بلیط هواپیما سوئیت تبریز

رصدخانه دماوند

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۳ آبان ۱۳۹۷

آسمان دماوند یکی از بهترین نقاط برای رصد ستارگان است. بنای رصدخانه دماوند در مساحت ۶۵۰ مترمربع و با تخصیص اعتباری بالغ بر پنج میلیارد و ۶۰۰ هزار ریال احداث شد، مرکز نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان مشتمل بر شش طبقه است که گالری و ورودی، کلاسهای نجوم، مدیریت و اطاق اساتید، خوابگاه و … دارد.
ایده ساخت این رصد خانه، برای اولین بار در سال ۱۳۷۴به ذهن آقای فضلی- یکی از اهالی دماوند- که هم اکنون مشاور مدیر عامل کانون هستند رسید . این رصد خانه در گذشته منبع آب بزرگی به گنجایش ۲۷۰ متر مربع آب بود که بیش از ۵۰ سال پیش توسط مهندسان روسی برای ذخیره آب در شهرستان دماوند ساخته شده بود.
طراحی و ساخت این بنا ۱۸ سال طول کشیده و هم اکنون، مساحت آن ۶۵۲ متر مربع می باشد. ظاهرا برای این رصد خانه پنج میلیارد و ۶۰۰ هزار ریال خرج شده و این بنا در شش طبقه ساخته شده است که در طبقه اول گالری، طبقه دوم کلاس‏‌های نجوم برای دانش‌‏آموزان و علاقه‏‌مندان به این رشته، طبقه سوم مدیریت و اتاق اساتید، طبقه چهارم خوابگاه و استراحت‏گاه اساتید و منجمان میهمان از سایر شهرستان‏‌ها به ویژه تهران، طبقه پنجم آسمان نما و طبقه ششم رصدخانه با امکان چرخش و بازشو اتومات قرار دارد.
این رصدخانه مجهز به امکاناتی از قبیل تلسکوپ خورشیدی با قابلیت رصد خورشید در طول موج خاصی بدون آسیب زدن به چشم، تلسکوپ شکستی، بازتابی، استوایی و بازتابی نیوتونی و… است که تجهیزات و امکانات پیشرفته این مجموعه موجب شده تا دانشجویان و پژوهشگران بنوانند برای کارهای علمی و پژوهشی خود از مرکز نجوم کودکان و نوجوانان دماوند استفاده کنند.

آدرس : دماوند میدان هفده شهریور، خیابان تختی

رصدخانه دماوند  رصدخانه دماوند

رصدخانه دماوند  رصدخانه دماوند

رصد خانه دماوند  رصدخانه دماوند

رصد خانه دماوند  رصدخانه دماوند

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    مركزي عالي برا افراد علاقمند است كه دارايي امكانات خوبي نيز هست

    ۲۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *