بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دفن تاریخ ۶ هزار ساله در اصفهان

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۴ فروردین ۱۳۹۹

حفاری های انجام شده در اصفهان در کمتر از دو ماه در ۲۳ بهمن سال گذشته که توسط هیات باستان‌شناسی چهارباغ اصفهان انجام شدهخبر از وجود محوطه ای تاریخی و مهم در تقاطع چهارباغ و خیابان آمادگاه اصفهان داشت. در حفاری‌هایشان در کفِ تاریخی خیابان چهارباغ به کف فرش و سنگفرش آجریِ دوره قاجار که روی بخش صفوی اضافه‌شده بود، رسیدند.
صحبت‌های سرپرست هیات باستان‌شناسی چهارباغ اصفهان بعد از کشف لایه‌های تاریخی جدید در ۲۳ بهمن سال گذشته، خبر از وجود محوطه‌ای تاریخی و مهم در تقاطع چهارباغ و خیابان آمادگاه اصفهان داشت. او در آن زمان با اعلام این‌که در لایه‌نگاری عمیق در چهارباغ «بقایایی از هزاره‌ی چهارم پیش از میلاد، یعنی شش هزار سال قبل و همچنین بقایایی از دوره ساسانی را پیدا کردیم و این کشفیات به ما نشان می‌دهد که شهر اصفهان به لحاظ تاریخ شهرسازی چگونه بوده است»، سرنوشت کشفیات جدید در آمادگاه و میدان انقلاب را جورِ دیگری و برخلاف سرنوشت امروز آن توصیف کرد.

دفن تاریخ 6 هزار ساله در اصفهان
طبق صحبت های سرپرست هیات باستان شناسی ، وی اعلام کرد که «قسمت های مهم، مثل بخشی که روبه روی خیابان آمادگاه و میدان انقلاب بدست آمده، داخل شیشه خواهد رفت و باید به صورت ابدی در این ویترین باقی بماند؛ ضمن اینکه اطلاعات مربوط به این کشفیات و آن دوره را به صورت نوشتاری و با چند زبان و همراه با عکس ارائه خواهیم داد تا مردم بتوانند در حین عبور از چهارباغ این اطلاعات را ببینند و وقتی به این قسمت ها می رسند برای آن ها این علامت سؤال ایجاد شود که تاریخ چهارباغ چه بوده است.»
در حالی که کمتر از دو ماه قبل هیات باستان‌شناسی چهارباغ اصفهان در حفاری‌هایشان در کفِ تاریخی خیابان چهارباغ به کف فرش و سنگفرش رسیدند، امروز اما خبر می‌رسد که روی این محوطه‌ی تاریخی با سنگ‌ریزه و برخی ابزارآلات پر شده‌ است.
اما اکنون و بعد از گذشت کمتر از دو ماه، یکی از فعالان میراث فرهنگی اصفهان در صفحه مجازی خود در توییتر خبر از پر شدن این محوطه تاریخی می دهد. احسان رعنایی، فعال میراث فرهنگی اصفهان بعد از انتشار این پست در صفحه شخصی خود در فضای مجازی گفت: با اتفاقی که ۱۰ فروردین ماه برای محوطه های تازه کاوش شده در چهارباغ اصفهان شاهد بودم، هر چند این محوطه ها نسبت به سطح خیابان بسیار کوچکتر هستند اما به نظر می رسد کاوش های انجام شده صرفا یک نمایش برای اعتراضاتی بوده که سال گذشته در بی توجهی به این محوطه تاریخی مطرح شده بود. وی ادامه داد: بتون ریزی ادامه سنگفرش و روی مصالح در بخش های کاوش شده هر چند کوچک در محوطه نشان می دهد در این میان ظاهرسازی هایی برای به سرانجام رساندن برخی هدف های دیگر انجام شده است. این فعال میراث فرهنگی با بیان اینکه از سوی میراث فرهنگی هیچ برنامه ی از پیش تعیین شده مصوب و کارشناسانه ای برای محوطه کشف شده تا قبل از پوشاندن این بخش تاریخی مطرح نشده بود، افزود: آخرین تصاویر و گزارش ها قبل از پوشاندن این محوطه متعلق به ۲۳ بهمن سال گذشت که خبرگزاری ها از کشف این محوطه خبر داده بودند، اما بعد از گذشت این مدت زمان ناگهان متوجه این اتفاق در منطقه شدیم.

دفن تاریخ 6 هزار ساله در اصفهان دفن تاریخ 6 هزار ساله در اصفهان

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *