بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای نهضت آباد ( شاهدان )

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ مرداد ۱۳۹۴

روستای نهضت آباد ( شاهِدان ) از جنوب به همان رودخانه مرغاب ، از غرب به خطوط انتقال گاز و از شمال و شرق به بیابان و مزارع کشاورزی محدود ، طول بافت مسکونی روستا حدود ۱۲۰۰ متر و عرض آن بین ۶۰۰-۲۰۰ متر می باشد .
مشخصات تاریخی

متاسفانه سندی مکتوب و مطمئن موجود نمی باشد تا بتوان به استناد آن ، قدمت و تاریخچه روستای نهضت آباد ( شاهِدان )را به طور قطع و یقین بیان نمود .

مرحوم علی اکبر دهخدا در جلد ۱۰ لغت نامه صفحه ۱۶۲ به نام شاهِدان اشاره نموده و آنرا دهستانی از توابع نجف آباد و نیز قدمت آن مناطقی از ایران را که در پایان نامشان دو حرف الف و نون دیده می شود بیش از سایر مناطق می داند.

نکته دیگر اینکه در محله های قدیمی روستا ( به هنگام حفر چاه ) در عمق ۴-۳ متری زمین آثاری یافت می شود که نشان از وجود آبادی و سکونت انسان (سالیان بسیار دور)در این منطقه دارد .

در مورد علت نامگذاری این آبادی به نام شاهِدان نظرات متعددی وجود دارد :

برخی این منطقه را تفرجگاه شاهان و سلاطین گذشته می دانند و برخی دیگر معتقدند علت نامگذاری این آبادی کشتِ فراوان گیاه شاهدانه در روزگاران قدیم می باشد .

عدّه ای نیز ، با توجه به وجود یک امامزاده در جنوب شرقی روستا و اینکه واژه شاهد در زبان فارسی به معنای زیبا رویی و نیک سیرتی می باشد ، ساکنان این آبادی را شاهد یک واقعه مهم تاریخی می دانند ، که این نظر قابل تامل و حائز اهمیت است .
وضعیت اقلیمی

تابستان های نیمه گرم و زمستان های نیمه سرد ، اقلیم روستا را معتدل نموده و طول مدت سرما از اواسط آذر تا اواسط اسفند می باشد .بارندگی به شکل باران و برف بوده و میزان بارش سالیانه حدود ۱۸۰ میلیمتر می باشد

شایان ذکر است بر اساس مصوبه شماره ۴۴۷/ت ۲۶۱۲۲ک مورخ ۲۸/۳/۸۲ هیات وزیران ، روستای شاهدان (نهضت آباد) و تعدادی از مزارع اطراف دهستان رضوانیه از بخش مرکزی شهرستان تیران و کرون منتزع و به دهستان صادقیه بخش مرکزی نجف آباد الحاق گردید و روستای جاجا از دهستان ورپشت بخش مرکزی به دهستان رضوانیه همین بخش الحاق گردید همچنین روستای شهرک رضوان از توابع بخش مرکزی به شهر تبدیل و به عنوان رضوانشهر شناخته شد

213 روستای نهضت آباد ( شاهدان )

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • ننتاالغ

    لطفا اسم نهضت اباد را به شاهدان سابق
    تغییر دهید

    ۲۰ فروردین, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *