بلیط هواپیما سوئیت تبریز

رودخانه های استان کرمانشاه

۳ خرداد ۱۳۹۶رودخانه های استان کرمانشاه استان کرمانشاه کرمانشاه

استان كرمانشاه از مناطق نسبتاً پرآب كشور محسوب می‌شود. استان كرمانشاه شـــامل دو حوزه بزرگ آبخيز كـرخه عليا و سيـروان می‌باشد. حــــوزه آبخيز كـرخه عليا (حوزه آبريز داخلی) شامل ۱۵ زير حوزه اصلی می‌باشد كه در مركز و شرق استان شامل شهرستان‌های كرمانشاه، اسلام‌‌آباد غرب، كنگاور، جوانرود (بخش روانسر)، صحنه و هرسين می‌شود و آب رودخانه‌های آن به رودخانه سيمره می‌ریزد. ­حوزه آبريز سيروان (حوزه آبريز خارجی) با ۱۹ زير حوزه اصلی در شمال غرب استان شامل شهرستان‌های قصرشيرين، پاوه، سرپل ذهاب، گيلان غرب، بخشی از سنقر، جوانرود (غير از بخش روانسر) و بخــــشی از شهرستان اسلام‌آباد غرب بوده و‌ آب رودخانه‌های آن از كشور خارج شده و وارد كشور عراق می‌گردد. ­در حال حاضر بخش عظيمی از آب‌های سطحی استان (۴۶/۲ درصد) از كشور خارج می‌شود. مهم‌ترین رودخانه‌های استان کرمانشاه به شرح زیر می‌باشد:

رودخانه سيروان: اين رودخانه از بخش رزاب و مريوان در كردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از شمال غربی اورامانات، دوآب و شمال هرتا، رودخانه‌های ژادرود، قشلاق رود، ليله، لوشه، زمكان، دشت حر به آن پيوسته و سپس وارد كشور عراق می‌شود.

رودخانه رازآور: اين رودخانه از كوه‌های اطراف كندوله و كامياران سرچشمه گرفته و پس از عبور از كوه‌های جنوب شرقی كامياران، در پای كوه قرال به مسيرش ادامه داده و در جنوب قزانچی به رودخانه قره‌سو می‌ريزد.

رودخانه مِرِگ: اين رودخانه از سراب فيروزآباد واقع در جنوب غربی ماهيدشت سرچشمه گرفته و در شمال شرقی روستای مير عزيزی، به قره‌سو متصل می‌شود. پس از عبور از ماهيدشت و دريافت آب سراب كاشنبه، وارد دشت كوزران شده و در آنجا آب رودخانه زردآب به آن می‌پيوندد. پس از آن در پای كوه ويس به رودخانه قره‌سو می‌ريزد.

رودخانه جاميشان: اين رودخانه از ارتفاعات و چشمه‌سارهای اطراف سنقر كليايی سرچشمه گرفته و به طرف جنوب غربی از تنگ ميان كوه جاميشان عبور می‌كند. پس از عبور از اين تنگ وارد دشت دينور شده و در تنگ دينور به رودخانه دينورآب می‌ريزد.

رودخانه قره‌سو: سرچشمه اصلی اين رودخانه سراب روانسر واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب كرمانشاه می‌باشد. اين رودخانه با جهت شمال غربی به جنوب شرقی جريان پيدا می‌كند و در ۱۵ کیلومتری كرمانشاه رودخانه رازآور و شاخه‌های فرعی آن به قره‌سو می‌پيوندد و با مسير پر پيچ و خم، در سطح دشت جريان يافته و در نزديكی روستای قزانچی رودخانه مرگ به آن متصل می‌شود. اين رودخانه با يک شيب آرام از داخل شهر كرمانشاه عبور كرده و در نزديكی فرامان به رودخانه گاماسياب می‌پيوندد. در بسياری از نقاط حاشيه اين رودخانه گياهان مختلفی رشد كرده و به آن جلوه خاصی بخشیده است.

رودخانه دينورآب: يک شاخه اين آب از روستاهای دامنه غربی اسدآباد سرچشمه می‌گيرد و شاخه دوم آن كه به آب زحمانی معروف است از سر تخت كليايی سرچشمه گرفته كه در دهكده زحمانی با شاخه سوم كه از سراب سنقرچای می‌آيد، متصل شده و در ميان راهان با شاخه چهارم متصل می‌شود. پس از عبور از پل ميان راهان در دهكده برناج، آب برناج به آن اضافه شده و با پيوستن آب نوژی وران به آن، دينور آب اصلی را شكل می‌دهد. اين آب پس از مشروب كردن دشت دينور و چمچمال در جنوب بيستون به گاماسياب می‌ريزد.

رودخانه گاماسیاب: اين رودخانه از سراب سنگ سوراخ و چشمه‌سارهای اطراف نهاوند سرچشمه گرفته و پس از اتصال با رودخانه ملاير به رودخانه گاماسياب تغيير نام می‌دهد. در مسیر این رودخانه رشته‌های فرعی مختلفی از جمله آب ملاير، آب نهاوند و آب تويسركان ملحق می‌شود. اين رودخانه در جنوب بيستون به آب دينورآب پيوسته و به نام گاماسياب ادامه مسير داده و در نزديكی فرامان به رودخانه قره‌سو متصل شده و پس از آن به نام سيمره وارد خاک لرستان می‌شود و سپس در استان خوزستان به نام كرخه جريان يافته و وارد هورالعظيم می‌شود.

رودخانه الوند: اين رودخانه از آب چشمه‌های سياوانه و سراب اسكندر در كوه دالاهو در شمال غربی كرند سرچشمه گرفته و بعد از طی مسافت حدود ۳ كيلومتر، در زمین فرو رفته و پس از مسافت كوتاهی از محل ديگری به نام سراب هشتانه خارج شده و تشكيل آبشاری در ريجاب می‌دهد. اين رود پس از مشروب نمودن دشت ذهاب، به طرف قصرشيرين جريان یافته و نهايتاً وارد خانقين عراق می‌شود و در محل دوآب خانقين وارد دياله می‌شود. اين رودخانه از لحاظ اين كه از سرپل‌ ذهاب (حلوان) می‌گذرد، به نام رودخانه حلوان نيز معروف است.

sirvan

                       
رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفيع

    كرمانشاه عزيز علاوه بر رودخانه داراي تالابها و سرابهاي بزرگ و زيباييست

    ۲۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *