رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۵ شهریور ۱۳۹۲

روستای استاد

اشتراک گذاری

روستای استاد یکی از قدیمی‌ترین روستاهای استان خراسان شمالی است که در ۲۷ کیلومتری فاروج قرار دارد. این روستا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و از جاذبه‌های آن علاوه بر چشم‌اندازهای طبیعی زیبا می‌توان به آثار کهنی همچون تخت حصار، قلعه کهنه، مسجد جامع، حمام قدیمی و بنای امامزاده اولیا اشاره کرد. حمام قدیمی روستای استاد نمونه‌ای از حمام‌های دوره صفویه است که به صورت زیرزمینی با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده و طرح کلی آن از یک راهروی ورودی، یک سربینه با پلان هشت ضلعی، گرمخانه و مخازن آب تشکیل شده است. سقف حمام پوشش گنبدی دارد و در وسط گنبدها روزنه‌ای جهت ورود نور به حمام تعبیه شده است. مسجد جامع روستای استاد از آثار مذهبی- تاریخی شهرستان فاروج است که به دلیل انجام تعمیرات فراوان، تاریخ دقیق ساخت آن معلوم نیست. این مسجد از نوع مساجد شبستانی ساده است و پلان آن متشکل از یک مستطیل است که در وسط آن ستون‌های چهارگوش بزرگی به قطر ۲ متر وجود دارد. این ستون‌ها در قسمت بالا به وسیله قوس‌های جناقی کند که فشار حاصل از سقف را به پایه‌ها منتقل می‌کنند به هم ارتباط یافته است.

در این روستا صنایع دستی مختلفی از جمله قالیبافی رواج دارد و کُشتی باچوخه ورزش محلی آن محسوب می‌شود.
در خصوص قدمت این روستا برخی مورخین معتقدند که آساک که یکی از پایتخت‌های اشکانیان بوده است، همین استاد کنونی می‌باشد. نام‌های قبلی این روستا آساک و استو بوده و بر اساس نسخ تاریخی، در زمان خسرو پرویز به دلیل این که ساکنین این منطقه در تولید صنایع دستی خبره (استاد) بودند، نام این منطقه از استو که یک لغت عربی است، به استاد تغییر کرد.

روستای-استاد روستای استاد

روستای-استاد2 روستای استاد

روستای-استاد4 روستای استاد

روستای-استاد7 روستای استاد

روستای-استاد8 روستای استاد

روستای-استاد9 روستای استاد

کشتی-باچوخه روستای استاد

           
 

نظر کاربران :

 • آرش واعظی

  عالی بود پر از دام و بره های رنگارنگ یک روستای رویایی با مردمان عالی

  ۲۴ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سفریتو

  در این روستا تنهایی اصلا معنی نداره چرا که همه خانواده از پدربزرگ کرفته تا نوه در یک خونه زندگی میکنند

  ۳۰ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علیرضا

  آدرس زیر وب سایت روستای استاد می باشد لطفاً برای کامل شدن مطلبتان و همچنین قرار دادن مرجع کامل تر در رابطه با روستای استاد این آدرس را هم در متن فوق قرار دهید تا بازدید کنندگان از این سایت نیز دیدن نمایند تا بیشتر با روستای استاد آشنا شوند…
  http://www.astey.vcp.ir
  باتشکر

  ۱ مرداد, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *