بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای چهچهه کلات ، بزرگترین قطب تولید پسته

زمان مطالعه : 5 دقیقه
۱ خرداد ۱۳۹۹

روستای چهچهه کلات ، بزرگترین قطب تولید پسته روستایی در دهستان پساکوه بخش زاوین شهرستان کلات استان خراسان رضوی ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۴۱۵ نفر (در ۱۱۹ خانوار) بوده‌است. مردم این روستا به زبان فارسی صحبت می کنند. شغل اصلی روستاییان، کشاورزی و دامپروری است.

روستای چهچهه کلات ، بزرگترین قطب تولید پسته روستای چهچهه کلات ، بزرگترین قطب تولید پسته

روستای چهچهه یکی از روستاهای شهرستان کلات نادری و در بخش زاوین واقع است. این منطقه در جوار مرز ترکمنستان قرار دارد و فاصله آن از مشهد ۱۰۰ کیلومتر و از کلات نادری ۱۰۵ کیلومتر می باشد. در گذشته چهچهه گمرک داشته است و کاروان ها این راه را برای رسیدن به ترکمنستان، مرو، بخارا و… برمی گزیدند؛ زیرا از هر مسیر دیگری کوتاه تر بوده است. این گمرک تا ۱۳۲۰ نیز فعال بوده است، اما امروز برای رفتن به ترکمنستان تنها دو مرز لطف آباد و سرخس فعال است.

چَهچَهه، نامی بامسما برای روستایی است که نه تنها پرندگان، که دشت ها، درختان، کوه ها و شقایق ها هم در آن آواز طبیعت سر می دهند. بی شک نه کلمه ها توان توصیف زیبایی محسورکننده چهچهه را دارند و نه قاب دوربین ها تاب ثبت تصاویر چند بعدی زیبای این دشت را؛ تنها باید رنج سفر به دوش کشید و این زیبایی را از نزدیک لمس کرد. روستایی بسیار زیبا که کنار رودخانه «خور» شکل گرفته است. اهالی از گذشته این رودخانه را «دریا» می نامیدند.
اینجا در فاصله کمتر از ۵۰۰ متر با مرز ترکمنستان واقع شده است و نیروهای مرزبانی هم در محل مستقر هستند بعد از طی مسیری دیگر در میان کوه ها شمار درختان پسته بیشتر و از تنکی درآمده و انبوه تر می شوند.

روستا چهچهه کلات،بزرگترین قطب تولید پسته روستای چهچهه کلات ، بزرگترین قطب تولید پسته

از جاذبه های این روستا میتوان به :زیارتگاه پیر خواجه،دشت شقایق،جنگل پسته وحشی،گردشگری عشایری در سیاه چادرها،گردشگری روستایی در مزرعه و سد چهچهه اشاره کرد.
از نقاط دیدنی که بسیار حایز اهمیت است می توان به جنگل پسته خواجه اشاره کرد، که در فصل بهار دشت شقایق آن هر طبیعت دوستی را به خود جلب می کند. ۲۸ کیلومتر از مسیر روستای امیرآباد شوسه است. فاصله روستا تا جنگل ۹ کیلومتر و تا مزار خواجه که در وسط جنگل قرار دارد، ۱۸ کیلومتر می باشد. مناظر بسیار زیبای شقایق و حتی لاله و درخت های پسته وحشی از دیدنی های این منطقه بسیار زیبا محسوب می شود . همچنین آبگیری سد مخزنی روستای چهچهه از سال ۱۳۹۴ شروع شده و دریچه‌های تونل انحراف بسته شدن که باعث خوشحالی کشاورزان و اهالی محلی شده است. . در وسط جنگل هم مزار امامزاده پیر خواجه قرار دارد که پذیرای افراد زیادی از اطراف برای زیارت می باشد. زیارتگاه پیرخواجه است، زیارتگاهی که سند تاریخی محکمی ندارد و حتی امروز کسی به درستی نمی داند فرد مدفون در آن کیست و بنا چه خصوصیاتی دارد. اما اینجا از گذشته مورد احترام مردم بوده است. می گویند فردی محترم در آن آرمیده است و به همین دلیل نیز بسیاری از دختران این خطه نذر خواجه می کنند و قالیچه می بافند.

