام دیگر روستا صحنه علیا می باشد.

اما علت پیدایش یا شکل‌گیری بافت روستا، برخورداری از شرایط زیست مناسب و آب و هوای مطلوب کشاورزی قابل توجه بوده است که زمینه را برای سکونت در این نقطه بوجود آورد.

1419053018_1a0ca2d96592c785b0ce روستای یامپی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *