بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای ماهین

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۲ شهریور ۱۴۰۰

روستای ماهین ، روستایی از توابع بخش طارم سفلی شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است. این روستا در دهستان چوقور قرار دارد . براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۴۰ نفر بوده‌است. روستای ماهین یا قریه ماهین و یا ماهین چوقور، دره سرسبز و خرمی است از بخش طارم سفلی بین قزوین و زنجان می باشد. طارم به معنی گنبد وارونه است و روستاهای اطراف ماهین در میان کوه‌های بلند سلسله جبال البرز همانند طارم یا کاسه معکوس است. از جمله جاذبه های این روستا آبشار بلند و زیبای ماهین می باشد.

روستای ماهین روستای ماهین

آبشار ماهین

آبشار ماهین یا دربند در استان قزوین واقع است. این آبشار در شمال روستای ماهین از توابع بخش طارم سفلی قرار گرفته است. آبشار ماهین معروف به آبشار دربند یکی از این شگفتی های منطقه طارم سفلی در استان قزوین است. ارتفاع آبشار در حدود ۳۰ متر است و از میان صخره های عظیم به پایین میریزد. این آبشار از طریق جاده ارتباطی لوشان به سیردان و سپس جاده خاکی ارتباطی روستایی به شولومه، چوبه، دیزجین، مقانک و سپس ماهین امکانپذیر است.

آبشار ماهین

نحوه دسترسی

برای رسیدن به این روستا ابتدا باید آزادراه قزوین زنجان را در پیش گرفته و ۳۰ کیلومتر مانده به زنجان در حوالی سلطانیه وارد یک راه فرعی می شویم. روستای کاکاآباد را پشت سر گذاشته کمی مانده به روستای آق زوج و کنگه به سمت جاده خاکی رفته و با عبور از کوه ها و دره هایی که از رشته کوههای قافلان کوه می باشند. به روستای ماهین می رسیم. روستای ماهین در منتهی الیه شمال غربی استان قزوین قرار دارد. این روستا از روستای بخش سیردان است که تا مرکز استان ۱۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

مردم این روستا به شغل شریف دامداری و دامپروری و کشاورزی مشغول بوده و محصول زراعی این استان شامل لوبیا چیتی، گندم ،جو، یونجه، عدس و سیب زمینی می باشد. از جمله مناظر طبیعی و دینی این روستا می توان به چشمه آب معدنی سرد، چشمه لله بولاغی و شکارگاه سید داشی می باشد که گله گوزن و آهو و میش در آن یافت می شود. این روستا درای ۱۱۰ خانوار ثابت و و در تابستان و بهار دارای ۲۰۰ خانوار متغیر می باشد.

روستای ماهین

ماهین

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • ناشناس

    این روستا اصلا جذابیتی نداره راه خاکی طولانی وبسیار بدی داره که آدم ازرفتنش پشیمان میشه اصلا” چوقور طارم (طارم سفلی )مثل جهنمه من در مرداد۱۴۰۰ رفتم واگر ۱۰ میلیون هم بدن دیگه نمیرم

    ۲۹ مرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *