رزرو هتل فضاگشت
۴ تیر ۱۳۹۹

روستای باغان

اشتراک گذاری

روستای باغان لامرد به صورت دشتی وسیع که به طور طبیعی در جای زیبایی قرار گرفته ،اطراف این دشت کوهای زیبا قرار دارند که در قسمتی که ورودی دشت باغون میباشد امتداد کوها پایان یافته وهمچون دروازه ای زیبا به روی دشت گشوده میشود.روستای باغان اولیه بر روی کوهی درسمت شمال روستای فعلی به نام قلعه کوه واقع بوده که زیبایی منحصر به فردی دارد.

ترس از حمله اشرار و راهزنان علت اصلی واقع شدن ده برروی این کوه بوده است .در قسمتی که به سمت بالای قلعه کوه میرسی پله هایی درست شده از سنگ وساروج که در حدود ۳۰ پله میباشد .نگاهی به پله ها می اندازیم در اولین نگاه سختی کار را میبینیم وشگفتی کار.بر روی این کوه وقلعه چاهی حفر کرده اند که عجیب وباور نکردنیست. این چاه که به نام چاه دلو مشهور میباشد ،اندازه ان را به زبان محلی سه من ونیم رسته ویا نخ میباشد که اگر بر اساس امروز متر کنی چند کیلومتر میباشد.بعد از چندین سال سکونت در کوه به علت جمعیت زیاد و نبود جاو به طبع برگشتن آرامش وامنیت به ده،ساکنین به دشت می ایندو باغون امروز را بنا میگذارند.

روستای باغان روستای باغان
از مکانهای تاریخی باغون به چشمه مهکیان می توان اشاره کرد که در بلوک اطراف از شیرینی این آب هنوز تعریف میکنند.این چشمه با ۷۷ پله زیر زمینی به پایین که با ساروج و گچ ساخته شده که بعدها به دلیل حفر چاه آبرسانی در کنار این چشمه ،چشمه روز به روز خشک شده که امروز تنها اثار به جا مانده همان زیر زمینی وپله هاست.مکانهای دیدنی به باغهای اطراف باغون به نام تیپل وفاریاب وخیرآبادو تنب گت وآسیاب آبی و…ودو غارمیباشد.

آب و هوای روستای باغان

هوای باغان در تابستان نسبتا گرم است واین گرمی بیشتر به خاطر قرار گرفتن در گودی ومحصور بودن در وسط کوهای سربه فلک کشیده های زیبایست که اطراف ان قرار گرفته اند.زمستانهای سرد با هوای عالی که این هوای عالی وقتی با بهار زیبایش که در منطقه لارستان وخنج بی نظیر است، همراه میشود،مناظر بسیار زیبایی را همرا میسازد .بهار باغون همه را به سمت خودش میکشاند.

مسافرین و مردم عادی بلوک خنج روزهای تعطیلی خود در بهار را بسیار ترجیح میدهند که در باغون باشند.وجود گلهای زیبای شقایق و رنگانگ همراه با اواز بلبلها وگنجشکان دیگر،لحظات زیبایی را مملو از احساسات خوب برای مردم بوجود می اورد ..گویی اینجا بهشتی کوچک است.وجود بیش از هفتاد تلمبه کشاورزی و کشت گندم وجو در اول مهرماه ودر تابستان گوجه وبادنجان و کنج وخیار سبز وهندوانه باغون را در زمره روستاهای تولید کننده محصولات کشاورزی قرار میدهد.

باغان در لغت نامه دهخدا

باغان . (اِخ ) قریه ای است هفت فرسنگی میانه ٔ جنوب و مغرب خنج . (فارسنامه ٔ ناصری ). دهی است از دهستان خنج بخش مرکزی شهرستان لار که در ۱۳۲ هزارگزی شمال باختر لار در دماغه ٔ خاوری کوه هنا در جلگه واقع است . ناحیه ای است گرمسیر و مالاریایی دارای ۲۷۷ تن سکنه وآب آن از چاه تأمین میشود. محصول عمده ٔ آن غلات و خرما و شغل مردمش زراعت و راه آن مالرو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۷).

نحوه دسترسی به روستای باغان

برای رسیدن به روستای باغان لامرد وقتی که  از خنج  به طرف لامرد حرکت کنی اولین روستایی که پشت سر میگذاری ،یعنی از کنار آن عبور میکنی روستای چاطوس است .جاده از داخل این روستاها عبور نمیکند ،بلکه به دوراهی میرسی که یک راه آن به این روستاهای ذکر شده وادامه مسیر به طرف شهرستان لامرد به روستاهای هنگنویه،هفتوان ودوباره دوراهی که به دوراهی سید میشناسندو این بارما در مسیر لامرد قرار نمیگیریم بلکه در امتدادجاده ای دیگر به طرف سمت چپ حرکت میکنیم و بعد از پشت سر گذاشتن روستای کوچک چاه مینا،وارد دشت سرسبز و زیبایی البته در موسوم بهار میرسیم به نام باغان که به زبان عامیانه باغون مینامند.

 

 

           
 

نظر کاربران :

 • عقیل مهتری

  با سلام. آقای عزیز این عکس اشتباه ست ربطی به جایی که شما گفتید ندارد. این تصویر از باغان جز استان بوشهر و شهرستان دشتی(خورموج) هست. و این باغانی که شما توصیف کردید مربوط به لامرد هست و با عکس همخوانی ندارد.

  ۳ خرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما تصویر اصلاح شد .

   ۴ تیر, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *