بلیط هواپیما سوئیت تبریز

طرز تهیه رشته خوشکار

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

در این مطلب می خواهیم شما را با طرز تهیه رشته خوشکار آشنا کنیم . رشته خوشکار یکی از شیرینی های شمال ایران بخصوص استان گیلان می باشد . این شیرینی خوشمزه از آرد برنج و مغزها درست می شود ووقتی در کوچه پس کوچه های رشت راه می روید بخصوص در بازار رشت بوی رشته خوشکار همه جا پیچیده و بسیار دل انگیز است .

مواد لازم برای‎ ‎تهیه رشته خوشکار

آرد برنج ‏‎ ۲: ‎پیمانه پلوپز‎
آب ‏‎ ۴: ‎پیمانه یا به‎ ‎میزان لازم‎

kh6 طرز تهیه رشته خوشکار

مواد لازم جهت تهیه‎ ‎خشکبار‎


مغزگردو‎۱۰۰: ‎گرم‎

مغز هل‎ ۳: ‎قاشق‎ ‎مرباخوری‎

دارچین:‎ ۵/۳ ‎قاشق مرباخوری‎

زنجبیل :در صورت تمایل‎ ۱ ‎قاشق چایخوری‎

شکر: ‎پیمانه پلوپز‎

مواد لازم برای تهیه‎ ‎شربت

آب‎ ۱٫۵: ‎لیوان‎
شکر :به میزان لازم‎
دارچین ‏:‎۱ ‎‏ قاشق مرباخوری‎
روغن :برای سرخ کردن‎ ‎‏ به میزان لازم‎

kh1 طرز تهیه رشته خوشکار

دستور تهیه رشته خوشکار

ابتدا آرد برنج را الک کرده سپس آب را کم کم‎ ‎به آن اضافه می کنیم تا بصورت خمیر نرمی دربیاید ‏خمیر را به مدت ۴۵ دقیقه ورز می‏‎ ‎دهیم سپس کم کم آب را اصافه می کنیم و نیز باز توسط دست ‏ورز می دهیم تا مایع تقریبا‎ ‎شلی دربیاید به صورتی که از شانه مخصوص به راحتی خارج شود این کار ‏ورز دادن به مدت‎ ۱٫۵ ‎تا ۲ ساعت طول می کشد زیرا برنج در زمان ورز دادن ور می آید.
سپس ‏تمام مواد‎ ‎خشکبار را که در مواد لازم ذکر شده را با هم مخلوط می کنیم سینی مسی را چرب کرده‎ ‎بوسیله برس یا دستمال چرب و از مایع آرد درون شانه مخصوص ریخته و بصورت دایره ای یا‎ ‎ضربدری پهن می کنیم تا بصورت رشته دربیاید سپس بعد از مدت کوتاهی از سینی مسی آنرا‏‎ ‎جدا ‏کرده و مواد خشکبار را داخل آن می ریزیم به میزان نصف قاشق مرباخوری و بعد‎ ‎کاملا می پیچیم ‏روغن را در ظرف مورد نظر ریخته و رشته خوشکار را در آن سرخ می کنیم‎ .
‎بعضی از افراد تمایل دارند ‏که بدون شیره یا شربت مصرف کنند اگر به این طور میل کردن‎ ‎تمایل دارید کافی است مانند کتلت ‏سرخ کنید یا اینکه شربت آنرا درست کرده و رشته‎ ‎خوشکارها را درون آن گذاشته و به مدت ۳ دقیقه ‏روی حرارت قرار می دهیم اگر رشته‎ ‎خشکارها زیاد بماند در درون شربت له می شود‎.(می توانید شربت هم درست نکنید در روغن غوطه ور تک تک سرخ کرده بعد در صافی می گذاریم تا روعن اضافی آن گرفته شود وهمانطور که داغ است دو طرفش را سریع شکر می پاشیم.

kh2 طرز تهیه رشته خوشکار

طرز تهیه شربت

آب و شکر‎ ‎را مخلوط کرده روی حرارت قرار داده و دارچین را اضافه می کنیم سپس می گذاریم تا ‏‏۵‏‎ ‎دقیقه بجوشد سپس رشته ها را اضافه می کنیم به مدت ۳ دقیقه البته توجه داشته باشید‏‎ ‎باز هم رشته ‏ها باید سرخ شوند‎نوش جان.

kh3 طرز تهیه رشته خوشکار

kh4 طرز تهیه رشته خوشکار

kh5 طرز تهیه رشته خوشکار

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز عکس : 2 مگابایت.