روستا چهچهه کلات،بزرگترین قطب تولید پسته روستای چهچهه کلات ، بزرگترین قطب تولید پسته

تنها سند تاریخی که از این زیارتگاه وجود دارد، یک سنگ نوشته است که آخرین فرد مرمت کننده مزار را استاد عباس شیرازی معرفی می کند. او این کار را به دستور محمد جعفر یوزباشی، از طایفه اردلان، انجام داده است زیارتگاه، بالای یک تپه کوچک سنگی قرار دارد و پایین آن نیز چشمه ای با آب گواراست . از زیر کوه یک چشمه آب معدنی می جوشد که بسیار گواراست و گفته می شود که شفابخش است

منطقه جنگل خواجه طی مصوبه شماره ۲۸۲ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۶/۱۱/۱۲ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
جنگل‌های پسته طبیعی در استان‌های خراسان رضوی، فارس، کرمان و بلوچستان وجود دارند. جنگل‌هایی که به‌طور طبیعی و خودرو رشد می‌کنند. . در خراسان رضوی جنگل‌های پسته در شهرستان‌های درگز، کلات، سرخس، مشهد و تربت جام وجود دارند که جنگل پسته خواجه را می توان یکی از بزرگ ترین مناطق تولیدکننده پسته در منطقه و ایران دانست. وسعت جنگل پسته به ۶۴۰۰ هکتار می رسد. جنگل پسته وحشی که پسته های کوچکش جزو نادرترین و باکیفیت ترین در جهان است، درختانی که باوجود جثه کوچک ، گاه بیش از ۲۰۰ سال از عمرشان می گذرد و همچنان ریشه در خاک دارند ریشه هایی که دو تا سه برابر طول شاخه هایشان است و در عمق سنگ و خاک کوهها تنیده شده است. در این جنگل درختانی کهنسال با ارتفاع سه متروجود دارد که سالانه بین ۱۵ تا ۲۰۰ تن محصول قابل برداشت، تولید می‌کنند. این پسته ها ۱۵ مرداد می رسند. زمان برداشت آن ها نیز معمولا تا اول مهر به طول می انجامد. از جمله مسائل مهم در این نهاد حفظ خاصیت ارگانیک در میوه‌های منطقه است. به‌طوری که برای حفظ درختان جنگل پسته خواجه از آفات، کنترل بیولوژیک استفاده می‌شود. عمده کاربرد این نوع پسته را که از گونه’ pistacia verca’است ،به مصرف دارویی و صنایع غذایی به جهت ارگانیک و سلامت بودن آن می توان عنوان کرد.

روستا چهچهه کلات،بزرگترین قطب تولید پسته روستای چهچهه کلات ، بزرگترین قطب تولید پسته
فاصله جنگل تا روستای چهچه حدود ۵ کیلومتر می باشد. حیوانات وحشی همچون گرگ, قوچ، میش اوریال روباه, خوک ,آهو ,گوزن و به تعداد محدود پلنگ هم در این جنگل زیست می کنند. همچنین گورخر ترکمنی نیز به‌صورت فصلی در این مکان وجود دارد.
در گذشته قرقبان ها خیلی جدی از جنگل مراقبت می کردند و در فصل برداشت حدود یک ماه آن را قرق و طی مزایده به یک شرکت واگذار می کردند تا محصول را برداشت کند و در این میان سهمی را هم برای اهالی در نظر می گرفتند که روشی بسیار منصفانه بود. اما امروز فصل برداشت که می شود از کل روستاهای پساکوه می آیند و هر کس برای خودش می چیند و به همین دلیل پسته ها زودتر از موعد برداشت می شود و به درستی نمی رسد.
بهترین زمان برای دیدن این منطقه اواخر فروردین تا پایان اردیبهشت است که بسته به شرایط آب و هوایی بسیار متفاوت می باشد. سد چهچهه نیز فروردین ۹۴ افتتاح شده که در مسیر جاده روستای امیرآباد به روستای تقی آباد قرار دارد و می توان هنگام برگشت آن را بازدید کرد و از همان جاده به جاده کلات برگشت.
برای رفتن به سمت جنگل پسته خواجه باید از جاده سرخس گذر کنید .یک راه دیگر هم برای رسیدن به چهچهه وجود دارد که از جاده امیرآباد و تقی آباد به سد چهچهه و بعد هم روستا می رسد.

روستا چهچهه کلات،بزرگترین قطب تولید پسته روستای چهچهه کلات ، بزرگترین قطب تولید پسته

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *