بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای آقبلاغ شهرکرد

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

روستای آقبلاغ شهرکرد ، روستایی از توابع بخش لاران در استان چهارمحال و بختیاری می باشد . این روستا در ۲۴ کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری (شهرستان شهرکرد) و ۱۹ کیلومتری شهر سورشجان (مرکز بخش لاران) واقع گردیده است.در مورد پیشینه نام این روستا می توان گفت ، آقبلاغ ؛ یک کلمه به زبان ترکی می‌باشد و معنی آن چشمه سفید است.( آق : بمعنی سفید و بلاغ: بمعنی چشمه ) اما فلسفه نامگذاری این روستا بیشتر به دوره خان و اربابی بازمیگردد.

روستای آقبلاغ شهرکرد  روستای آقبلاغ شهرکرد
گویش مردم روستای آقبلاغ شهرکرد به دو زبان ترکی و فارسی می‌باشد.آقبلاغ با دارابودن پیشینه درخشان در باب فرهنگ و پرورش نخبگان اعم از (پزشکان،اساتید دانشگاه،مخترعین،گویندگان خبر،شهرداران،بخشداران،معاونین و مدیران کل ادارات و سازمان‌ها در کشور)،همواره زبان زد خاص و عام بوده‌است. متأسفانه کم کاری در باب اطلاع‌رسانی منجر به این شده که روستا به خوبی در اذهان جامعه و آیندگان معرفی نشده باشد.

روستای آقبلاغ شهرکرد  روستای آقبلاغ شهرکرد

براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن از ۳۴۳ نفر (۹۲ خانوار) به ۲۰۸ نفر (۶۹خانوار) در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته‌است. روستای اقبلاغ هم‌اکنون به علت مهاجرت اغلب ساکنین به شهر برای پیشرفت در کار و تحصیل، رونق و آبادانی سابق خود را دارا نمی باشد،اما خوشبختانه با اقدامات خوب مسئولین بافت روستا در حال نوسازی بوده و چندی از ساکنین برای سکونت تابستانه خود هر ساله به روستا بازگشته و شور و حال خاصی را به آن می بخشند. اقدامات خوب دهیاری روستا در جدول کشی و آسفالت مجدد خیابان‌ها و کوچه‌ها به چهره روستا زیبایی دوباره‌ای را بخشیده است.

با توجه به موقعیت و ارتفاع روستا از سطح دریا،توصیه ما به شما این است که هرگز آسمان شب‌های پر ستاره اقبلاغ را از دست ندهید. زیبایی آسمان منقش به ستارگان در این روستا،یکی از کم نظیرترین جلوه‌های خدادادی می‌باشد که منجمان بسیاری را به سمت خود مجذوب نموده‌است.

روستای آقبلاغ شهرکرد  روستای آقبلاغ شهرکرد

بارقه‌ای از لطف و رحمت الهی؛طبیعت سرسبز بهاری روستا است که منجر به ایجاد شغل تعداد کثیری از روستاییان به کشاورزی و دامپروری شده‌است. از محصولات کشاورزی این روستا می‌توان به کشت گندم،جو،انگور،بادام،گردو،البالو،زرد الو،لوبیا و… اشاره نمود ،که گردوی این روستا به‌دلیل ظرافت و شکنندگی راحت بسیار معروف می‌باشد.

در برخی از نقاط روستا دیوارهای کاه گلی با شاخه‌های اویزان انگور و گل محمدی به چشم می خورد،که عطر آن‌ها حس جالبی را برای شما رقم می زند.

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *