بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای قلعه لان کرمانشاه

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ دی ۱۳۹۸

روستای قلعه لان در استان کرمانشاه و در بخش مرکزی دهستان پشت دربند واقع شده است. این روستا روستایی کوهتانی است که چشم انداز  خیره کننده ای دارد.در روستای قلعه لان زیبایی های چهار فصل را می توان دید .به حدی این روستا با طراوت و آب و هوای دلچسبی دارد که در سخن نمی گنجد . هر کسی به این روستا پا گذاشته است شیفته روستا شده اگر چه این روستا ساکنین زیادی ندارد اما تاثیرگذار بر پیشرفت و توسعه کشور بوده اند. گرچه تحصیلکردگان و فرهیختگان آن در سال های گذشته روستا را ترک کرده اند، اما با تمام وجود به آن دلبسته و دیارشان را می ستایند.

روستای قلعه لان  روستای قلعه لان کرمانشاه

قلعه لانی ها  مردمانی مهربان و باصفا هستند که روزگاری دور از مناطق غربی فلات ایران به این منطقه مهاجرت کرده و ساکن شده اند. آنان قلعه ای را بنا کرده و در آن سکنی گرفتند؛ بنایی با معماری و طراحی خاصی برگرفته از بناهای ماننایی و مادی که امروزه جز تلی از خاک چیزی از آن باقی نمانده است. ساکنین اولیه این روستا مهارت خاصی در زراعت و باغبانی داشتند از این رو پس از استقرار بلادرنگ دست به احداث باغات و تاکستان ها در میان دشت دره و دامنه کوه های مجاور زدند. انگور عسکری روستای قلعه لان در نوع خود بی نظیر و خوش طعم است و دارای جایگاه ویژه ای در بازارهای مصرف کلانشهرهاست.

روستای قلعه لان  روستای قلعه لان کرمانشاه

ساکنین این روستا از گذشته های دور تا به امروز میراث داران فرهنگ و هنر اصیل خود بوده اند. زنان روستا بافندگان چیره دست گلیم، جاجیم و قالی هستند و آداب و رسوم کهن دیارشان را حفظ کرده اند. وجود چشمه های متعدد در اطراف روستا فضایی را پدید آورده است و طبیعت روستای قلعه لان را بسیار زیبا کرده است به گونه ای که تاکستان ها و باغات و مزارع سرسبز و خرمی در شیب کوه و دره و دشت پدید آید. خانه های کاه گلی و بافت قدیمی روستا حال و هوای خاص خود را دارد و بوی نان و نوای مادرانی که پای دار قالی برای فرزندانشان لالایی می سرایند و بوی خاک روح آدمی را به وجد می آورد.

روستای قلعه لان  روستای قلعه لان کرمانشاه

ارتفاعات مجاور روستا در فصل زمستان مستعد ورزش های زمستانی مانند اسکی و کوهنوردی است. کوهپایه ها، دره و دشت های سرسبز و پر گل این دیار نیز در فصل بهار و تابستان می تواند تفرجگاه و مکانی برای کسب آرامش برای ساکنین شهرهای بزرگ باشد از این رو پتانسیل احداث ویلاهای کوچک به منظور اقامت های چند روزه را داراست. آب و هوای معتدل آن در بهار و تابستان و بارش مناسب برف و باران در فصول سرد سال موجب آن شده است که مزارع و باغات سرشاری داشته باشد که با سرمایه گذاری در بخش باغداری و پرورش زنبور عسل می تواند شکوفایی و بالندگی را به ارمغان آورد.

روستای قلعه لان روستای قلعه لان کرمانشاه

 

روستای قلعه لان  روستای قلعه لان کرمانشاه

 

روستای قلعه لان کرمانشاه روستای قلعه لان کرمانشاه

روستای قلعه لان کرمانشاه روستای قلعه لان کرمانشاه

روستای قلعه لان کرمانشاه روستای قلعه لان کرمانشاه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *