رزرو هتل فضاگشت
۲۶ مهر ۱۴۰۰

روستای گلیان شیروان

اشتراک گذاری

روستای گلیان در ۲۳ کیلومتری شهرستان شیروان قرار دارد. این روستا دارای جاذبه‌های فراوانی می‌باشد از جمله دره‌های زیبا، درختان انبوه، غار کافر قلعه (در ۵ کیلومتری جنوب غربی روستا) و رودخانه‌های فراوان. در جلیان (گلیان) سفلا مقبره‌ای وجود دارد که متعلق به بابا توکل (ریاضی‌دان بزرگ) می‌باشد. در شمال مقبره بابا توکل نیز آرامگاه امیر شمس‌الدین محمد بن امیر نظام‌الدین ولی بیک قرار دارد. گفته می‌شود که روستای گلیان در گذشته شهر بزرگی بوده که هفت حمام داشته است و امروزه فقط آثار آنها باقی است.

روستای-گلیان روستای گلیان

جاهای دیدنی روستای گلیان

روستای گلیان در دره ای واقع شده که دو قلعه بالاي ده ساخته اند. يکی اين طرف دره و يکی آن طرف قلع ای بسيار مستحکم و بزرگ و قديمی است که به قلعه موسی خان معروف است. اين قلعه دهنه ای را که از سمت کوه اسفراين می آمد حفظ و نگهبانی می کرد. در بالای دو کوه مشرق و مغرب از هر طرف به فاصله ۱۵۰۰ذرع سه برج ساخته شده است که دهنه شمالی اين دره که منتهی باغات است .معلوم نيست که به چه واسطه محفوظ بوده است.قلعه داشته يا سنگری بسته است. آب رودخانه که از گليان جاری است و به طرف شيروان روان ميباشد و منبع آن روستای استخری است .

روستای-گلیان2 روستای گلیان

در گليان مقبره و بقعه معتبری است معروف به مقبره بابا توکل وسعت بقعه ۶متر و مصالح به کار رفته د رآن از سنگ و گچ بوده است . از قرار معلوم بابا توکل ازمشايخ ،عرفا و مرتاضين بوده است . در شمال مقبره بابا توکل امير شمس الدين محمد بن نظام الدين ولی بيگ مدفون بوده سنگ قبر او را اهالی از زير آوار قبه بقعه خرابه بيرون آورده . شسته وپاک کرده و بر مزار قبر بابا توکل نصب کرده اند که امروزه اثری از آن باقی نمانده است.

بابا توكل گليانی از فضلا، مشايخ، علما و رياضيدان قرن چهارم هجری قمری بود كه از استادان مدرسه نظاميه بغداد تلمذ كرده و سال فوت اين عالم بزرگوار را ۱۲ ربيع الثانی ۳۶۸ هجری قمری ذكر كرده اند.موسیقی دانان معروف استان خراسان شمالی خانواده های همراه بخشی، ولی نژادها به ویژه استاد مسلم کشور شادروان سلطان رضا بخشی و حسین بخشی ولی نژاد و … از اهالی روستای گلیان بوده اند.

روستای-گلیان4 روستای گلیان

اقتصاد گلیان

اقتصاد گليان شيروان در مرحله اول بر كشاورزی و باغداری و در مرحله دوم بر دامداری متكی است كه محصولات عمده آن گندم، جو، كشمش، پياز و سيب زمينی و گردو است و اولين آبادی شهرستان می باشد كه دارای چندين موسسه پرورش ماهی قزل آلا است كه حتی صادرات خارج از شهرستان را هم دارد.از دیگر صادرات این آبادی زیبا و سحر آمیز صنایع دستی، قالیبافی و گلیم است.این روستا با وجود منظره زیبا و کوهستانی و چشمه سارهای آب سرد دایمی در جاده جدید شیروان به اسفراین قرار گرفته است.

روستای-گلیان5 روستای گلیان

روستای-گلیان6 روستای گلیان

روستای-گلیان7 روستای گلیان

روستای-گلیان8 روستای گلیان

روستای-گلیان9 روستای گلیان

غار-کافر-قلعه روستای گلیان

غار-کافر-قلعه2 روستای گلیان

           
 

نظر کاربران :

 • سفریتو

  قدمت تاریخی این روستا خیلی زیاد است به طوری که اهالی این روستا میگن به حدود ۲۰۰ سال میرسه و مردمان با حالی داره.

  ۳۰ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • ارش محجوب

   ۲۰۰ سال؟؟؟ حداقل متعلق به ۷ هزار سال قبل تاریخ دازه و در روستا قبرستان های غیر مسلمان ک برای ماقبل اسلام بودند ب وففور دیده میشه

   ۱۰ فروردین, ۱۴۰۳

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *