رزرو هتل ایران بوم گردی

روستای مارگون

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

روستای مارگون روستایی است که در استان فارس واقع شده است و از توابع بخش مرکزی شهرستان سپیدان می باشد . مارگون، یکی از نواحی زیبا و ییلاقی استان فارس است که در گذشته از اتراق‌گاه‌های عشایر منطقه محسوب می‌شده است. این اتراقگاه ییلاقی، به مرور زمان به محل اسکان دائمی تبدیل و به نام «مارگون» معروف شده است. روستا دارای سطح قابل توجهی از باغات سیب و گردو است.

روستای مارگون روستای مارگون

در پائین دست رودخانه مارگون باغهای سیب زرد و سرخ و … فراوانی دیده می شود. در بین درختان جنگلی آنجا هم زالزالک و نوعی زرشک دیده می شود و به برکت این رود ، حوضچه پرورش ماهی زیادی نیز درست شده است. روستای مارگون از سطح دریا در حدود ۲۰۰۰ متر ارتفاع دارد.

بافت و معماری روستای مارگون

این روستا دارای بافت متمرکز و پلکانی است و این بدلیل قرار گرفتن در شیب کوهستانی می باشد . مصالح بکار رفته در خانه های قدیمی شامل چوب، خشت، سنگ و گل است.آب و هوای آن در بهار و تابستان، معتدل و در پاییز و زمستان، سرد است.این روستا در دهستان کمهر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۶ نفر (۵۵خانوار) بوده‌است. ساکنان این منطقه را اقوام لر و قشقایی ها دانست که زمستان را برای کوچ انتخاب نموده اند.اهالی مارگون، مهمان نواز و خون گرم هستند .

روستای مارگون روستای مارگون

جاهای دیدنی روستای مارگون

– از دیدنی های منطقه مارگون می توان به آبشار مارگون اشاره کرد که این آبشار به ارتفاع ۷۰ متر و عرض ۱۰۰متر، به دلیل قرار گرفتن درداخل تنگه زیبای مارگون و تعدد رگه های آبشاری که به درون دره و مسیر رودخانه می ریزند و همچنین تداخل درختان جنگلی و توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، زیبایی عجیبی به این آبشار بلند و زیبا که همچون ماری در دل کوه جاری می گردد، داده است .

روستای مارگون روستای مارگون
– زیبایی های طبیعی دشت های مملو از لاله واژگون و گل های رنگارنگ ختمی و دیگر گل های وحشی ، درپیرامون آبشار علاوه بر جریان رودخانه ها و چشمه ها، منظره ای بدیع پدید می آورند که دیدار از آن را به خاطره ای فراموش نشدنی تبدیل می کنند. غنای گونه های گیاهی و جانوری اطراف آبشار سبب شده تا محیط پیرامون آن به عنوان یک منطقه حفاظت شده در سال ۷۸ در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.
– باغهای سیب سرخ و زرد اطراف در فصل بهار با شکوفه ها و در تابستان با میوه های رنگین خود منطره ای تماشایی را خلق می کنند.
– غار آبی ایجاد شده از صخره های کنار آبشار نیز از دیدنی های این مکان است .

روستای مارگون روستای مارگون
روستای مارگون روستای مارگون
روستای مارگون روستای مارگون

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • نگار ایرانمنش

  تو استان کهگیلویه و بیراحمد هست و جزو شهرستان بویراحمددهست.

  ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما با توجه به منابع روستای مارگون در استان فارس بخش مرکزی شهرستان سپیدان می باشد از هموطنان ساکن روستای مارگون تقاضا می شود اطلاعات درست را برای ما ارسال فرمایند .

   ۲۸ اردیبهشت, ۱۴۰۱

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما