بلیط هواپیما تور خارجی

روستای کوییک

2017-11-20روستای کوییک کرمانشاه روانسر

روستای کوییک روستایی درمسیر مواصلاتی کرمانشاه_ روانسر است که فاصله آن با مرکز شهر 5/14 کیلومتر است.
این تپه در واقع تپه ای قدیمی است که مربوط به دوران عصر مس قدیم در4هزارسال پیش است. روستای کوییک در23شهریور 1382 با شماره ملی 10126 به ثبت رسید. سایپا دراقدامی فرهنگی جدیدا از ‌خودروی کوییک‌ رونمایی کرده که برگرفته از نام این روستای تاریخی و شناسنامه دار است.
آوازه شهرت روستای کوییک روانسر به اینجا ختم نمی‌شود. این نامگذاری جدید از سوی سایپا ادامه ای ماندگار بر پیشینه و تمدن تاریخی این روستا و فرهنگ مردم‌ ایران زمین است.
به گفته «کاوه ملکی» عضو شورای اسلامی روستا، ‌کوییک‌ نام طایفه ای قدیمی است که پراکندگی آن در شهرستان های غربی استان کرمانشاه، مریوان و کردستان عراق واقع شده است.
اهالی کوییک کرد زبان بوده و از پوشش محلی_ کردی استفاده می‌کنند. تپه کوییک جزو دهستان حسن آباد است که اکثرا از همین طایفه هستند. «حیدریان» (دهیار کوییک ) نیز اقدام سایپا در نامگذاری خودروی کوییک را گامی موثر در احیا‌ و گسترش فرهنگ اصیل و با پیشینه کشور خواند و آن را شایسته تقدیر دانست.
اهالی روستای کوییک با شنیدن این خبر که خودرو کوییک برگرفته از نام روستای تاریخی آنهاست خوشحالند و امیدوارند کوییک سایپا هرچه سریع تر همنشین جاده های ایران شود.
عضو شورای اسلامی روستای کوییک افزود: به گفته پیرها و بزرگان روستا،کوییک به شیر چابک و قدرتمند گفته می‌شود. وی همچنین افزود: جمعیت فعلی کوییک 252 نفر درقالب 63 خانواراست ، دراین روستا طرح هادی روستایی اجرا شده و از امکاناتی چون گاز شهری ،آب شرب ، برق و تلفن برخوردار است. این روستا یک دبستان 3 کلاسه و قدیمی به نام قدس دارد که تا پایه 6 ابتدایی به دانش‌آموزان تپه کوییک خدمات ارائه می‌دهد.
«مسعود محمدخانی» عضو شورای این روستا نیز گفت: نامگذاری خودروی کوییک برای منطقه و شهرستان و روستای تپه کوییک خوش یمن و امری مبارک است و امیدواریم این اقدام باعث توسعه فرهنگی وگر دشگری ‌ منطقه شود. وی افزود: کوییک به 9 پارچه آبادی گفته می‌شود که مرکز آن تپه کوییک است.به گفته این عضو شورای روستا کلمه‌کوییک‌ در بین اهالی منطقه به معنی متحد، تندوتیز و سریع معنی می‌شود.
روستای کوییک

PDFPrint

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاجیگا تور